Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Rok niewiadomych – podsumowanie sezonu 2020 dla koni arabskich

11 grudnia 2020

Podsumowanie przygotowane przez jednego z ekspertów Służewiec iTV – Michała Kuracha.

Sezon 2020 zaczął się od wylotu Fazzy Al Khalediah do Dubaju. Niestety miting Dubai World Cup został odwołany ze względu na pandemię COVID-19. Zatem naturalne wydawało się pytanie, na jakich warunkach wyścigi na Służewcu się odbędą i czy w ogóle?

Wyczekiwany start

Na szczęście, mimo perturbacji i ograniczeń epidemiologicznych sezon wystartował 16 maja. Już na początku dostaliśmy sygnał, iż gwiazdy poprzednich sezonów dalej są gotowe świecić pełnym blaskiem. Shadwan Al Khalediah wygrał bardzo łatwo Nagrodę Skowronka, a Salam Al Khalediah dosiadany przez dżokeja Szczepana Mazura wygrał Nagrodę Cometa. Tak zaczęła się dominacja stajni Polska AKF Sp. z o.o. oraz znakomitego jeźdźca Szczepana Mazura. Ten utalentowany młody człowiek odegrał również główną rolę w pierwszym istotnym biegu dla koni czteroletnich. Jeszcze wtedy mniej liczony Wielki Dakris stoczył pasjonujący pojedynek z rosyjskim derbistą Seifulem Muliukiem, pozostawiając w pokonanym polu gwiazdę poprzedniego sezonu Tabarak’s Elvirę oraz bardzo dobrego Gatsby’ego de Bozouls. To był sygnał dla konkurencji, że ogier ma możliwości do wygrywania najważniejszych gonitw, jeśli tylko będzie chciał współpracować z jeźdźcem. W rozpoczętej rywalizacji dla koni 3-letnich wyróżnił się Rasmy Al Khalediah wygrywając łatwo gonitwy II i I grupy w dobrych czasach. Wśród koni wpisanych do PASB na uwagę zasłużyły Hefira Grand oraz Hazim Al Khalediah, który w bezpośrednim pojedynku pokonał klacz.

Janowa, Derby i Oaks – coś się kończy, coś się zaczyna

Pierwszą z klasycznych nagród dla koni czteroletnich, po bardzo emocjonującym wyścigu w dystansie, wygrał łatwo Hamal, stając się głównym faworytem do wygrania Derby, a Wielki Dakris pokazał swój trudny charakter, czym wzbudził u części obserwatorów wątpliwości co do szans wygrania błękitnej wstęgi. Tego samego dnia mieliśmy okazję oglądać zeszłorocznego zwycięzcę Nagrody Europy, który we wspaniałym stylu, prowadząc od startu do mety, wygrał Nagrodę Ofira. To był ostatni występ Salama Al Khalediah na Służewcu. Od początku sezonu wysoką formę prezentowała stajnia trener Cornelii Fraisl, a w dziewiętnastym dniu wyścigowym mieliśmy pokaz siły na miarę drugiego miejsca w rankingu trenerów w Polsce, gdy cztery konie zameldowały się na pierwszych miejscach, w tym Gatsby de Bozouls oraz Samonlau ‘OA’. W końcu (wyjątkowo w sierpniu) nadszedł najważniejszy dzień dla koni czteroletnich wyhodowanych w Polsce. Tym razem mieliśmy dwóch faworytów – Hamala i Wielkiego Dakrisa. Był to wyścig na miarę biegu o błękitną wstęgę. Ostatecznie Wielki Dakris wygrał o długość, a dla drugiego Hamala był to ostatni tak dobry występ w tym sezonie na Służewcu. Trenerem zwycięzcy jest Adam Wyrzyk, a hodowcą Krzysztof Zakolski. Nagrodę Gazelli, Mlechy i Sahary (Oaks) wygrała pewnie o 2,5 dł. trenowana przez Adama Wyrzyka Atilla. Druga była Ehssana, a faworytka Al Naira była dopiero czwarta. Atilla wyhodowana została przez Jeanette Eng, która wygrała Oaks drugi raz z rzędu. Niestety hodowcy zwycięzców Wielkiego Dakrisa i Atilli poinformowali w studiu iTV, że kończą swoją działalność.

Dzień Arabski

30 sierpnia 2020 roku był wyjątkowym dniem dla Polska AKF Sp. z o.o., która odnotowała pięć zwycięstw oraz dla Zbigniewa Górskiego, który zakończył dzień z trzema zwycięstwami. Klasą dla siebie był dżokej Szczepan Mazur odnotowując pięć wygranych. Po przegranej w Nagrodzie Europejczyka zrehabilitował się Mayar Al Khalediah i wygrywając Nagrodę Białki w imponującym stylu pokazał, że jest najlepszym koniem trzyletnim na torze. Zwycięstwo w Al Khalediah Poland Cup odniosła trenowana przez Michała Borkowskiego Anood Al Khalediah, a na uwagę zasługuje pierwsza pełna ćwiartka na mocno elastycznym torze – 32,7 sek. Wydarzeniem dnia oczywiście była Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy (G3, kat. A), którą wygrał dyktujący warunki Shadwan Al Khalediah pod Szczepanem Mazurem, a drugi już po raz czwarty w sezonie był Dragon.

