Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nagroda Europy – kto powalczy o zwycięstwo?

18 sierpnia 2022

Przedstawiamy sylwetki uczestników tegorocznej odsłony Nagrody Europy.

numer startowy: 1
nazwa: APOLLO DEL SOL (FR), 5-letni ogier
pochodzenie: Al Mamun Monlau – Alloa del Sol / Darweesh
hodowca: H. Chastanet
właściciel: Firma Handlowa „Paula” P. Szczucka

trener: Justyna Domańska
jeździec: dż. Sanzhar Abaev 62 kg

Niezwykle rzetelny ogier od początku kariery biega na stabilnym poziomie. W wieku trzech lat wygrał dopiero w piątym starcie, ale rok później był już dużo mocniejszy. Zwyciężył trzykrotnie i dzielnie spisał się w ubiegłorocznej edycji gonitwy o Nagrodę Europy, finiszując na piątym miejscu. Dołączył do zaplecza czołówki i cały czas ściga się w mocnych stawkach.

Ten sezon rozpoczął bardzo dobrze. W gonitwie o Nagrodę Skowronka przegrał tylko z bardzo utytułowanym Salamem Al Khalediah, a w rywalizacji o Nagrodę Bandosa uległ tylko Wielkiemu Dakrisowi. Tak naprawdę pierwszą poważniejszą wpadkę zaliczył dopiero pod koniec czerwca, gdy w biegu o Nagrodę Ofira uplasował się dopiero na siódmym miejscu. Mimo dalszej lokaty, jego strata do najlepszych nie była jednak znaczna.

Trener Justyna Domańska uważa, że mogło to być spowodowane zbyt upalna pogodą tamtego dnia i liczyć, że ogier powalczy o wysokie miejsce. Dosiądzie go urzędujący czempion jeźdźców, Sanzhar Abaev, który już na nim wygrywał w przeszłości. Apollo del Sol nie będzie faworytem gonitwy, ale jest z pewnością kandydatem do wywalczenia miejsca w pierwszej trójce.

numer startowy: 2
nazwa: AMWAJ Al KHALEDIAH (FR), 7-letnia klacz
pochodzenie: Nashwan Al Khalidiah – Assma Al Khalediah / Amer
hodowca: Al Khalediah Stables
właściciel: Polska AKF Sp. z o.o.

trener: Maciej Kacprzyk
jeździec: dż. Tadhg P. O’Shea 62 kg

Najwyżej sklasyfikowany koń czystej krwi arabskiej w Polsce. W początkowej fazie kariery urodziwa i silna klacz biegała w Polsce i z miesiąca na miesiąc radziła sobie coraz lepiej. Kiedy trener uznał, że Amwaj jest gotowa, ruszyła na podbój europejskich torów. Nieźle poradziła sobie w grudniu 2020 roku w Pizie, zajmując trzecie miejsce na poziomie Listed.

Ubiegły rok startów znów zaczęła na Służewcu, odnosząc łatwe zwycięstwa w trzech kolejnych wyścigach, w tym deklasując konkurencję w biegu o Nagrodę Europy (G3). Wygrała bezdyskusyjnie, z przewagą aż 9 długości. W październiku nie sprostała światowej czołówce na Longchamp, ale trzy tygodnie później wygrała na poziomie G3 po raz drugi, tym razem w Rzymie. 

W tym roku znów zawiodła we Francji, a następnie została zapisana do wyścigu rangi G2 we Włoszech. Spisała się tam bardzo dobrze, mijając celownik jako pierwsza. Niestety, sędziowie zdecydowali po wyścigu o przesunięciu jej na trzecie miejsce, ponieważ uznali, że klacz przeszkadzała na prostej dwójce rywali.

Bez wątpienia utalentowana i doświadczona klacz wystartuje z pozycji mocnej faworytki. W siodle Amwaj zobaczymy doświadczonego międzynarodowego dżokeja Tadhga O’Sheę, znakomicie radzącego sobie w gonitwach dla koni arabskich.

