Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Działanie na rzecz rozwoju wyścigów konnych na Torze Służewiec

5 września 2022

Totalizator Sportowy od początku swojej obecności na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec prowadzi ciągły i konsekwentny proces poprawy jakości infrastruktury ogromnego, bo ponad 138-hektarowego kompleksu. Prowadzone prace dotyczą zarówno dużych projektów, jak na przykład poprzez zrealizowane już rewitalizacje trybun, jak i bieżące naprawy innych obiektów (np. stajni). W trosce o zabytkową architekturę tego historycznego kompleksu, Totalizator Sportowy poniósł do tej pory wielomilionowe wydatki na nakłady inwestycyjne, działania remontowe, czynsz dzierżawny na rzecz Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz bieżące utrzymanie terenu i organizację wyścigów konnych. Zaznaczyć należy również, że spólka finansuje wszystkie działania w ramach limitu kwotowego na wydatki w okresie obowiązywania umowy z Polskim Klubem Wyścigów Konnych, przyznanego przez organ właścicielski.

Stan toru treningowego jest na bieżąco monitorowany i w trybie bieżącym prowadzone są prace mające na celu umożliwienie codziennej pracy trenerów wyścigowych. Warunki na torze nie zagrażają bezpieczeństwu koni i jeźdźców. Tor jest na bieżąco kultywowany i podlewany. Szereg osób nieustannie dba o jego stan i monitoruje każdy odcinek bieżni. Ponadto w bieżącym sezonie wyścigowym bieżnia uzupełniona została o 850 ton piasku frakcji 0,2mm oraz przeprowadzone zostały prace specjalistyczną maszyną do wybierania kamieni. Dowodem daleko idących starań jest dwukrotne, w okresie ostatnich 12 miesięcy, przeprowadzenie przetargu mającego na celu wyłonienie podmiotu, który wykona nowoczesną, całoroczną treningową bieżnię galopową. Zaproszono do udziału w postępowaniu przetargowym zarówno profesjonalne podmioty z Polski, jak i zagraniczne podmioty specjalizujące się w tego typu zadaniach. Niestety nie wpłynęła ani jedna oferta na zrealizowanie zakresu takich działań. Jak wykazywano, powodem braku zainteresowania była zarówno pandemia, inflacja, trudności w skalkulowanie kosztów, jak również wojna w Ukrainie oraz wiążące się z tym problemy logistyczne w dostawie materiałów. Obecnie toczy się postępowanie związane z wyborem wykonawcy, który kompleksowo miałby wykonać system nawadniania toru treningowego.

W przypadku toru głównego – jest on regularnie nawadniany, zależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto dwa lata temu zakupiony został nowoczesny automatyczny system służący do nawadniania tego toru. Warto także podkreślić, że nad dopuszczeniem toru głównego do gonitw, który musi spełnić oczekiwane standardy, każdorazowo decyzje wydaje niezależna Komisja Techniczna, nad którą nadzór sprawuje Polski Klub Wyścigów Konnych.

Obsługa toru, jak i firma AM Partners (wybrana w publicznym postępowaniu zakupowym, posiadająca 9-letnie doświadczenie w obsłudze Toru Wyścigów Konnych Służewiec), poprzez prowadzone codzienne prace i wdrożone procedury bezpieczeństwa minimalizuje ryzyko incydentów związanych ze zdrowiem ludzi i koni.

W przypadku wyników tegorocznej gonitwy o Nagrodę Kozienic informujemy, że w nawiązaniu do nieformalnie zgłoszonych wątpliwości dotyczących wyniku gonitwy Dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec niezwłocznie złożył pismo skierowane do Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Dokument ten z dnia 10 sierpnia 2022 roku zawiera prośbę o weryfikację decyzji Komisji Technicznej. Informujemy także, że w przypadku gonitwy St. Leger zostało wydane Orzeczenie Komisji Technicznej nr 128 z dnia 3 września 2022 roku w nawiązaniu do którego TWKS wydał oświadczenie. Ponownie podkreślamy, że zwierzchnictwo nad pracą Komisji Technicznej sprawuje Polski Klub Wyścigów Konnych, a nie Totalizator Sportowy.

W 2008 roku, kiedy spółka rozpoczęła swoją obecność na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, pula wynosiła 3 961 004,01 zł. W 2021 roku wyniosła już 9 272 498,98 zł – także dzięki pozyskiwaniu nowych sponsorów oraz partnerów. Jednocześnie dzięki ograniczeniu dni wyścigowych pula wygranych w najważniejszych gonitwach sezonu również uległa zwiększeniu.

Warto podkreślić, że decyzja o zmniejszeniu liczby dni wyścigowych miała na celu ograniczenie intensywności obciążenia nawierzchni toru głównego i umożliwienie jego szybkiej regeneracji, a co za tym idzie utrzymanie jak najlepszej jakości. Decyzja spowodowała także możliwość zsynchronizowania kalendarzy gonitw Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz Toru Partynice, co jest korzystne z punktu widzenia rozwoju wyścigów konnych oraz ich popularyzacji w Polsce. Konsekwentne działania Totalizatora Sportowego potwierdziły się wzrostem konkurencyjności i prestiżu dni wyścigowych oraz większą ich popularnością wśród publiczności i osób zawierających zakłady wzajemne.

Organizacja Warsaw Jumping CSIO4* 2022 Finał Europejskiej Serii Pucharu Narodów, Grand Prix, który po raz drugi zawita do Warszawy, ma na celu nie tylko popularyzację polskiego jeździectwa, lecz także promocję Toru Wyścigów Konnych Służewiec, a co za tym idzie – samych wyścigów konnych. Organizacja tego wydarzenia jest prestiżem nie tylko dla Toru Wyścigów Konnych Służewiec czy dla miasta stołecznego Warszawy, ale przede wszystkim szansą promocji Polski na arenie międzynarodowej. Wydarzenie, które w zeszłym roku spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników (przybyło ponad 4000 osób), odbywa się w trakcie dni wyścigowych, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z obiema dyscyplinami. Łączenie tego typu zawodów jeździeckich z wyścigami konnymi to praktyka wielu torów na całym świecie w tym m. in. czeskiego Velka Chuchle, francuskich Deauville oraz Chantilly czy włoskiego toru San Siro, na którym w przyszłym roku rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy.

Totalizator Sportowy zapewnia, że od 2008 roku, czyli od momentu rozpoczęcia dzierżawy Toru Wyścigów Konnych Służewiec, miał, ma i będzie miał na uwadze dobro historycznego kompleksu oraz rozwój sportów konnych w Polsce.