Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Warszawskie Wyścigowe Święto!

17 września 2022

Zapowiedź kolejnej, 109. edycji Wielkiej Warszawskiej, która rozegrana będzie w następną niedzielę na warszawskim torze.

Ostatnia niedziela września na Torze Wyścigów Konnych Służewiec będzie wyjątkowa. Datę 25 września należy zaznaczyć sobie w kalendarzu, bo jak mówił Julian Jabłkowski w serialu „Jan Serce”, „Dla prawdziwego Warszawiaka najważniejsze są trzy daty: ślubu, Powstania i… Wielkiej Warszawskiej”. Odniesień do tej, najważniejszej jesiennej gonitwy w Polsce, rozgrywanej w tym roku już po raz 109, znajdziemy w kulturze więcej, bo jest to historyczny symbol stołecznych wyścigów. Dzieje tego wyścigu są nierozerwalnie związane z losami Polski, dlatego do 1946 roku Wielka Warszawska, ustanowiona przez Augusta Potockiego na wzór francuskiej Grand Prix de Paris, odbywała się nieregularne. Dwie wojny światowe, czy uzależnienie od rosyjskich dotacji podczas zaborów, uniemożliwiały jej rozgrywanie, choć bywało, że rywalizacja toczyła się w Odessie albo Lublinie (jako Wielka Nagroda Lubelska). Na szczęście, po wojnie wróciła na stałe na Służewiec.

Night Tornado, WW, Mura
Wielka Warszawska ’21: Night Tornado

Pod kątem rywalizacji, Wielka Warszawska jest kulminacyjnym punktem w kalendarzu koni pełnej krwi angielskiej w drugiej części sezonu. To najważniejsza gonitwa porównawcza dla folblutów w Polsce, odbywająca się w podobnym terminie do Nagrody Łuku Triumfalnego, o którą rywalizują najlepsze konie z Europy, a niekiedy i całego świata. Warunki biegów są analogiczne – to konfrontacja rocznika derbowego (trzylatków) z końmi starszymi. Ze względu na termin Wielkiej Warszawskiej, te pierwsze niosą o 5 kg mniej, co na dystansie 2600 m ma spore znaczenie. W ostatnich 10 edycjach, aż siedmiokrotnie triumfowały w niej właśnie konie z rocznika derbowego (w tym piątka derbistów).

Do tegorocznej edycji zgłoszono ostatecznie 11 koni, z czego trzy trzyletnie: biegającą we Francji Calliepie (była druga w Oaks na Służewcu) oraz dwójkę liderów rocznika w Polsce: oaksistkę Lady Iwonę i derbistę Jolly Jumpera. W gronie koni czteroletnich i starszych znalazł się ubiegłoroczny triumfator Wielkiej Warszawskiej i Koń Roku 2021 – Night Tornado (był też drugi w WW 2020). Ten sezon dla asa stajni Krzysztofa Ziemiańskiego nie jest tak znakomity jak poprzedni, jednak w ostatnich startach zademonstrował już wysoką formę i z pewnością nie będzie łatwo go pokonać. Na starcie zobaczymy też regularnie rywalizujące na najwyższym poziomie: drugiego rok temu Petita, niezwykle równo biegającego Gryphona oraz Adahlena, który jest w coraz lepszej dyspozycji. 

Międzynarodowego charakteru rywalizacji nada udział aż pięciu konie trenowanych za granicą. Oprócz wspomnianej Calliepie, z Francji po dwóch latach na Służewiec powróci Plontier. Sześciolatek ma za sobą fantastyczny rok, w ciągu którego wygrał aż sześć gonitw – pięć we Francji i jedną w Hiszpanii. Ostatnio próbowany był na wysokim poziomie i wypadł naprawdę solidnie, zajmując drugie miejsce w wyścigu rangi Listed we Włoszech i 6. na poziomie G2 w Deauville. Po roku wraca do Warszawy także niemiecka Nania, dobrze znająca ten hipodrom. W ub. roku wygrała Oaks i zajęła drugie miejsce w Derby oraz 5. w Wielkiej Warszawskiej. Pozostała dwójka to goście z Czech  trenowany przez Grzegorza Wróblewskiego Wilantos oraz Culihrach, na którym pojedzie jego trenerka Martina Havelkova. 

Jesienna Gala to nie tylko Wielka Warszawska. Tradycyjnie tego samego dnia rozegrane zostaną dwa prestiżowe sprawdziany dla koni dwuletnich: Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagroda Westminster Cardei. Fantastycznie zapowiada się także milerska gonitwa o Nagrodę Mosznej, w którym dojdzie do kolejnego starcia wyśmienitego Timemastera z doświadczonym i utytułowanym Emiliano Zapatą oraz waleczną trzylatką Jenny of Succes. Zapowiada się wspaniałe Wyścigowe Święto!

O Wielkiej Warszawskiej przeczytasz także tutaj:
Sylwetki uczestników Wielkiej Warszawskiej
Wielka Warszawska w XXI wieku