Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Westminster Race Horses dwulatkami stoi

28 listopada 2021

Rozmowa z Marianem Ziburske, właścicielem Grupy Westminster.

Za stajnią Westminster Race Horses świetny sezon. Które z tegorocznych zwycięstw jest dla Pana najcenniejsze?

W tym sezonie fantastycznie spisały się nasze dwulatki – Westminster Cat, Moonu i Matt Machine, które wygrały wszystkie najważniejsze wyścigi dla dwulatków. Jestem bardzo szczęśliwy z każdego z tych osiągnięć i nie chciałbym wybierać spośród nich najcenniejszego, wszystkie są dla mnie tak samo istotne.

Wiele dni na Torze Służewiec w tym roku odbyło się pod patronatem Westminster Unternehmensgruppe. Który z nich był najciekawszy?

Uważam wszystkie wyścigi i dni sponsorowane w tym roku przez Westminster za bardzo udane. Każda z tych gonitw jest dla trzylatków, ale na różnych dystansach, moim zdaniem wszystkie są ważne i interesujące. Jestem bardzo zadowolony z poziomu sportowego w tym sezonie. Jeśli miałbym wyróżnić któryś dzień wyścigowy, wybrałbym Wielką Warszawską, która co prawda nie jest sponsorowana przez nas, ale liczba ponad 15 000 widzów na torze zrobiła na mnie wrażenie. Cieszę się z tego sukcesu Toru Służewiec. Wyścigi konne mają potencjał i chcemy wspólnie pracować nad tym, aby sukcesywnie zwiększać liczbę kibiców w kolejnym sezonie.

Matt Machine z tytułem zimowego faworyta na Derby, Westminster Cat najlepszą spośród klaczy 2-letnich. Bardzo dobrze spisywały się dwulatki z Państwa stajni, ale nie tylko powyższe?

Wydaje mi się, że naszą najlepszą dwulatką jest Moonu, dla mnie na pewno ma największy potencjał na Derby biorąc pod uwagę jej rodowód. Dla Westminster Cat  widzę dystans 1600 m, a dla Matt Machine gonitwy do 2000 m. Być może i u niego jest szansa na Derby, ale na ten moment jest to jeszcze znak zapytania. Jeśli chodzi o starsze konie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tegoroczną formą Virago Westminster, która jest bardzo późną klaczą i myślę, że w następnym sezonie będzie jeszcze lepsza.

Wiele nowych koni z Państwa stajni trafiło już do treningu. Część z nich wyhodowane zostały przez Państwa, a część zakupiono na aukcjach. Czy wśród tej stawki znajduje się jakaś „perełka”?

W tym roku w stajni Westminster pojawi się 19 nowych koni, z czego połowa pochodzi z naszej hodowli, a połowa z aukcji. Każdego roku analizujemy nasze strategie hodowlane i zakupowe starając się dokonywać coraz lepszych wyborów więc myślę, że każdy z tych koni ma duży potencjał.  Jeśli miałbym któregoś z nich wyróżnić, myślę, że będzie to źrebak po Kallisto, który trenuje w Hoppegarten pod okiem Rolanda Dzubasza. Mamy również bardzo ciekawego źrebaka po Footstepsinthesand, który jest pod opieką Václava Luki, a także źrebaki, które trafią do Polski, jak choćby ten po Manduro, którego będzie trenował Krzysztof Ziemiański.

Z Torem Służewiec współpracujecie Państwo już od kilku lat. W tym roku firma Westminster Unthernamensgruppe została partnerem słowackiego toru Závodisko, š.p.. Czy macie Państwo w planach poszukiwanie do współpracy kolejnych lokalizacji?

W przyszłym sezonie będziemy kontynuowali współpracę ze słowackim torem, rozważamy także partnerstwo w Czechach. Jednak dla mnie priorytetem zawsze jest i pozostanie Tor Służewiec.