Najważniejsze gonitwy jesieni – do pięciu razy sztuka

Jesień zaczęła się od ustanowienia przez Eldasa (trener Małgorzata Łojek) rekordu toru na 1400 m w czasie 1’32,8″. W Nagrodzie PZHKA zwyciężyła faworytka Hefira Grand i wydaje się główną kandydatką do wygrania Oaks 2021. Nagrodę Sambora niespodziewanie wygrał Echaron(hod. SK Michałów), pozostawiając czołowe konie zagranicznej hodowli w pokonanym polu. Ogier ten po tym sukcesie i dobrym występie w Nagrodzie Porównawczej wydaje się głównym kandydatem do wygrania Derby 2021. W piątym starcie – w Nagrodzie Michałowa – Dragon nareszcie wygrał, w dodatku łatwo. Następnie ogier ten potwierdził swoją klasę wygrywając UAE President Cup – Nagrodę Porównawczą (Listed PA, 2400 m).

Zagraniczne starty

Występy za granicami przyniosły mniejsze oraz większe rozczarowania, ale też trzy znakomite wyniki. Wszystko zaczęło się od czwartego miejsca Salama Al Khalediah i piątego Fazzy Al Khalediah w Doha Cup (G1 PA, 2000 m). Od początku miałem wątpliwości co do startu Salama Al Khalediah w The UAE President Cup (Listed PA, 1600 m) i ogier potwierdził to słabym występem, zajmując szóste miejsce. Gdy już w serce wkradał się smutek i wątpliwości, to przyszła wygrana Fazzy Al Khalediah w Qatar Cup Prix Dragon (G1 PA, 2000 m). Dodatkowo bardzo dobry występ zaliczył Shadwan Al Khalediah w UAE President Cup (G2 PA, 2000 m) zajmując bliskie trzecie miejsce. Dzięki temu prawdopodobnie u kibiców pojawiły się nadzieje na ponowną wygraną w Paryżu. Niestety najpierw Mayar Al Khalediah zajął siódme miejsce (G1 PA, 2000 m), a potem Fazza Al Khalediah był siódmy na osiem koni w Qatar Arabian World Cup (G1 PA, 2000 m). Na koniec zagranicznych zmagań mieliśmy wygraną Salama Al Khalediah w Premio Milano Jockey Club (G3, 1800 m) i wspaniałą nagrodę za wytrwałość dla trenera Macieja Kacprzyka.

Subiektywne oceny

  • W tym sezonie wyróżniało się pięć koni arabskich: Fazza Al Khalediah, Salam Al Khalediah, Shadwan Al Khalediah, Dragon oraz Mayar Al Khalediah.
  • Najlepszymi wyścigami były Derby i Nagroda Europy.
  • Najlepszy reproduktor to Mared Al Sahra, a wyróżnienia należą się jeszcze ogierom Dahess oraz Nashwan Al Khalidiah.
  • Bezapelacyjnie najlepszą stajnią roku była ta należąca do Polska AKF Sp. z o.o.
  • Najlepszym hodowcą drugi rok z rzędu jest Zbigniew Górski, a wyróżnienia należą się Krzysztofowi Zakolskiemu i Jeanette Eng.
  • Najlepsza trener to Cornelia Fraisl za wyjątkowo równą formę koni przez cały sezon, a za wygrane w najważniejszych gonitwach wyróżnienia należą się trenerom Michałowi Borkowskiemu, Maciejowi Kacprzykowi, Adamowi Wyrzykowi oraz Maciejowi Janikowskiemu.
  • Najlepszy dżokej to oczywiście Szczepan Mazur.

Życzenia

To był rok pełen niewiadomych, zmian, niepewności, ale przede wszystkim był to znakomity sezon pod względem jakości koni, przebiegu wyścigów i towarzyszących im emocjom. A dzięki wygranym i płatnym miejscom w startach rangi Listed, G3, G2 oraz G1 śmiem twierdzić, że był to najlepszy sezon w historii wyścigów koni czystej krwi arabskiej. Oczywiście istnieje wiele zagrożeń, a wyniki i jakość gonitw oparte były na koniach wyhodowanych za granicami Polski, ale mamy prawo mieć pewne nadzieje co do przyszłości. Życzyłbym sobie i wszystkim zainteresowanym lepszej współpracy, dobrych wyborów hodowlanych, napływu młodych jeźdźców oraz odwagi trenerów do stawiania sobie nowych wyzwań. Potrzebujemy postępu w każdym aspekcie, aby konkurować na najwyższym poziomie. Do następnego roku!

Kolejne podsumowania znajdziecie w Magazynie KANAT: