Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Sylwetki uczestników Derby

1 lipca 2012

1. AT ONE BLOW (USA) (Afleet Alex ? Allegedly / Rahy), wł. Vladimir Kazakov, tr. Dorota Kałuba, pr. dż. Aleksander Kabardov.

Najlepszy z trójki ogierów amerykańskiej hodowli wystawianych przez Vladimira Kazakova. 17. czerwca wygrał pod Rosjaninem Aleksandrem Kabardovem wyścig o Nagrodę Aschabada, ostatni przedderbowy sprawdzian, dzięki czemu wywalczył sobie przepustkę do Derby. Jego wcześniejsze tegoroczne występy były słabsze. W połowie czerwca niespodziewanie przegrał w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego ze Special Motivation, a w maju był trzeci w gonitwie II grupy. Zdecydowanie lepiej biegał w wieku dwóch lat. W trzech startach odniósł jedno zwycięstwo i był drugi w bardzo mocno obsadzonym wyścigu o Nagrodę Mokotowską, w którym uległ jedynie świetnemu Prince of Ecosse. Ma spore możliwości i biorąc pod uwagę  rosnącą formę, można uznać go za jednego z kandydatów do sprawienia niespodzianki.

2. MENDELEEV (USA) (Strong Contender ? Mighty Mags / Wild Again), wł. Vladimir Kazakov, tr. Dorota Kałuba, dż. Aleksander Reznikov.

Zdecydowanie korzystniej niż w tym sezonie prezentował się w wieku dwóch lat. Zadebiutował pod koniec lipca. Na torze elastycznym uległ jedynie najlepszemu dwulatkowi sezonu, Prince of Ecosse. Miesiąc później w bardzo dobrym stylu wygrał na dystansie 1200 m, o dwie długości bijąc Klana. W tym roku startował bardzo nieszczęśliwie. Pierwszy tegoroczny wyścig ułożył się dla niego zdecydowanie niekorzystnie, bo przy szybkiej końcówce atakował z końca stawki i nie miał szans doścignąć uciekającej Paradise. W biegu o Nagrodę Rulera nie zaistniał, z kolei w gonitwie o Nagrodę Iwna został przeprowadzony zbyt ofensywnie i osłabł na prostej. Może dosiad sześciokrotnego czempiona Służewca Aleksandra Reznikova, który w tym sezonie pracuje i ściga się w USA, pozwoli Mendeleevowi przebiec na miarę oczekiwań swojego trenera i właściciela?

3. CHAZAR (Zarewitsch ? Chorwatka / Winds of Light), wł. Rafał Urbański, tr. Kazimierz Rogowski, dż. Rumen Panczew.

Jest zdecydowanie najsłabszym uczestnikiem Derby. Pobiegnie, bo jego właściciel ma kaprys i wyłożył pieniądze na pełny zapis (3400 zł). Do tej pory nie zdołał odnieść zwycięstwa, nawet w biegach najniższej kategorii. Choć historia wyścigów konnych zna wiele sensacyjnych rozstrzygnięć, to jego szanse na odegranie jakiejkolwiek roli w tym biegu są właściwie zerowe, nawet pod tak doświadczonym dżokejem, jakim jest Bułgar Rumen Panczew.

4. KLAN (Belenus ? Klara / Who Knows), wł. SK Golejewko, tr. Emil Zahariev, dż. Emil Zahariev.

Od początku był uznawany za nadzieję polskiej hodowli na Derby. W wieku dwóch lat startował czterokrotnie. Odniósł jedno zwycięstwo, w trzecim starcie dowolnie ogrywając słabszych rywali na dystansie 1300 m (1?21,2?). W pozostałych trzech występach był drugi. Po bardzo dobrych występach w biegach o Nagrody Strzegomia i Rulera (na 1600 m), w których był odpowiednio trzeci i czwarty, spodziewano się znacznej poprawy w rywalizacji na dłuższych dystansach. W biegu o Nagrodę Iwna (2200 m) mocno zawiódł swoich zwolenników. Był siódmy, ani przez chwilę nie licząc się w walce o miejsce w czołówce. Jego rodowód wskazuje, że wydłużanie dystansu powinno być dla niego korzystne, jednak ogier jest trudny do prowadzenia w wyścigu. Być może tym razem jego trener i dżokej w jednej osobie, Emil Zahariev, zdoła wykrzesać z niego więcej.

