Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Kto zostanie pierwszym zwycięzcą w sezonie 2024?

15 kwietnia 2024

Przed nami inauguracja sezonu 2024 na Torze Służewiec. Tradycyjnie, w pierwszej gonitwie sezonu 4-letnie i starsze konie zmierzą się w rywalizacji o Nagrodę Dandolo – Handikap Otwarcia. Przyjrzyjmy się sylwetkom uczestników.

———————————–

numer startowy: 1
imię: GOD OF WAR, 4-letni ogier
pochodzenie: Balios – Guerra / Grand Presidium
hodowca: T. Rybicki. S. Wiśniewska
właściciel: T. Rybicki
trener: Maciej Janikowski
jeździec: k. dż. Temur Kumarbek Uulu 57,5 kg

Poprzedni sezon miał bardzo udany. Wystarczy spojrzeć na liczby: dziewięć startów, wszystkie zakończone w pierwszej czwórce, w tym trzy zwycięstwa. Szczególnie mocnymi akcentami były jego przekonujące wygrane na początku i na końcu sezonu. Jest jednym z pierwszych potomków Baliosa, który pokazał, że jest w stanie z powodzeniem rywalizować z przeciwnikami zagranicznej hodowli na krótszych dystansach (od 1300 do 1600 m). Wykazał się też sporą uniwersalnością. Dobrze poradził sobie na 2200 m, co jest ważne w kontekście nadchodzącego startu (w Handikapie Otwarcia do pokonania będzie 1800 m). Korzystna waga, dobry jeździec i doświadczony trener – to jego mocne rekomendacje. Powinien się liczyć. Pojedzie na nim, powracający do rywalizacji po 10-miesięcznej przerwie spowodowanej poważną kontuzją, Temur Kumarbek Uulu, utalentowany kirgiski jeździec, który może być jedną z wiodących postaci tego sezonu.

numer startowy: 2
imię: QUIBOU (FR), 6-letni ogier
pochodzenie: Air Chief Marshal – Kilava / Invincible Spirit
hodowca: Franklin Finance S.A., E. Ribard, S. Vidal
właściciel: M. Glinowiecki, M. Pawlik-Glinowiecka, Niespodzianka
trener: Krzysztof Ziemiański
jeździec: st. u. Nikola Cyrkler 60 kg

Doświadczony trener Krzysztof Ziemiański powtarza zapis Quibou do tej gonitwy sprzed roku. Wówczas ogier pod uczennicą i wagą 59,5 kg zajął czwarte miejsce. Tegoroczne warunki są dla niego podobne, gdyż pod starszą uczennicą Nikolą Cyrkler poniesie o 0,5 kg więcej. Jak mawia jego trener – Quibou jest koniem „z fantazją”, czyli potrafiącym zaskoczyć nawet sporo wyżej notowanych przeciwników, jeśli trafi na swój dzień. Tak zdarzyło się w maju 2023 r., kiedy sensacyjnie wygrał mocno obsadzoną gonitwę o Nagrodę Jaroszówki, osiągając przy tym znakomity czas. W dalszej części sezonu radził sobie solidnie, regularnie zajmując płatne lokaty w dużych wyścigach. Na pewno stać go na włączenie się do rozgrywki, zwłaszcza jeśli będzie spokojny przed startem i trafi na szybką bieżnię. Nikola Cyrkler jest utalentowaną amazonką młodego pokolenia, na którą stawia coraz większa liczba trenerów.

numer startowy: 3
imię: JOHNNY DOUBLE (GB), 5-letni ogier
pochodzenie: Australia – Close At Hand / Exceed and Excel
hodowca: Barton Stud
właściciel: Rancho Pod Bocianem Sp. z o.o.
trener: Adam Wyrzyk
jeździec: st. u. Marsel Zholchubekov 58 kg

