Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Przeżyjmy to jeszcze raz (4). Araby – druga część sezonu

14 grudnia 2011

26. bieg o Nagrodę Europy, rozgrywany podczas Dnia Arabskiego (21 sierpnia), znów został zaliczony prestiżowego światowego Festiwalu im. Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana.

Dzień Arabski. Nagroda Europy dla gości z Holandii.
 
Gonitwa miała dwóch mocnych faworytów: trenowanego we Francji ubiegłorocznego zwycięzcę Muqatila Al Khalidiaha, dla którego jednak był to pierwszy start w sezonie 2011, oraz dominującego na Służewcu rosyjskiego Dostatoka. Z nadziejami na wygranie dodatkowego bonusu w wysokości 30 000 ? przybyli ze swoimi końmi, Sartejano (na zdjęciu) i Bachim Bouzoukiem, właściciele z Holandii.
Zaraz po starcie do mocno do przodu ruszyły Muqatil Al Khaledidiah i Dostatok. Walcząc ze sobą o prowadzenie narzuciły niezwykle mocne tempo. Pierwszą ćwiartkę pokonały w ? 30,3 sek! Na końcu bardzo rozciągniętej stawki biegł Bachi Bouzouk, który zaczął poprawiać pozycję na przeciwległej prostej. W połowie zakrętu dopingująca Dostatoka część publiczności zamarła. Po raz pierwszy w karierze ogier zupełnie osłabł. Tymczasem do przodu przesunął się Sartejano, który dołączył do Muqatila Al Khalidiaha i po wyjściu na prostą zaczął się od niego oddalać. Do końca wysyłany przez Anthony?ego Deau wygrał łatwo o 8 długości w czasie 2?57,8?. W świetnym stylu zdobył dla swojej właścicielki i zarazem trenerki Diany Dorenberg główną nagrodę oraz dodatkowy bonus. Kapitalnie zaprezentował się również przygotowywany przez Michała Romanowskiego Kentauer Kossack. W końcówce wyprzedził Muqatila Al Khalidiaha. Gdy wydawało się, że sensacyjnie wywalczy drugie miejsce, tuż przed celownikiem pokonał go finiszujący Bachi Bouzouk.

Podczas Dnia Arabskiego rozegrano także prestiżowe wyścigi o nagrody: Sabelliny (dla 4-letnich i starszych klaczy) oraz Białki (dla trzylatków). Faworytką pierwszego była jedyna reprezentantka starszych roczników, Sagala z Reguła, natomiast spośród pozostałych miała zostać wyłoniona faworytka rozgrywanego 3 tygodnie później najważniejszego wyścigu dla klaczy – Okas. Sagala z Reguła jako pierwsza na prostej wyprzedziła Arminę,która w dystansie dyktowała tempo dla atakującej środkiem toru Elgany. Przy kanacie ruszyła niosąca o 3 kg więcej od rówieśniczek Herma. Pierwsza spasowała Sagala. Tymczasem silnie wysyłana przez Antona Turgaeva Elgana uzyskała minimalną przewagę nad Hermą. W końcówce do walki włączyła się znakomicie finiszująca Dirhem, która na prostej długo nie mogła znaleźć przejścia. Ostatecznie o szyję uległa Elganie, ale w walce o drugie miejsce okazała się o łeb lepsza od Hermy. Tak więc trenerka Małgorzata Łojek zanotowała w tej gonitwie dublet. Czwartą pozycję odebrała Sagali z Reguła Fira Akba.
Hodowcą i właścicielem Elgany jest Zbigniew Górski.

Choć w biegu o Nagrodę Białki ostatecznie ścigały się tylko cztery konie (z maszyny przed startem uciekł mocno liczony Spiderman Kossack), wyścig mógł się podobać. Dyktujący niezwykle surowe warunki rosyjski Nonet został na prostej został zaatakowany przez podążającego za nim Vly Kossacka. Dosiadający Hyyafa Al Khalediaha Aleksander Reznikov czekał na odpowiedni moment do ataku. Ruszył po zewnętrznej w połowie prostej, gdy Nonet nieco osłabł. Jednak pobudzony batem przez Antona Turgaeva Vly Kossack nie dał się pokonać i utrzymał przewagę szyi. W walce z tą dwójką bieg ukończył Nonet, który w końcówce złapał drugi oddech, ale nie zdołał już zająć drugiej lokaty. Daleko za walczącymi rywalami ukończył gonitwę Formane.
Trenerem wyhodowanego w The Kossack Stud B.V. w Holandii Vly Kossacka jest Michał Romanowski, a właścicielem jego firma Fortum.