5. LUCKY PETER (IRE) (Marju ? Lucky Flirt / Gulch), wł. Krystyna Głowicka i Janusz Piotr Zienkiewicz, tr. Maciej Janikowski, k. dż. Marek Brezina.

Najlepszy trzylatek w stajni Macieja Janikowskiego rozpoczął karierę od zajęcia trzeciego miejsca w solidnej stawce. Zwyciężył w drugim starcie, a na koniec sezonu stoczył zaciętą walkę z Refuse Me Not, Paradise i Ice Flurry w biegu I grupy. Świetny występ 22. kwietnia sprawił, że część z obserwatorów widziała go w roli jednego z faworytów Derby, ponieważ wygrał w imponującym stylu i dobrym czasie ? 1?55? (1800 m) na elastycznym torze (3,8). Z mocnymi rywalami spotkał się w rywalizacji o Nagrodę Irandy. O trzy długości uległ Enjoyowi The Silence i o jedną Indianowi Generalowi. Uniknął ponownej konfrontacji z czołówką i zamiast w biegu o Nagrodę Iwna, wystartował w gonitwie o Nagrodę Aschabada. Ładnym finiszem po zewnętrznej wywalczył drugie miejsce. Lepszy od niego o długość okazał się At One Blow. Będzie kandydatem do zajęcia niższego płatnego miejsca. Jego stałym jeźdźcem jest Czech Marek Brezina.

6. NATALIE OF BUDYSIN (GER) (Martillo ? Nobile Lady / Silvano), wł. Katarzyna i Krzysztof Romaniukowie, tr. Adam Wyrzyk, pr. dż. Szczepan Mazur.

Utalentowana klacz od początku kariery biega na bardzo solidnym poziomie. W sześciu startach odniosła jedno zwycięstwo i aż pięć razy była druga. W swoim pierwszym występie po walce przegrała z niezłym ogierem Refuse Me Not, a w drugim minimalnie z Lonsdale?m. Wreszcie w trzecim starcie wygrała, jednak miesiąc później doznała kontuzji, która wykluczyła ją ze startów na kolejne 8 miesięcy. Pierwszego dnia bieżącego sezonu przegrała w Memoriale Tomasza Dula z niosącym aż 10 kg mniej Tropicala Fly’a a w pokonanym polu zostawiła niosącego nieznacznie wyższą wagę Indiana Generala. Pięć tygodni później znakomicie zaprezentowała się w klasycznym wyścigu o Nagrodę Wiosenną. Zajęła drugie miejsce i o długość pokonała Narkozę. Klacze osiągnęły bardzo dobry czas: 1?36,7? (1600 m). Na początku czerwca, zamiast w biegu o Nagrodę Soliny, rywalizowała w II grupie. Nie sprostała roli faworytki, po raz piąty w karierze zajmując drugie miejsce. O 1,25 dł. przegrała z Misterem Greatem. Jest szybka, ale jeszcze nie do końca sprawdzona w dystansie. Jeśli wytrzyma 2400 m, to może sprawić niespodziankę. Dosiądzie jej utalentowany, ale jadący pierwszy raz w Derby Szczepan Mazur.

7. SPECIAL MOTIVATION (GB) (Motivator ? Second To Go / El Prado), wł. Urszula i Władysław Jerzy Engelowie, tr. Józef Siwonia, dż. Anton Turgaev.

Zagadkowa klacz o znakomitym pochodzeniu. Po nieudanym debiucie, zdecydowanie lepiej spisała się w kolejnym starcie. Pod koniec października była bliska zwycięstwa, ale trochę zbyt późno finiszowała. Już pierwszego dnia bieżącego sezonu w dobrym stylu wygrała słabiej obsadzony wyścig III grupy. Zupełnie zawiodła trzy tygodnie później, bardzo wyraźnie przegrywając z Paradise i Mendeleevem, by ponownie pozytywnie zaskoczyć na początku czerwca. Klacz poprowadziła rozgrywany na dystansie 2200 m bieg I grupy (Memoriał Jerzego Jednaszewskiego) spokojnym tempem i na prostej uciekła rywalom. Niespodziewanie pokonała wyżej oceniane At One Blow i Robinzona, uzyskując w ten sposób przepustkę do Derby. Tym razem stoi przed znacznie trudniejszym wyzwaniem. Jej atutem będzie dosiad czempiona toru z 2010 roku i najlepszego jeźdźca tego sezonu Antona Turgaeva.