Amwaj Al Khalediah

numer startowy: 3
nazwa: BIESHAN (FR), 5-letni ogier
pochodzenie: Nieshan – Emereaude / Darweesh
hodowca: J. Ruelle
właściciel: Aero Pegasus Sp. z o.o.
trener: Cornelia Fraisl
jeździec: dż. Dastan Sabatbekov 62 kg

Jest relatywnie mało doświadczony, ponieważ karierę rozpoczął dopiero w ub. roku, w wieku czterech lat. Odniósł dwa zwycięstwo w biegach niższych kategorii, ale robił wyraźne postępy. Bardzo poprawił się przez zimę. 

W kwietniu został zgłoszony do gonitwy w Holandii i spisał się znakomicie, zajmując drugie miejsce za mocnym Freddy Py, koniem mającym za sobą starty w biegach na najwyższym europejskim poziomie. Następnie pojechał do Szwecji na gonitwę Wathba Stallions Cup rangi G3 i … wygrał ją. Ten wyczyn czyni go drugim, obok Amwaj Al Khalediah, uczestnikiem gonitwy o Nagrodę Europy, mający na swoim koncie zwycięstwo w biegu tej kategorii. Po powrocie na Służewiec finiszował czwarty w rywalizacji o Nagrodę Ofira, a następnie trochę rozczarował w Szwecji, zajmując 7. miejsce.

Trener Cornelia Fraisl uważa, że słabszy ostatni występ spowodowany był przemęczeniem ogiera. Teraz kasztan wygląda na bardziej energicznego i powinien walczyć o dobre miejsce. Czy sprawi niespodziankę? W siodle ma kapitalnie jeżdżącego w tym sezonie Dastana Sabatbekova, zmierzającego po pierwszy w karierze tytuł czempiona jeźdźców. Kirgiz też doskonale zna Bieshana, bo jest jego stały dżokejem. 

numer startowy: 4
nazwa: HAN RASTABAN, 4-letni ogier
pochodzenie: Assy – HN Rana / Bengali d’Albret
hodowca: Nessa Arabians Sp. z o.o.
właściciel: L. Kowal i P. Laskowska

trener: Andrzej Laskowski
jeździec: dż. Szczepan Mazur 59 kg

Jedna ze wschodzących gwiazd polskiej hodowli – zwycięzca Derby Arabskiego i drugi koń Central European Arabian Derby, samotnie stawi czoła starszym koniom. Od początku kariery biegał na wysokim poziomie, w trzech lat pięciokrotnie wychodząc do startu. Po trzecim miejscu w debiucie, wygrał wyścig w Sopocie. Następnie fantastycznie zaprezentował się na Służewcu, nieznacznie przegrywając wyścig o Nagrodę Emaela (Wathba Stallions Cup) z bardzo mocnym Al Faisalem. W kolejnych dwóch biegach wygrywał naprawdę łatwo, zdobywając Nagrody Eldona i Baska.

Takie wyniki sprawiły, że już przed sezonem był właściwie głównym kandydatem do wywalczenia błękitnej wstęgi. Trener wiosną nie szafował jego siłami. Wrócił na tor w rywalizacji o Nagrodę Kabareta. Popisał się bardzo ładnym finiszem, ale przy szybkiej końcówce nie zdołał doścignąć trenowanego w Czechach Zenhafa, dość pewnie pokonał najlepszych rówieśników przygotowywanych w Polsce: Sharm El Sheikha, Al Jassima, Athal Bint Gifarę oraz Gensika. Niemal bliźniaczym rozstrzygnięciem zakończył się niezwykle prestiżowych wyścig UAE President Cup – Central European Arabian Derby. Zbyt pasywnie przeprowadzony przez dżokeja Han Rastaban na prostej bezskutecznie ścigał Zenhafa w rekordowo szybkim wyścigu na 2000 m – 2’12,9”. Trzy tygodnie później zdeklasował czterolatki polskiej hodowli w Derby Arabskim. Wygrał z ogromną przewagą.

