Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY

20 września 2021

Od ponad stu lat Wielka Warszawska przyciąga tłumy warszawiaków. Ten dzień wyczekiwany jest przez mieszkańców stolicy przez długie miesiące. To wtedy damy prezentują swoje fantazyjne kapelusze, a dżentelmeni mogą dać się ponieść sportowym emocjom.

Dlaczego Wielka Warszawska stała się najważniejszą gonitwą w wyścigowym kalendarzu? To tutaj możemy obserwować kilku derbistów jednocześnie oraz najwybitniejsze konie z kraju i zza granicy w różnym wieku mierzące się na dystansie 2600 metrów. To właśnie na przełomie września i października na warszawski Służewiec zjeżdżają się najlepsi z najlepszych. Kto wygra tę gonitwę chlubi się wielką sławą. Co więcej, Wielka Warszawska jest nadal najwyżej dotowaną gonitwą w sezonie, a pula nagród wynosi 220 500 zł.

Wyścigowa elita

Śmiało można powiedzieć, że w tym roku do Wielkiej Warszawskiej zapisana została elita. Trener Krzysztof Ziemiański zgłosił do wyścigu Night Tornado – najwyżej sklasyfikowanego w Polsce folbluta, a także walecznego Petita. Adam Wyrzyk ma na liście derbistę – czteroletniego Night Thundera, a także rekordzistę toru na 2400 m – Gancegala. Z wrocławskiej stajni Michała Borkowskiego na starcie zobaczymy utalentowanego stayera Hipopa de Loire. Do stawki koni zgłoszonych przez polskich trenerów dołączyła Nania z Niemiec, zapisana przez trenera Rolnada Dzubasza. Klacz startowała w tym roku na Służewcu już 3-krotnie osiągając świetne wyniki. W ostatnim możliwym momencie do wyścigu zgłoszona została przez utytułowanego Andrzeja Walickiego świetna Nemezis – derbistka z 2019 r.

Tradycyjnie w programie Jesiennej Gali poza Wielką Warszawską zobaczymy prestiżowe wyścigi dla młodych koni: Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagrodę Cardei, a także gonitwę porównawcze najwyższej kategorii dla koni trzyletnich i starszych, Nagrodę Mosznej.

Na niezwykły charakter Wielkiej Warszawskiej wpływa również atmosfera służewieckiego toru, warszawski klimat i jesienna aura. Ten dzień często nazywany jest wyścigowym świętem stolicy, a dla wielu mieszkańców Warszawy jest jednym z wyznaczników stołecznej tożsamości. Julian Jabłkowski – zagorzały bywalec wyścigów konnych, bohater serialu „Jan Serce” mawiał, że w życiu prawdziwego warszawiaka liczą się tylko trzy daty: urodzenia, Powstania i…Wielkiej Warszawskiej.

Modna podróż w czasie

Jest to wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością, nie tylko ze względu na sportowe emocje, ale również dlatego, że jest to okazja do zaprezentowania najlepszych kreacji. W tym roku odbędziemy modową podróż w czasie do lat 40. W trakcie Wielkiej Warszawskiej odbędzie się Konkurs na najpiękniejszą stylizację w kapeluszu, fascynatorze lub innym tego rodzaju nakryciu głowy. Swoich sił spróbować będą mogły Panie i Panowie od 15 roku życia, będzie także rozegrana osobna kategoria dla dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia.

Warszawa jest klawa!

Na publiczność czekać będzie wiele warszawskich atrakcji, w tym spotkania ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz, które zaproszą do wspólnej zabawy i zaprezentują stołeczne klimaty z poprzednich lat. W trakcie Wielkiej Warszawskiej nie zabraknie też muzycznych akcentów – posłuchać będzie można twórczości Henryka Małolepszego i Sebastiana Pikuli.

„Jedyna Pancerna”

W trakcie Wielkiej Warszawskiej odbędą się także pokazy statyczne przygotowane przez 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki. Żołnierze 2. Batalionu Czołgów, który jest jedną z sił Brygady, kultywują tradycje  2. Pułku Ułanów Grochowskich. „Jedyna Pancerna” zaprezentuje – czołg Leopard 2A5 wraz z załogą oraz stanowisko do nauki celowania z broni z wykorzystaniem trenażera ,,Cyklop”.

Rozpoczęcie wydarzenia: 11.30
Pierwsza gonitwa: 13:00
Bilety dostępne na ebilet.pl oraz w kasach
Dzieci i młodzież do 18 r.ż. – wstęp bezpłatny

TREŚĆ INFORMACJI .DOCX