8. Polish Movie – wycofany.

9. TROPICAL FLY (Fly to the Stars ? Tiarella / Winds of Light), wł. Tomasz Pawłowski i Korab –  A. Walicki, tr. Andrzej Walicki, dż. Petr Foret.

Nie zdołał odnieść zwycięstwa w wieku 2 lat. Dokonał za to tej sztuki już w pierwszym tegorocznym występie. Wykorzystał warunki handikapu i wygrał Memoriał Tomasza Dula, w którym wyraźnie pokonał niosące znacznie wyższe wagi Natalie of Budysin i Indiana Generala. W kolejnych dwóch występach, przy tych samych wagach, zdecydowanie przegrywał już z Indianem Generalem. Był czwarty w gonitwie o Nagrodę Irandy i piąty w biegu o Nagrodę Iwna, w którym okazał się jednak najlepszym z ogierów polskiej hodowli. Wydłużanie dystansu jest dla niego korzystne, ale nie będzie zaliczany do grona faworytów. Jego szanse rosną na miękkiej bieżni, po której galopuje bardzo dobrze. Dosiądzie go młody, utalentowany czeski dżokej Petr Foret. Nie ma on jeszcze na swoim koncie znaczących sukcesów.

10. YOUNG BOY (IRE) (Barathea ? Yazmin / Green Desert), wł. Barbara i Marian Pokrywkowie, tr. Andrzej Walicki, dż. Martin Srnec.

W poprzednim sezonie odniósł dwa pewne zwycięstwa, pokonując m.in. Enjoya the Silence i Indiana Generala, które w niedzielę wystartują z pozycji faworytów. Styl jego tegorocznej wygranej w biegu o Nagrodę Strzegomia zrobił ogromne wrażenie na wszystkich obserwatorach. Pokonał wówczas o 0,5 długości bardzo dobrego milera Hard Worka, osiągając przy tym świetny czas na dystansie 1600 m ? 1?36,2? (to drugi wynik w historii warszawskiego toru). Trzy tygodnie później nie dał już Hard Workowi rady w wyścigu o Nagrodę Rulera (na tym samym dystansie). W gonitwie o Nagrodę Iwna potwierdził przypuszczenia trenera, ze może się liczyć również na dystansach powyżej 2 km. Był drugi o 4 długości za Indianem Generalem. Choć różnica była wyraźna, to należy go uznawać za jednego z głównych pretendentów do podjęcia walki o zwycięstwo z faworytem. Dosiądzie go dobrze znający warszawski tor Czech Martin Srnec, który w 2010 r. triumfował w Derby na Infamii.


11. MISTER GREAT (Great Lakes ? Miss Monaco / Jape), wł. Nariman Magomedov, tr. Krzysztof Ziemiański, dż. Siergiej Wasiutow.

Jeden z bardziej zagadkowych uczestników Derby. Bardzo udanie rozpoczął karierę, choć wygrał w przeciętnym czasie na dystansie 1400 m ? 1?28,4?. Potem doznał urazu podczas treningu i wrócił na tor pod sam koniec sezonu. Nie był to jednak udany występ (zajął piate miejsce).
W zimie był dość wysoko oceniany przez trenera, ale wiosną prezentował się średnio. W kwietniu aż o 4,75 dł. przegrał z Lucky Peterem na dystansie 1800 m. Następnie był dopiero piąty w wyścigu o Nagrodę Irandy. Bardzo wyraźnie przegrał z Enjoyem The Silence, Indianem Generalem oraz Lucky Peterem i o 0,5 dł. z Tropicalem Fly’aem. Wreszcie na miarę oczekiwań wypadł na początku czerwca. Wygrał solidnie obsadzony bieg II grupy na dystansie 2000 m, po walce pokonując Natalie of Budysin i Really Fasta. Ten wynik zadecydował, że wystartuje w pierwszą niedzielę lipca. Szanse na wywalczenie wysokiego miejsca ma umiarkowane, ale z pewnością może powalczyć o premię hodowlaną przeznaczoną dla koni urodzonych w Polsce. We wszystkich dotychczasowych startach dosiadał go Siergiej Wasiutow.

