Aktualności
Orzeczenie nr 44/2014
Warszawa, dnia 3 grudnia 2014 roku
ORZECZENIE nr 44/2014
Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Andrzej Rybiec
3. Andrzej Stasiowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2014 roku odwołania trenera Michała Romanowskiego od orzeczenia Komisji Technicznej przy Torze Wyścigów Konnych Warszawa – Służewiec nr 150 z dnia 23 listopada 2014 roku, orzeka:
1. utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie Komisji Technicznej.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 150, dotyczące gonitwy nr 7, którym ukarała trenera Michała Romanowskiego karą pieniężną w wysokości 1000 zł. za niewłaściwe przygotowanie konia Flip Flop do gonitwy, to jest za naruszenie obowiązku określonego w § 24 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) (vide orzeczenie).
Od powyższego orzeczenia trener Michał Romanowski złożył odwołanie w terminie ustawowym, które Komisja Odwoławcza otrzymała do rozpatrzenia w dniu 28 listopada 2014 r. W odwołaniu tym Michał Romanowski podniósł, że koń Flip Flop startował w gonitwie dnia 10 listopada br., 13 dni wcześniej, na podobnym dystansie, ukończył gonitwę na 5-ym miejscu w 6-io konnej stawce, a Komisja Techniczna nie zgłaszała zastrzeżeń do jego zachowania. Stwierdził również, że konie trudne do prowadzenia nie są rzadkością na torze, a problemy mogą stwarzać nawet konie, z którymi w innych okolicznościach jeźdźcy nie mieli problemów. Wypadek, który miał miejsce w gonitwie nr 7 w dniu 23 listopada br. był wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności i wynikał z bezpośredniego przebiegu wyścigu i decyzji podejmowanych przez jeźdźców, w powiązaniu z aktualna sytuacją w dystansie, a nie z nieprzygotowania konia do gonitwy. Komisja Techniczna w swoim orzeczeniu nie wskazała również, na czym polegało nieprzygotowanie konia Flip Flop do gonitwy.
Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym udostępniony materiał wideo i protokoły z przesłuchań świadków zdarzenia. W świetle zgromadzonych dowodów Komisja Odwoławcza uznała, że Flip Flop jest koniem narowistym i nieobliczalnym w swym zachowaniu, co można było zauważyć np. po wprowadzeniu go do maszyny startowej podczas jego debiutu w dniu 10 listopada br., jak również na forkentrze i w gonitwie nr 7 w dniu 23 listopada br. Potwierdza to także zeznanie dżokeja Piotra Krowickiego, który stwierdził, że od dawna były kłopoty z koniem Flip Flop, tzn. z opanowaniem go w galopie, co miało miejsce również w czasie gonitwy nr 7 w dniu 23 listopada.
Powyższe, zdaniem Komisji Odwoławczej wskazuje, że trener Michał Romanowski winny jest popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z § 82 ust. 1 pkt. 9 w związku z § 24 ust. 2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych, a zatem orzekła jak w sentencji.
Komisja Odwoławcza
Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.