Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Który koń z którym i o ile (7-8 maja)

6 maja 2011

I: (4-letnie i starsze araby, II gr., 1800 m)
 
Fuzjon, który ma już zwycięskie, tegoroczne przetarcie za sobą, pokonał w ub. sezonie zarówno King Ute, jak i Ehuda o długość.
W tym roku wystartowały już Zaklinacz, Wassim oraz Mit. Cała trójka spotkała się 17 kwietnia w jednej gonitwie. Czwartego na mecie Wassima i piątego Zaklinacza dzieliło na celowniku tylko 0,75 długości, natomiast Mit zaprezentował się słabiej i stracił do nich aż 11 długości. Jednak nie odpowiadał mu wtedy elastyczny tor. Na lżejszej bieżni, pod mistrzem Piotrem Piątkowskim, Mit może pobiec zdecydowanie lepiej.

Eksterier był wycofany 17 kwietnia, co może oznaczać, że nie jest jeszcze wiosną w dobrej dyspozycji.

Czteroletnie klacze Boogie Woogie i Passionaria wygrały w sezonie 2010 po dwie gonitwy. Pierwsza z nich później z niezłym efektem ścigała się w wyścigach pozagrupowych. Passionaria rozkręcała się ze startu na start, więc na początku sezonu może jeszcze nie być w najwyższej formie. Natomiast niewykluczone, że niemieckiej hodowli Boogie Woogie  włączy się do walki, gdyż araby trenowane przez Mieczysława Mełnickiego są dobrze przygotowane do sezonu.  
 
II: (3-letnie klacze, III gr., 1600 m)
 
W gonitwach dla debiutantów konie wyhodowane na Zachodzie mają zazwyczaj przewagę nad wierzchowcami urodzonymi w Polsce. Rola faworytki przypadnie więc prawdopodobnie importowanej z Irlandii Badawah, której rodzice na torze spisywali się bardzo dobrze. Jednak potomstwo klacz Bint Albaadiya biegało do tej pory co najwyżej przeciętnie. Tak więc występ Badawah, ktora została wycofana przed tygodniem, jest sporą zagadką.

Na Służewcu z dobrym skutkiem w gonitwach pozagrupowych ścigały się matki Diaspiny, Muscary i Victorii, ale może to nie mieć żadnego znaczenia w tej gonitwie. Charisma jest z kolei półsiostrą szybkiego Czekondo. Rodzeństwo Nordei lepsze wyniki osiągało w wieku 4 lat, a krewni Seymour słabo spisywali się na torze.  
 
III: (3-letnie araby, II gr., 1800 m)

 
W pierwszej gonitwie dla 3-letnich koni arabskich wystartują konie o bardzo ciekawych rodowodach. Matka Monsuna, Mamba, odniosła na Służewcu sześć zwycięstw (m.in. w Oaks). Niestety, jej dotychczasowy przychówek bardzo słabo biegał. Dobrze na torze spisywało się rodzeństwo Ekorixa (jego półsiostra Elsana wygrała m.in. bieg o Nagrodę Białki) i Orientacji (półbrat Olimpic zaliczał się do czołówki rocznika). Trochę słabsze pochodzenie mają Gerard, Filip i Pirat, ale jak powszechnie wiadomo sam „papier” nie biega,
 
IV: (3-letnie klacze, III gr., 1600 m)
 

Trzeci z rzędu wyścig dla debiutantów i trzecia łamigłówka. W tym biegu wystartują dwa wierzchowce wyhodowane w Irlandii: córka derbisty (Desert Kinga) Airy Fairy oraz Hope Dream ? jej ojciec wspaniale biegał na najkrótszych dystansach. Teoretycznie większe szanse powinno przyznać się tej drugiej, której towarzysz stajenny Electro Pop udanie rozpoczął karierę w ostatnią niedzielę.

Matką Liberty jest świetna Lawsonia. Nieźle na Służewcu biegało rodzeństwo Tempexy i Supernovej. Pani Ewa wydaje się mieć większe szanse w pierwszym starcie niż Vittoria i Wirgilla. Otylia będzie wycofana.
 