12. PARADISE (Ecosse ? Princess of Java / Java Gold), wł. Andrzej Zieliński i Joanna Mierzwa-Zielińska, tr. Adam Wyrzyk, dż. Victor Popov.

Jest jeszcze mało doświadczona w rywalizacji na tak wysokim poziomie. W wieku dwóch lat startowała dwukrotnie. Po zwycięskim debiucie pauzowała kilka tygodni z powodu zapalenia okostnej, ale powróciła na tor w dobrym stylu. Zajęła trzecie miejsce w silnie obsadzonej gonitwie I grupy, kończąc ją niemal jednocześnie z Lucky Peterem. W pierwszym tegorocznym podyktowała wolne tempo i uciekła rywalom na prostej. Wygrała łatwo, wyraźnie pokonując Mendeleeva. Trzy tygodnie temu po raz pierwszy zmierzyła się z czołówka klaczy. W biegu o Nagrodę Soliny zajęła czwarte miejsce, o 4,25 dł. przegrywając z Narkozą. Wydaje się, że powinna posiadać jeszcze rezerwy, ale nie będzie wymieniana w gronie faworytów. Nie wiadomo jeszcze, kto na niej pojedzie.

13. NARKOZA (Belenus ? Nitisara / Don Corleone), wł. SK Golejewko i Korab –  A. Walicki, tr. Andrzej Walicki, dż. Piotr Piątkowski.

W każdym występie potwierdza swoją przynależność do czołówki trzyletnich klaczy. Jest bardzo doświadczona w rywalizacji na najwyższym szczeblu, ponieważ już w wieku dwóch lat rywalizowała z najlepszymi i radziła sobie naprawdę dobrze. Była trzecia w wyścigach o Nagrody Doprata i Skarba, natomiast pod koniec października odniosła pierwsze zwycięstwo w karierze, pokonując silnego Polish Movie. W tym sezonie startowała już trzykrotnie. W rozegranej na końcówkę gonitwie o Nagrodę Dżamajki spisała się nieźle, była druga. Klasyczny bieg o Nagrodę Wiosenną był rozegrany w znacznie mocniejszym tempie. Ponownie atakowała z końca stawki i ostatecznie wywalczyła trzecie miejsce ze stratą długości do Natalie of Budysin. Jeszcze lepiej zaprezentowała się w ostatnim przedderbowym sprawdzianie dla klaczy (N. Soliny). Zajęła drugie miejsce, wyraźnie pokonując Paradise. Wydaje się, że pod najlepszym polskim dżokejem Piotrem Piątkowskim ma szanse powalczyć o wysokie miejsce i może okazać się najlepszym z koni polskiej hodowli, dzięki czemu wywalczyłaby dodatkowo sporą premię. Potrafi świetnie finiszować. Jej szanse zdecydowanie rosną wraz z wydłużaniem dystansu.

14. INDIAN GENERAL (IRE) (Indian Haven ? Circe?s Melody / Enterpreneur), wł. Zbigniew Górski i Kishore Mirpuri, tr. Wojciech Olkowski, dż. Piotr Krowicki.

