Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Droga do Derby – czas na milerskie klasyki

10 maja 2023

Przed nami kolejny weekend z wyścigami na Służewcu – i to wyścigami z najwyższej półki! Już w sobotę, czekają na nas pierwsze klasyki, które są też głównym przystankiem w drodze do Derby. Dodatkowo rozegrane zostaną prestiżowe, bardzo mocno obsadzone, gonitwy o Nagrodę Golejewka i Jaroszówki.

Nagroda Rulera, czyli walka o pierwszą koronę!

Aż dziesięć trzylatków stanie w szranki w gonitwie o Nagrodę Westminster Rulera. Jest to druga (po gonitwie o Nagrodę Strzegomia) pozagrupowa gonitwa sprawdzająca formę ścisłej czołówki trzylatków. Zważywszy na rozgrywaną tego samego dnia, równie prestiżową, Westminster Wiosenną, która przeznaczona jest tylko dla klaczy, w Rulera biegają przede wszystkim ogiery. Tak też jest w tegorocznej edycji – na starcie nie zobaczymy ani jednej klaczy. Będą za to wszystkie ogiery, które rywalizowały ze sobą w Nagrodzie Strzegomia wraz ze zgłoszonym wtedy, ale ostatecznie wycofanym Espresso. Zdecydowanie najlepsze wrażenie w Nagrodzie Strzegomia zostawiły zwycięski Shamadram oraz goniący go na finiszu Clyde. I to właśnie ten duet ze stajni Krzysztofa Ziemiańskiego będzie faworyzowany w najbliższą sobotę. Chociaż Shamadram był górą w Strzegomia, trzeba zwrócić uwagę, że niósł ulgę wagi względem Clyde’a (3 kg), a do tego, temu ostatniemu zdecydowanie nie ułożyła się gonitwa. Dlatego teraz, przy równych wagach, kwestia kolejności na celowniku pozostaje sprawą otwartą. Poniżej oczekiwań w Strzegomia wypadł zeszłoroczny lider rocznika i zwycięzca prestiżowej Nagrody Mokotowskiej Senlis. Można spodziewać się, że ogier poprawi się i w Rulera włączy się do walki o najwyższe lokaty, chociaż w jego przypadku znacznie korzystniejsza byłaby jesienna aura, a przede wszystkim miękka bieżnia.

Do rywalizacji z czołówką rocznika dołączą też konie, które zaczęły sezon na poziomie grupowym. Bardzo dobrze w biegu o Nagrodę Generała Władysława Andersa zaprezentował się The Clash. Finiszował w kapitalnym stylu z końca stawki, wygrywając pewnie wyścig. Stajnia wielokrotnego czempiona trenerów Adama Wyrzyka mocno na niego liczy, chociaż akurat dystans 1600 m może okazać się dla niego zbyt krótki, podobnie jak w przypadku drugiego wówczas na mecie Joe Blacka. Po tym ostatnim trzeba się jednak spodziewać znaczącej poprawy, bo niósł wtedy aż cztery kilogramy więcej od The Clasha, a Trener Roku Maciej Jodłowski ciągle wierzy, że to koń dużej klasy. Blisko za nim metę osiągnął Red Hot Chili Lewy. Ten ostatni zrobił znaczący postęp w porównaniu z ub. sezonem. Cała trójka może kandydować do miana czarnego konia gonitwy. Warto też zwrócić uwagę na zwycięzcę Memoriału Tomasza Dula (I grupa) – siwego ogiera Westminster Grey. Wygrał w bardzo dobrym stylu, co nie pozwala go lekceważyć. Stawkę uzupełniają dwa ciekawe konie polskiej hodowli: wysoko sklasyfikowany Tarik, syn trójkoronowanego Bush Brave’a oraz posiadający niezwykle szybki rodowód Maestral. Czy zaskoczą rywali?

Wyrównana stawka klaczy w Wiosennej

Bardzo zagadkowa stawka spotka się pół godziny później na starcie Nagrody Westminster Wiosennej. W przypadku tego prestiżowego wyścigu jedynie Migliore Speranza ma zgłoszenie do Derby, pozostałe klacze wydają się specjalizować w rywalizacji na krótkich i średnich dystansach . Część z zapisanych do tegorocznej odsłony Wiosennej uczestniczek, spotkała się już w kwietniu w gonitwie o Nagrodę Dżamajki (II grupa). Co ciekawe, nie zobaczymy ówczesnej zwyciężczyni Noir, dla której trener prawdopodobnie przewiduje dystansowy sprawdzian w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego. Do rywalizacji przystąpią natomiast finiszujące bezpośrednio za nią Black Angel, Gandię i Donnię. Na pewno postarają się postawić trudne warunki papierowej faworytce – Marigold Blossom, mające za sobą świetne występy w wieku dwóch lat (aż trzy zwycięstwa i dwa drugie miejsca), a także udane rozpoczęcie sezonu – trzecie miejsce w Strzegomia za Shamadramem i Clydem. Wspomniana Migliore Speranza dopiero po raz pierwszy wystartuje w tym roku, podobnie jak niepokonana w poprzednim sezonie Lady Gigi. One także powinny się mocno liczyć, chociaż rywalki mają nad nimi przewagę tegorocznego „przetarcia”.

Warto podkreślić, że dla najlepszych w Nagrodach Rulera i Wiosennej przeznaczone są dodatkowe nagrody pieniężne, sponsorowane przez grupę Westminster – sponsora Toru Służewiec. Zostaną one rozdzielone pomiędzy trzy pierwsze konie z obu wyścigów.

Pasjonująca rywalizacja w Jaroszówki i Golejewka

Oprócz arcyciekawych starć trzylatków, w sobotę będziemy mieli także okazję śledzić rywalizację czołówki koni starszych o Nagrodę Golejewka i sprinterski wyścig o Nagrodę Jaroszówki. Oba są znakomicie obsadzone. W pierwszym z nich interesujące będzie starcie czołowych trzylatków sezonu 2022 – derbisty Jolly Jumpera, utalentowanego Kaneshyi i dzielnej Lady Jaguar, ze znakomitym sześcioletnim Petitem, dwukrotnie drugim w Wielkiej Warszawskiej.

W biegu o Nagrodę Jaroszówki niezwykle utalentowana Jenny of Success stanie do walki z bardzo doświadczonymi sprinterami: Thibaanem, Emiliano Zapatą i Blizborem. Skonfrontuje się z nimi także szybka trzyletnia Drink Life, której atutem będzie bardzo korzystna waga.

Przyjdź na Służewiec i poczuj te emocje na własnej skórze. Kup bilet na eBilet.pl.