V: (4-letnie i starsze, III gr., 1600 m)
 

Pięcioletni Jacamar na początku ub. sezonu biegał bardzo dobrze, ale w drugiej części sezonu mocno rozczarował. Jego obecna forma jest sporą niewiadomą. Jego rówieśniczka Jagara nieźle wypadła trzy tygodnie temu, zajmując 5. miejsce. O 1,5 długości uległa wtedy Morikano. Niewiele na celowniku (0,75 długości) dzieliło również Tona i Devena. Pozytywnie zaskoczył w tegorocznym starcie Unikat, który wykorzystał ulgę wagi i finiszował na drugim miejscu w biegu handicapowym.

Dwukrotnie jesienią spotkały się Karateka i Black Troy. W obu przypadkach minimalnie lepszy (o 0,5 długości) okazywał się ten pierwszy. Dystans 1600 m wydaje się być dla nich idealny. Sceptyk 25 września pokonał Devena o 5,75, a trzy tygodnie wcześniej przegrał z Black Troyem o 7,5 długości.

Stawkę uzupełniają dwa konie, które dopiero zadebiutują  na Służewcu. Mackenzie Spiers przeciętnie spisywała się w Anglii, natomiast Rocket Rider w 14 startach w Rosji odniósł jedno zwycięstwo.
 
VI: (3-latki, handicap III gr., 2000 m)
 

Z siódemki startujących w tej gonitwie koni, trójka biegała już w tym sezonie, ale ze słabym skutkiem. Dopiero 8. miejsce zajęła Księżna Śniegu, ale i tak o 14,5 długości wyprzedziła Dangarię. Golden Allegra była 7. w innym wyścigu, ale nie straciła do czołówki tak dużo.

Na równym, niezłym poziomie biegała w ub. roku Kassala, która pod koniec listopada przegrała z Golden Allegrą o 0,5 długości, a miesiąc wcześniej pokonała rywalkę o szyję. Wysokie miejsca, ale w słabszych stawkach zajmował Hectoris. 27 listopada pokonał San Marco o 8 długości, ale trenowany przez Macieja Jodłowskiego ogier we wcześniejszych występach spisywał się zdecydowanie lepiej. W październiku ograł Volansa o 3,5 długości.
 
VII ? Memoriał dr. A. Falewicza: (4-letnie i starsze, płoty, 3000 m)
 
Wycofany będzie Far Plan, który w ub. w niedzielę był 4. w gonitwie steeplowej w Czechach. Doświadczone Kalmar i Noridon stoczyły w październiku zaciętą walkę o zwycięstwo w najważniejszym biegu płotowym, Wielkiej Służewieckiej. O szyję lepszy był wówczas Kalmar, który miesiąc później pokonał wyraźnie zmęczonego sezonem konkurenta aż o 29 długości. Dodajmy, ze w lipcu kolejność była odwrotna, a w celowniku dzieliło ich 13 długości. W gonitwie o Nagrodę Zamknięcia Sezonu płotowego walkę o wygraną stoczyły Tajlandka i Sun Belina (7 długości za nimi był Kalmar). Lepsza o szyję okazała się pierwsza z nich. Atutem Sun Beliny będzie jednak wysoka forma, którą zademonstrowała 3 tygodnie temu, wygrywając wyścig III grupy. Ich rówieśnik Kurdesz w listopadzie ukończył gonitwę o 2 długości za Kalmarem.

Od wygranej w biegu płaskim sezon zaczął także Crimson Challenge, który W październiku na wewnętrznej bieżni uległ o 5,75 długości Kurdeszowi. Szatan trzy tygodnie temu przegrał z Sun Beliną o 4 długości, ale w przeszłości potrafił zaskoczyć konkurentów na płotach, zwłaszcza gdy trafił na twardą nawierzchnię.

Stawkę uzupełniają zagadkowy Grajek, który nieźle galopował 23 kwietnia (nie odpadł zbytnio podczas szybkiej końcówki), oraz dawno nie oglądany na wyścigowej bieżni Kajman.