Po imponującym zwycięstwie w biegu o Nagrodę Iwna stał się głównym pretendentem do zwycięstwa w Derby. Dobrze prezentował się już w ub. sezonie. Zwycięsko rozpoczął karierę. Później było nieco gorzej, ale nie miał ciężkich biegów. Bieżący sezon rozpoczął od występu pod nadwagą w Memoriale Tomasza Dula, w którym był trzeci. Do triumfującego wówczas Tropicala Fly’a stracił 4,75 długości, ale rywal niósł aż 12,5 kg mniej. Kiedy wagi się wyrównały, okazał się od niego lepszy o sześć długości w biegu o Nagrodę Irandy. Był drugi o dwie długości za Enjoy The Silence. Trzy tygodnie temu zdeklasował najgroźniejszych konkurentów, m.in. o sześć długości wyprzedził faworyzowanego Enjoy The Silence. Wystartuje w roli głównego faworyta. Dosiadający go doświadczony dżokej Piotr Krowicki odnosi sukcesy nie tylko w Polsce. Obecnie pracuje także w Nieczech, ale często gości na Służewcu. Dosiadał ogiera we wszystkich tegorocznych startach, więc doskonale go już zna, co jest dodatkowym atutem.


15. REALLY FAST (GB) (Trade Fair ? Chraistmas Rose / Absalom), wł. Plavac sp. z o. o., tr. Tomasz Kluczyński, dż. Wiaczesław Szymczuk.

Wbrew temu, co sugeruje imię, jego atutem jest raczej siła fizyczna i wytrzymałość, niż szybkość. Mało startował w wieku dwóch lat. Był trzeci i piąty, jednak jego mocna budowa wskazywała, że z roku na rok powinien prezentować się lepiej. Ten sezon rozpoczął od łatwego zwycięstwa w przeciętnej stawce. Potem pauzował kilka tygodni w wyniku drobnych problemów zdrowotnych. 9. maja był trzeci w gonitwie II grupy, tylko o szyję przegrywając drugie miejsce z Natalie of Budysin. Dłuższy dystans powinien być dla niego korzystny, ale może mu brakować klasy, by mógł podjąć rywalizację z najlepszymi. W siodle zobaczymy jednego z lepszych dżokejów bieżącego sezonu Wiaczesława Szymczuka. 

16. COCOA CLUB (USA) (Lawyer Ron ? Ms. Fupeg / Fusaichi Pegasus), wł. Vladimir Kazakov, tr. Dorota Kałuba, pr. dż. Denis Shcherbakov.

Nieźle prezentował się w poprzednim sezonie, jednak w tym biega na przeciętnym poziomie. Nie zaistniał w wyścigu o Nagrodę Strzegomia, nie zdołał również wygrać biegu II grupy, w którym wystartował pod koniec maja z pozycji faworyta. Uległ wówczas średniej Nadirze. Jego dotychczasowe wyniki trzeba ocenić najniżej z trójki ogierów Vladimira Kazakova i najprawdopodobniej jego zadaniem będzie, podobnie jak w rywalizacji o Nagrodę Iwna, podyktowanie mocnego tempa dla towarzyszy stajennych: Mendeleeva i At One Blow.

17. ENJOY THE SILENCE (IRE) (Oratorio ? Mishor / Slip Anchor), wł. Gabriela, Robert i Karolina Gorczycowie, tr. Małgorzata Łojek, dż. Per-Anders Graberg.

W wieku dwóch lat rozkręcał się ze startu na start. W trzecim występie odniósł bardzo przekonujące zwycięstwo, a pod koniec października rozprawił się z niezłymi rywalami w gonitwie I grupy. Ten sezon rozpoczął od świetnego występu w biegu o Nagrodę Irandy. Bardzo pewnie wyprzedził Indiana Generala, Lucky Petera i kończące w większym odstępie Tropical Fly oraz Mistera Greata. Dystans 2000 m pokonał w bardzo dobrym czasie ? 2?04,8?. Po tym wyczynie stał się zdecydowanym faworytem ostatniego przedderbowego sprawdzianu, gonitwy o Nagrodę Iwna, ale mocno rozczarował. Był czwarty, tracąc aż sześć długości do pierwszego na celowniku Indiana Generala i dwie do drugiego na mecie Young Boya. Ciężko jednoznacznie ocenić, co było przyczyną słabszego występu, jednak może się okazać, że była to po prostu jednorazowa wpadka. Nie należy go lekceważyć, tym bardziej że dosiadzie go wielokrotny szwedzki czempion Per-Anders Graberg, który na Służewcu dwukrotnie wygrywał Wielką Warszawską (2007 ? Equip Hill, 2008 – Merlini), a rok temu był drugi w Derby na klaczy Electra Deelites.
 
Info