Podobnie jak God of War, ma za sobą udany sezon. Wygrał czterokrotnie, utrzymując formę w przekroju całego roku. Wiosną poradził sobie z rywalami na 1600 m, jednak później biegał przeważnie na dystansach 2000-2200 m, które wydają się dla niego optymalne. Nie przeszkadzają mu jesienne warunki, bo to koń silny i wytrzymały. Dobrze współpracował z mniej doświadczonymi jeźdźcami, a zwycięstwo w gonitwie o Nagrodę Zamknięcia Sezonu sugeruje, że może jeszcze wejść na wyższy poziom w tym roku. Dzięki dosiadowi starszego ucznia Marsela Zholchubekova, który wygrał na nim w listopadzie, poniesie umiarkowaną wagę (58 kg), więc nie może być pomijany przy wymienianiu faworytów.

numer startowy: 4
imię: ORINOCO FLOW (FR), 4-letnia klacz
pochodzenie: Ultra – Irrecevable / Dubawi
hodowca: Plasman-PVP Racing, P. Mosbeux
właściciel: B. i B. Kamińscy, E. i L. Kasprowicz
trener: Wiaczesław Szymczuk
jeździec: dż. Stefano Mura 58,5 kg

Kolejny koń, który sezon 2023 zakończył z bardzo dobrym bilansem. Cztery wygrane w ośmiu startach mówią same za siebie. Rok temu widziano ją w gronie trzylatków aspirujących do walki w gonitwach pozagrupowych, jednak dwa słabsze wiosenne występy trochę ostudziły optymizm. Została poprowadzona przez trenera przez sezon bardzo spokojnie, za co odwdzięczyła się kilkoma naprawdę efektownymi sukcesami na poziomie grupowym. W ostatniej gonitwie sezonu była czwarta z dość wyraźną stratą do Johnny’ego  Double’a, ale to na pewno nie był jej najlepszy występ w karierze. Do jej siodła powraca włoski dżokej Stefano Mura, z którym świetnie współpracowała. Warto uważnie ją obserwować.

numer startowy: 5
imię: DOMINDAR, 5-letni ogier
pochodzenie: Duke of Zamindar – Doyenka / Doyen
hodowca: Euro-Sport Management W. Engel
właściciel: Euro-Sport Management W. Engel
trener: Maciej Kacprzyk
jeździec: k. dż. Karolina Kamińska 58 kg

Specjalizuje się w ściganiu się u progu sezonu. W dwóch poprzednich dniach otwarcia (2022 i 2023) wygrywał gonitwy pod Karoliną Kamińską, prezentując świetną wiosenną formę. Rok temu okazał się najlepszy właśnie w wyścigu o Nagrodę Dandolo, wykorzystując korzystną wagę (50 kg) i narzucając rywalom surowe warunki. W czerwcu potrafił jednak w podobnym stylu wygrać pod 61 kg, więc tamtego sukcesu nie można łączyć jedynie z kwestią wag. W tym roku jego trener ponownie stawia na sprawdzony duet i zdecydował się na zapis Karoliny Kamińskiej, choć warunki aż tak korzystne dla ogiera nie są (waga 58 kg). Czy to odbiera Domindarowi szanse na sukces? Chyba nie, bo z pewnością będzie świetnie przygotowany do rywalizacji o tej porze roku, choć zadanie ma trudniejsze.

numer startowy: 6
imię: BLIZBOR (IRE), 8-letni wałach
pochodzenie: Power – Faiths Perfection / Docksider
hodowca: A. Rafferty
właściciel: M. Biały
trener: Adam Wyrzyk
jeździec: u. Boston Marat Uulu 59,5 kg

To prawdziwy weteran toru i stały uczestnik Handikapu Otwarcia. Pobiegnie w nim po raz trzeci z rzędu, chociaż jego domeną są sprinty. Trener Adam Wyrzyk traktuje ten start jako rozgrzewkę przed kolejnymi występami, przede wszystkim gonitwą o Nagrodę Jaroszówki, którą Blizbor wygrał w sezonie 2022 (a w ub. roku był w niej trzeci). Trochę zbyt długi dystans biegu sprawia, że trudno Blizbora uznawać za jednego z faworytów, a szóste i piąte miejsca w poprzednich edycjach potwierdzają tę tezę. W siodle wałacha zobaczymy ucznia Bostona Marata Uulu, nabierającego doświadczenia jeźdźca z Kirgistanu.

