Aktualności
Chłodnym okiem (sobota, 29 września)
I ? Nagroda Tiumena: (3-letnie i starsze folbluty, płoty, 3000 m)
Wycofany został Ivo. Jasna ścigała się z chyba nieco lepszymi rywalami niż Sztorm i mniej straciła do zwycięzcy, jednak wyścig wyścigowi nie równy. Chinolina przegrała ze Sztormem o trzy długości, w dodatku wydaje się, że wydłużenie dystansu nie będzie korzystne dla klaczy specjalizującej się w sprintach. Z olbrzymią stratą swój pierwszy występ na wewnętrznej bieżni zakończył Chazar. Słaby Chevron ostatni występ w biegu płaskim miał dość przyzwoity, mimo to przypadnie mu rola outsidera. Stawkę uzupełnia debiutujący w tej konkurencji Bajtar. Biorąc pod uwagę osiągnięcia jego towarzyszy stajennych w gonitwach płotowych i jego niezłą dotychczasową karierę, należy w nim upatrywać umiarkowanego faworyta .
II ? Nagroda Peptona: (3-letnie araby, I gr., 1800 m)
Wycofane zostały Sirego i Gabon. Liczna stawka, w której wyróżniają się biegający na równym poziomie Palacio oraz nieoglądany od początku sierpnia Syrus. Ten drugi dysponuje bardzo dobrym finiszem, jednak kilka tygodni przerwy w startach (był wycofany 26.08) sprawia, że trudno ocenić jego aktualną formę. Palacio pod koniec sierpnia pokonał Temkę (o długość), rozkręcającą się Wilgę Fatę (2,5), a także Agatona (4), Wexterna (7) i kończącego niespodziewanie w odstępie Makdonalda (32). Ten ostatni pokazał wcześniej, że stać go na zdecydowanie lepsze wyniki. W kolejnym starcie Wilga Fata wraz z HN Electrą rozpoczęły ucieczkę już na zakręcie. Ostatecznie Wilga Fata była druga i pokonała rywalkę o dwie dł. W tym samym biegu dalsze miejsca zajęły: Wextern (5,75 dł. za Wilgą Fatą) i Echo-Gazal (20). Zwycięstwa w słabszych stawkach odniosły niedawno Etard i Princessa Di. Po zwycięstwie w pierwszym starcie obniżył loty Mangobei.
III: (3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1600 m)
Wycofany został Veto. Ścigająca się ostatnio z najlepszymi klaczami Bissectrisa tym razem wystartuje w gonitwie III grupy, mimo to trafiła na kilku groźnych rywali. Poniesie korzystną wagę, a że ostatnio zaprezentowała się lepiej niż we wcześniejszych startach, wystartuje z pozycji umiarkowanej faworytki. W kratkę biegają utalentowane, ale mające problemy z oddechem Irlandczyk i Kadencja. Ogier na początku września pokonał gorzej ostatnio dysponowanego Electro Popa o 2,5 dł. Dużo słabiej niż wiosną spisuje się także Dakard, choć trzeba wziąć pod uwagę, że ścigał się w mocnych stawkach. Wzrosła ostatnio forma Better Than All i Turka, dla których dystans 1600 m wydaje się korzystny. Dzielna Habana będzie kandydatką do zajęcia miejsca w czołówce, ponieważ na przestrzeni całego sezonu prezentuje bardzo solidny i równy poziom.
IV: (2-latki, II gr., 1200 m)
Wycofana została Shamaya. Nieźle rozpoczęła karierę Intifada, która długim finiszem pokonała Ariel (o 1,75 dł.), Treoninę (1,75) oraz Niam (3,25). Wydłużenie dystansu o 200 m wydaje się być najmniej korzystne dla Treoniny. Czwarte miejsce w pierwszych występach zajęły Scream i Bergama, jednak biegi w których brały udział zostały rozegrane w przeciętnych czasach. Słabo spisuje się Sorenta.
V ? Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: (2-latki, kat. A, 1400 m)
Niepokonany w trzech startach Star Poker po walce pokonał ostatnio bardzo dobrego They Call Me Reda o 1,25 dł. Wydaje się, że ogiery i tym razem powinny liczyć się w rozgrywce. Dobrze radzi sobie także Byrabay, jednak już dwukrotnie dość wyraźnie przegrał z They Call Me Redem. Bardzo groźny może być Espadon, który w czerwcu zadebiutował w kapitalnym stylu. W jego przypadku największą niewiadomą jest jednak aktualna forma, ponieważ od tamtej pory nie startował. Jeżdżący na ?pierwszą rękę? w stajni Wojciecha Olkowskiego Piotr Krowicki pojedzie na Star Pokerze. Trudniejsze do oceny są mający za sobą świetny debiut Emperor Ajeez, Pillar, który łatwo wygrał w słabszej stawce, oraz progresujący Bastau. Będzie to dla nich pierwszy poważny sprawdzian. Słabsze są Slick, Summertime oraz Dekret.
VI: (4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 2000 m)
Wysokie wagi poniosą ścigające się ostatnio w mocnych stawkach Fassan (61,5 kg) i Parpan (62). Pierwszy z nich ostatnio bardzo wyraźnie pokonał będącego ostatnio w słabszej formie Prince Kalipo (58) oraz kiepsko radzącą sobie w tym roku wiceoaksistkę Firę Akbę (50,5), która pobiegnie jednak pod bardzo korzystną wagą. Nieudany sezon mają niezłe w przeszłości Pasjonat (56) i Al-Am (53,5). Pechowej porażki doznał ostatnio Walentino (58), faulowany na prostej przez towarzyszkę stajenną Kasnarrę Kaleelah (57,5). Może tym razem będą miały więcej szczęścia. Przeciętny Werbel (53) poniesie korzystną wagę, więc może powalczyć o płatne miejsce.
VII: (3-letnie folbluty, IV gr., 1800 m)
Nie sprostała roli faworytki Narkoza, ale brała udział w rozgrywce. W sobotę stanie przed kolejną szansą odniesienia zwycięstwa. Tym razem jej najgroźniejszymi rywalami wydają się pauzujący od Derby Really Fast oraz cały czas biegający poniżej oczekiwań Mendeleev. Lepsze występy słabszymi przeplatają Tarnopol i Heaven Can Wait, natomiast Karteczka ustabilizowała formę na solidnym poziomie. Słabsze wydają się wystawiane przez Adama Wyrzyka Instytucja oraz dopiero nabierająca doświadczenia Morfina.
VIII: (3-letnie araby, II gr., 1800 m)
Przed szansą awansu do pierwszej grupy stanie Safar, który już trzykrotnie zajmował drugie miejsca. Tym razem trafił na bardzo przeciętną stawkę i jego porażka byłaby niespodzianką. Nieźle prezentuje się jego towarzyszka stajenna Czartana, która dobrze się czuje atakując z końca stawki. Po udanym pierwszym starcie, dwukrotnie rozczarował Merlini. Najpierw zajął odległe miejsce ze stratą 11 dł. do Safara, a następnie stracił jeszcze więcej do średniego Mojego Baska, który tym razem będzie kandydatem do zajęcia miejsca w czwórce. Po przyzwoitych debiutach obniżyły loty także kończące ostatnio blisko siebie Elegra i Om Guru, choć w tym towarzystwie nie są bez szans na finansową zdobycz dla swoich właścicieli. Trudniej o to będzie słabym: Bazalei, Mujahidowi, Wandalowi Psyche oraz Mohamedii, która pauzowała od nieudanego czerwcowego debiutu.
Info