Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Dzień Otwarcia, czyli początek ekscytującej rywalizacji na bieżni

19 kwietnia 2023

Sezon wyścigowy 2023 na Służewcu rusza już w najbliższą sobotę. Prognozy pogody na ten dzień są bardzo optymistyczne, więc trudno wymarzyć sobie lepszy moment, aby pojawić się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Znamy już listy startowe koni w każdej z ośmiu zaplanowanych gonitw, z których każda zapowiada się naprawdę interesująco.

Już na samym początku, o godzinie 14.30, dojdzie do konfrontacji bardzo dobrych koni starszych. W tradycyjnie otwierającej sezon gonitwie o Nagrodę Dandolo, zwanej także Handikapem Otwarcia, stanie na starcie dziewięć folblutów. Aż piątkę zapisał wielokrotny czempion trenerów, Adam Wyrzyk, na czele z derbistą Guitar Manem i zdolną triumfatorką klasycznej Wiosennej sprzed dwóch lat, Wedding Ring. Możemy być jednak pewni, że rywale łatwo broni nie złożą, bo przecież Delos w przeszłości już ten wyścig wygrywał, a zagadkowy Fair Master robił w poprzednim sezonie błyskawiczne postępy. Dodatkowym smaczkiem będzie różnica w niesionych wagach – najniżej oceniany Domindar będzie niósł o 9,5 kg mniej od faworytów.

Najwięcej powinno się dziać w gonitwach dla trzylatków, bo stanowią one aż połowę sobotniego programu. To będzie prawdziwie mocne otwarcie ich rywalizacji w tym roku, ponieważ w najważniejszym biegu dnia na starcie, o Nagrodę Strzegomia, staną m.in. dwa najwyżej sklasyfikowane ogiery (Clyde i Senlis) oraz czołowa klacz Marigold Blossom. Wskazanie faworytów wcale nie będzie łatwe, bo wszyscy uczestnicy pokazali w wieku dwóch lat spore możliwości, a ich forma u progu sezonu może być różna.

Z kolei w Memoriale Tomasza Dula znów kluczowe mogą okazać się wagi. Polskiej hodowli Stradius pobiegnie pod 58 kg, tymczasem Oksymoron poniesie zaledwie 44 kg. Trudno powiedzieć, czy pomimo tak korzystnych warunków ten drugi będzie w stanie powalczyć o czołowe miejsce, bowiem do tej pory nie błyszczał. W tej sytuacji nie należy lekceważyć Orinoco Flow (50,5 kg), Dab Dancera (52,5) czy Szachrajki (55,5). Chociaż ten bieg ma nominalnie niższą rangę niż Nagroda Strzegomia, to także i w nim zdarzało się oglądać późniejszych triumfatorów Derby, jak chociażby klacz Nemezis w 2019 roku.

W programie jest też wyścig przeznaczony wyłącznie dla trzyletnich klaczy, które najczęściej są przygotowywane do walki o pierwszy klasyk sezonu – Nagrodę Wiosenną. Tutaj każdy może znaleźć swoją faworytkę, bowiem stawka wydaje się intrygująca i zagadkowa. Najwyższe notowania będzie miała zapewne dzielna i stosunkowo doświadczona Blue Sash. Nie powinno się lekceważyć urodziwej Black Angel, szybkiej Donnii, wyrośniętej Gandii, utalentowanej Noir czy zdolnej Siedem Grzehoof. Trochę trudniejsze zadanie czeka polskie Tytanidę i Negro Afrikę.

Teoretycznie najniższą rangę spośród biegów dla trzylatków podczas pierwszego dnia wyścigowego ma Nagroda Generała Władysława Andersa, ale jest to bardzo złudne. Wystarczy przypomnieć, że w ostatnich dwóch sezonach wygrywały ją konie, które później w pierwszą niedzielę lipca okazywały się najlepsze w Derby, pokonując czołówkę rówieśników. Tak było w przypadku Guitar Mana w 2021 roku, a także Jolly Jumpera w 2022. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że największe szanse pójścia w ich ślady ma Joe Black, bowiem już w wieku dwóch lat pokazał się znakomicie. Warto zwrócić uwagę także na tercet ze stajni Adama Wyrzyka – walecznego Fierce Eagle’a oraz ciągle jeszcze nie sprawdzone The Clasha i Red Hot Chilli Lewego, które w tym roku powinny biegać lepiej.

Najważniejsze gonitwy dnia:

godz. 14.30 – Nagroda Dandolo – Handikap Otwarcia
godz. 15.00 – Memoriał Tomasza Dula
godz. 15.30 – Nagroda Generała Władysława Andersa
godz. 16.30 – Nagroda Strzegomia
godz. 17.00 – Nagroda Skowronka
godz. 17.30 – Nagroda Dżamajki

Bilety można kupić TUTAJ.