Podobnie jak w Derby pojedzie na nim najlepszy polski dżokej Szczepan Mazur, sześciokrotny czempion toru, niezwykle skuteczny w prestiżowych gonitwach. Trener Andrzej Laskowski wierzy, że ten duet stać na włączenie się do walki o czołowe miejsce.

Zwycięski Han Rastaban

numer startowy: 5
nazwa: WIELKI DAKRIS, 6-letni ogier
pochodzenie: Mared Al Sahra – Wielka Damira / Ontario HF
hodowca: K. Zakolski
właściciel: Krzysztof Zakolski
trener: Adam Wyrzyk
jeździec: dż. Anton Turgaev 62 kg

Niezwykle utalentowany, ale także nieobliczalny ogier. W pierwszym sezonie startów rozkręcał się powoli, ale trener Adam Wyrzyk widział w nim potencjał. W wieku czterech lat biegał na bardzo wysokim i równym poziomie. Szybko stał się głównym faworytem do sukcesu w Derby, ale niespodziewanie dużo kłopotów sprawiał dżokejowi w rywalizacji o Nagrodę Janowa. Ostatecznie zajął trzecie miejsce i trochę ostudził oczekiwania kibiców. W biegu o błękitną wstęgę znów błysnął i zdobył cenny laur. Udane były tez kolejne starty, w tym występ w biegu o Nagrodę Europy (trzecie miejsce).

W sezonie 2021 długo dochodził do optymalnej formy. Spędził zimę na padokach, co kompletnie go rozregulowało. Raz po raz rozczarowywał, m. in. kończąc w dużym odstępie za końmi zeszłoroczną edycję gonitwy o Nagrode Europy. W końcu jednak się przełamał, najpierw wygrywając bieg o Nagrodę Wielkiego Szlema, a następnie sensacyjnie prestiżową Porównawczą, pokonując dużo wyżej notowanego Rasmy’ego Al Khalediah.

Ostatnią zimę przepracował bardzo dobrze, dzięki czemu już w drugim starcie odniósł ładne zwycięstwo. Nieźle zaprezentował się także pod koniec lipca, finiszując na trzecim miejscu w biegu o Nagrodę Figaro, z niewielka stratą do zwycięzcy. Dystans bez wątpienia mu odpowiada, a z dosiadającym go Antonem Turgaevem stanowią, jak na razie, niepokonany duet (dwa zwycięstwa).

Wielki Dakris

numer startowy: 6
nazwa: DRAGON, 7-letni ogier
pochodzenie: Dahess – Djaima / Nonius
hodowca: Z. Górski
właściciel: Zbigniew Górski

trener: Maciej Janikowski
jeździec: dż. Alexander Reznikov 62 kg

Kolejny znakomity koń polskiej hodowli. Najstarszy z trójki polskich derbistów w tej gonitwie. W wieku trzech lat odniósł trzy zwycięstwa, podobnie jak w kolejnym roku startów, w którym wygrał biegi o Nagrodę Kabareta, Janowa i Derby Arabskie. Sezon 2020 rozpoczął od czterech drugich miejsc, w tym także w gonitwie o Nagrodę Europy. Następnie zdobył Nagrodę Michałowa i Porównawczą. 

W poprzednim sezonie był nieco mniej regularny, ale zdołał wygrać bieg o Nagrodę Bandosa, a jesienią o Nagrodę Michałowa. Niestety, w tym roku nie błyszczy formą. Nieźle rozpoczął tegoroczne zmagania, bo w zaciętej walce minimalnie przegrał z Rasmym Al Khalediah rywalizację o Nagrodę Cometa. W kolejnych startach już mu się nie wiodło.

W siodle będzie miał znów jeźdźca, pod którym osiągał największe sukcesy, Alexandra Reznikova. Wydaje się, że wobec rozczarowujących ostatnich startów jego notowania będą stały trochę niżej, ale z drugiej strony jest to z pewnością koń zdolny do sprawienia niespodzianki.