Dostatok wraca na szczyt

Można było się zastanawiać, ile tak dotkliwa porażka kosztowała Dostatoka. Świetny ogier wrócił na tor 9 października, stając na starcie biegu o Nagrodę Michałowa. Nieliczni liczyli, że Kentauer Kossack zrewanżuje mu się za porażki z pierwszej części sezonu, chociaż miesiąc wcześniej mocno rozczarował w wyścigu o Nagrodę Wielkiego Szlema ulegając towarzyszowi stajennemu Addingowi, derbiście Sabirowi oraz Achillesowi. Tym razem biegnący mu do pomocy Celius od początku galopował tuż za dyktującym bardzo mocne tempo Dostatokiem. Zamierzeniem takiej taktyki było zamęczenie rosyjskiego czempiona, jednak ten wytrzymał kondycyjnie długi dystans i wygrał bardzo łatwo pod Aleksandrem Reznikovem. Silnie wysyłany Kentauer Kossack w końcówce o 0,75 długości pokonał świetnie dysponowanego Addinga, a czwarty był El Weiron przed Naschem.

Herma zrehabilitowała się w Oaks

Tym razem wszystkie 4-letnie klacze niosły jednakowe wagi, więc największe szanse na zwycięstwo w biegu o Nagrodę Gazelli, Mlechy i Sahary (Oaks) przyznawano Hermie. Na prostej ta drobna klacz fantastycznie finiszowała pod Wiaczesławem Szymczukiem i triumfowała bardzo łatwo o 1,75 długości przed kapitalnie dysponowaną tego dnia Firą Akbą. Trzecie miejsce z dużo większą stratą zajęła Dirhem, której nie była w stanie zagrozić El Sara. Zawiodła Elgana, która była dopiero 10.
Był to ostatni w karierze start Hermy, przygotowywanej przez Krzysztofa Ziemiańskiego i wyhodowanej przez jego ojca śp. Bogdana Ziemiańskiego.  Po sezonie została wcielona do hodowli.

Dominacja Hyaffa Al Khalidiaha, udany rewanż Noneta

Na początku października oddzielnie rywalizowały konie krajowej (Nagroda Sambora) i zagranicznej hodowli (Nagroda Pierrota). Wśród rodzimych koni murowanym kandydatem do zwycięstwa był Hyyaf Al Khalediah. W dystansie galopował na drugiej pozycji za swoim liderem Shahamem Alkhalediahem. Wyprzedził go już na zakręcie i triumfował z przewagą 6 długości nad Cekurem, który okazał się niespodziewanie lepszy od Amarantki. Czwarty był Pirat przed Germanio i Firo.

W gonitwie o Nagrodę Pierrota liczyły trzy konie: Vly Kossack ? Spiderman Kossack ? Nonet, ponieważ jeszcze mało doświadczony Impact oraz zapisana awansem Cejlonka zdecydowanie ustępowały im możliwościami. Poprowadził Vly Kossack. Od początku pilnował go Nonet, który objął prowadzenie na początku prostej i galopował bardzo dobrze pod Aleksandrem Reznikovem. Trudny do prowadzenia Spiderman Kossack rozpędził się dopiero w końcówce i nie zdołał już zagrozić rywalowi, ale łatwo odebrał towarzyszowi stajennemu drugie miejsce.

Dwie gonitwy porównawcze

W pierwszy weekend listopada rozegrano dwa wyścigi porównawcze dla 3-letnich i starszych arabów. W sobotę gonitwie o Nagrodę  Embargo rywalizowały konie zagranicznej hodowli, a w niedzielę wyhodowane w Polsce (Nagroda Porównawcza). W pierwszej z nich roli bezsprzecznego faworyta sprostał Dostatok. Drugie miejsce zajął potężny trzylatek Spiderman Kossack przed Nonetem i starszym towarzyszem stajennym Kentauerem Kossackiem.

Faworytem niedzielnego wyścigu o Nagrodę Porównawczą był Hyyaf Al Khalediah. Jego rówieśnicy, Cekur i nieco słabszy Firo, mieli rywalizować o niższe płatne miejsca z derbistą Celtisem i wicederbistą Achillesem. Na prostej Hyyaf wygrywał bez wysiłku pod Aleksandrem Reznikovem. Drugie miejsce po walce z Celtisem wywalczył Achilles, a czwarty był Cekur.

Mocny Pentagon
 
W końcówce sezonu ze świetnej strony pokazał się inny młody arab ze stajni Michała Romanowskiego – urodzony w Danii Pentagon. W doskonałym stylu wygrał biegi o Nagrody Batyskafa i Czorta. W tym drugim pokonał rozkręcającego się Impacta, solidnego Pirata oraz Kasir Al Khalediaha. Słabo obsadzony bieg o Nagrodę Sasanki, przeznaczony dla 3-letnich klaczy, bez problemów wygrała trenowana przez Dorotę Kałubę Piawella pod Siergiejem Wasiutowem, która przez cały sezon prezentowała się bardzo dobrze.
Hodowcami Piawelli są państwo Mariola i Stanisław Wiśniewscy.

Info