numer startowy: 7
imię: TAYMOUR (FR), 5-letni wałach
pochodzenie: Mukhadram – Tabassum / Nayef
hodowca: Sunderland Holding Inc.
właściciel: A., M. i P. Laskowscy, M. Sołtysiak
trener: Andrzej Laskowski
jeździec: k. dż. Daria Pantchev 55 kg

Podobnie jak Quibou, jest koniem dość nieobliczalnym. W przeszłości wiązano z nim duże nadzieje pod kątem największych gonitw, w tym Derby. Biegał na obiecującym poziomie w wyścigach przygotowawczych, ale w samym Derby nie odegrał żadnej roli. Okazało się, że dużo lepiej odnajduje się na krótszych dystansach, zwłaszcza 1400-1600 m. Poprzedni sezon zaczął i zakończył zwycięstwami pod wodzą trenera Andrzeja Laskowskiego. W pozostałych występach plasował się na płatnych lokatach, wliczając w to piąte miejsce w bardzo mocno obsadzonym Memoriale Fryderyka Jurjewicza (1600 m). Sprzyja mu szybka bieżnia, a dystans 1800 m wydaje się być dla niego górną granicą optimum. To wszystko sprawia, że jest kolejnym kandydatem do walki o czołowe miejsce. Poniesie najniższą wagę spośród wszystkich uczestników, dosiadany przez doświadczoną amazonkę Darią Pantchev.

numer startowy: 8
imię: MIGLIORE SPERANZA (IRE), 4-letnia klacz
pochodzenie: Churchill – Timepecker / Dansili
hodowca: Paget Bloodstock
właściciel: Dozbud 2 Sp. z o.o.
trener: Michał Borkowski
jeździec: dż. Sanzhar Abaev 61 kg

Klacz zaliczała się do czołówki trzylatków. Jednak brak spektakularnego sukcesu w ubiegłym sezonie sprawia, że jest do tej pory trochę niespełnioną nadzieją. W wieku dwóch lat wygrała natomiast wyścig najwyższej kategorii o Nagrodę Efforty i była wymieniana przez ekspertów jako jedna z głównych kandydatek do zwycięstw w Derby, czy Oaks. Brała udział w tych prestiżowych gonitwach, a najlepszymi rezultatami okazały się: drugie miejsce w Wiosennej i Soliny oraz trzecie w Oaks. To na pewno nie jest powód do wstydu. W przerwie międzysezonowej klacz została przeniesiona do wrocławskiej stajni Michała Borkowskiego i spisuje się bardzo dobrze na treningach. W Handikapie Otwarcia wyrasta na naturalną faworytkę, która schodzi do rywalizacji na nieco niższym poziomie. Przeciwko niej przemawia z kolei najwyższa waga w polu – 61 kg, co dla klaczy o tej porze roku może stanowić poważne wyzwanie. W jej siodle zobaczymy czempiona jeźdźców 2023 roku – dżokeja Sanzhara Abaeva.

numer startowy: 9
imię: NOTORIUS (SPA), 6-letni wałach
pochodzenie: Lucayan – Mapale / Kendor
hodowca: C.R. Cocheteux
właściciel: M. Macios, M. Wyrzyk
trener: Adam Wyrzyk
jeździec: k. dż. Kumushbek Dogdurbek Uulu 58 kg

Jedyny przedstawiciel hiszpańskiej hodowli (choć o rodowodzie czysto francuskim), który w ostatnich latach ścigał się na Służewcu, wydaje się koniem preferującym raczej jesienne warunki pogodowe. Jest bardzo silny i potrafi skutecznie zamęczyć rywali mocnym tempem. Zwycięstwa odnosił dotąd na nieco niższym poziomie i tutaj może być mu trudniej wykorzystać taką taktykę. Jego szanse zdają się rosnąć także w przypadku rywalizacji na dystansach powyżej 2 km. Atutem może okazać się natomiast dosiad współpracującego od kilku miesięcy na stałe z trenerem Adamem Wyrzykiem Kumushbeka Dogdurbeka Uulu, którego kariera w ostatnim sezonie mocno się rozwinęła.