Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Otwarcie sezonu w służewieckim stylu

11 kwietnia 2023

Już niewiele ponad dwa tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia sezonu wyścigowego w Polsce. W sobotę, 22 kwietnia, odbędzie się Otwarcie Sezonu na Służewcu. Będzie to pierwszy elektryzujący miting, podczas którego publiczność będzie mogła zobaczyć kilka emocjonujących gonitw. Z pewnością warto od samego początku śledzić rywalizację w tzw. roczniku derbowym folblutów, bo zapowiada się ona niezwykle interesująco. Spośród planowanych ośmiu gonitw, aż sześć będzie rywalizacją o nagrody imienne, w tym cztery przeznaczone właśnie dla koni trzyletnich!

Otwarcie sezonu na Służewcu zawsze było dniem wyjątkowym i wyczekiwanym przez wszystkich miłośników wyścigów konnych w Polsce. W ostatnim czasie nabrał on jednak jeszcze bardziej uroczystego charakteru. Ma to związek m.in. ze swoistą kumulacją gonitw imiennych. Tradycyjnie już, rywalizacja na zielonej bieżni rozpocznie się gonitwą o Nagrodę Dandolo, czyli Handikapem Otwarcia. Do rywalizacji w niej przystępują czteroletnie i starsze konie pełnej krwi angielskiej, a ze względu na warunki handicapu (-14 kg), często w zapisie znajdują się konie z zaplecza czołówki starszych folblutów. W dodatku jej bohaterowie niejednokrotnie stają się później uczestnikami kluczowych gonitw sezonu. Z tego też powodu, już pierwszy bieg w sezonie może dostarczyć nie tylko wielu emocji, ale także niezwykle ciekawych obserwacji na przyszłość. Smaczku tej rywalizacji dodaje fakt, że różnice w niesionych przez konie wagach mogą sięgać nawet kilkunastu kilogramów!

Pierwszy dzień wyścigowy na Służewcu to również świetna okazja do rozpoczęcia śledzenia rywalizacji trzylatków, a więc rocznika, który na początku lipca będzie walczył o błękitną wstęgę Derby – najważniejszy laur w karierze. Aż cztery biegi będą przeznaczone właśnie dla tej grupy wiekowej. Najbardziej prestiżowym z nich będzie gonitwa o Nagrodę Strzegomia, w której zazwyczaj rywalizuje czołówka rocznika ukształtowana w poprzednim sezonie. Jest to wyścig pozagrupowy, a więc charakteryzujący się większą pulą nagród, co przyciąga na start zazwyczaj przynajmniej kilka bardzo mocnych koni. W poprzednich latach triumfowały: błyskotliwy Matt Machine (najwyżej sklasyfikowany trzylatek na starcie sezonu 2022), dzielny Anator (późniejszy zwycięzca biegu o Nagrodę Iwna) oraz wyśmienita Inter Royal Lady, która długo utrzymywała status niepokonanej na torze.

Alternatywą dla koni niżej sklasyfikowanych, ale budzących spore nadzieje trenerów i właścicieli, są pozostałe gonitwy dla trzylatków: handikapowy Memoriał Tomasza Dula, gonitwa o Nagrodę Dżamajki (na poziomie II grupy), w której mogą rywalizować wyłącznie klacze, oraz Nagroda Generała Andersa, teoretycznie będąca konfrontacją na najniższym poziomie III grupy. Znamienne jest jednak to, że właśnie w tym biegu sezon rozpoczynali późniejsi derbiści z ostatnich dwóch lat: Guitar Man (2021) oraz Jolly Jumper (2022).

Nie zabraknie też ciekawej rywalizacji dla miłośników wyścigów koni arabskich. Spośród dwóch biegów dla tej rasy, na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja o Nagrodę Skowronka, w której startują czterolatki oraz reprezentanci starszych roczników. Jak zwykle na starcie nie powinno zabraknąć naprawdę mocnych uczestników. Ubiegłoroczną edycję wygrał jeden z lepszych arabów trenowanych w Polsce w XXI w. – Salam Al Khalediah.

Listy startowe pierwszego dnia wyścigowego poznamy już w środę 12 kwietnia. Dlaczego warto przyjść na Otwarcie Sezonu na Torze Służewiec? Wspaniała sportowa rywalizacja, świetna atmosfera, piękne zielone tereny w centrum Warszawy – to wszystko tworzy niesamowity klimat. Przekonajcie się sami!

Bilety można kupić na eBilet.pl lub w kasach w dniu wydarzenia.