Niedziela

I: (4-letnie i starsze araby, III grupa, 1800 m)

Raz w ub. roku zmierzyły się ze sobą Emporia i Salines. Klacz była wtedy lepsza o 7 długości. Oba te konie jednak mają bardzo niski handicap. Zajęcie nawet czwartego miejsca przez jednego z nich byłoby już sporym sukcesem.
Wałach Tollee Dust, który w tym biegu wydaje się pewniakiem, podczas inauguracji sezonu pokonał Errtalsę o 13 długości. Big-Bang został z tamtej gonitwy wycofany. Jest to koń bardzo chimeryczny, jednak nie można wykluczyć, że przez zimę zmienił się na lepsze. Nie można zapominać, że w wieku trzech lat wygrał on trzy gonitwy z rzędu. Dobre wyścigowe pochodzenie ma Olympia, ale ona szykowana będzie prawdopodobnie do Oaks (we wrześniu), więc w pierwszym wiosennym starcie nie musi błyszczeć formą.
Erie zostanie wycofana.

II: (4-letnie i starsze folbluty, II grupa, 1200 m)

10 października Cynterna pokonała na dystansie 1400 m Ulsana o 0,5 oraz Czekondo o 5,5 długości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Czekondo najlepiej czuje się na dystansie 1200 m. Każde następne 100 m sprawia mu już problemy. Veto 6. listopada pokonał na 1300 m Czekondo o 8 długości, by przegrać z nim 27. tego miesiąca na 1200 m o 4,75.
Nie można odmówić szans Temidzie, ale chyba tylko na niższe płatne miejsce. Natomiast Domiressa i 10-letni Tovjan, ktory w ub. roku nie biegał, są w tej stawce końmi z innej bajki. W handicapie generalnym Domiressa ma 33,5 kg, a Ulsan i Cynterna po 73,5 kg.

III: (3-letnie folbluty, handicap II grupy, 1600 m)

W ub. roku Hipo Club wygrał z Tampa Bay’em prawie o długość. Jednak w pierwszym tegorocznym wyścigu spisał się bardzo słabo. Przegrał z Nonito o 9 długości. Z kolei Tampa Bay 23 kwietnia przegrał tylko o nos, wyprzedzając 7. w tym biegu Joanina o 4,75 długości. W ub. roku Artystka przegrała z Tampa Bay’em o 0,75. Scaloni i Enigma Estela rywalizować będą ze sobą i pozostałymi końmi po raz pierwszy.

IV: (3-letni klacze arabskie, II grupa, 1800 m)

W stawce debiutantek, które rywalizować będą o nagrody ufundowane przez Wathaba Stud Farm, pochodzenim wyróżniają się półsiostra Celiusa Cejlonka oraz Harfistka i Piawella.

V: (trzyletni folbluty, III grupa, 1800 m)

Ogiery zagranicznej hodowli, Orange Ketchup i Winner of Dubay, po raz pierwszy zaprezentują się na Służewcu. Pierwszy z nich uzyskiwał przeciętne wyniki w 7 startach w Anglii (najbliżej był raz czwarty). Natomiast drugi wygrał w debiucie w Piatigorsku. Tudul, Lorenc oraz Irbandia wystąpiły w jednym biegu 17 kwietnia. Tudul wyprzedził wtedy Lorenca o 1,75 długości,a Irbandię o 8,5 długości.
Santadi wyprzedził październiku  N-Joy o ponad 20 długości.

VI: (Nagroda Pamira. 4-letnie i starsze araby, I grupa, 1800 m)

Celius, Esteem i Eris Al Nath zmierzyły się ze soba po raz pierwszy w końcu września. Wtedy przybiegły do mety w wymienionej kolejności. Róznice między nimi były następujące: 3-1,5. 17 kwietnia w biegu o Nagrodę Skowronka Eris Al Nath wyprzedził Celiusa o 3,25 i Esteema o 13,75 długości.
Sagala z Reguła na początku listopada przegrała z Celiusem w biegu o Nagrodę Porównawczą o 1 długość.
Reprezentujący rosyjską stajnę Vasilii zajął w ub. roku piąte miejsce w Derby w Piatigorsku. Pobiegnie pierwszy raz na Służewcu (był wycofany 17 kwietnia).
Etrusk po raz pierwszy spotka się ze satrszymi końmi. Fulmar będzie wycofany.

VII: (3-letni folbluty, III grupa, 1300 m)

Wszystkie konie biorące udział w tej gonitwie rywalizować będą ze sobą po raz pierwszy. Zwycięstwo na koncie ma tylko Tashuinka Uitko, która poniesie nadwagę 2 kg. Na krótkim dystansie waga nie ma jednak większego znaczenia.
Debiutuje irlandzkiej hodowli Big Luck.

Info