Aktualności
Orzeczenie nr 43/2014
Warszawa, dnia 3 grudnia 2014 roku
ORZECZENIE nr 43/2014
Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Andrzej Rybiec
3. Andrzej Stasiowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2014 roku odwołania dżokeja Piotra Krowickiego od orzeczenia Komisji Technicznej przy Torze Wyścigów Konnych Warszawa – Służewiec nr 148 z dnia 23 listopada 2014 roku, orzeka:
1. zmienić zaskarżone orzeczenie Komisji Technicznej w części dotyczącej kwalifikacji czynu jeźdźca Piotra Krowickiego i uznać go winnym popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z § 82 ust. 1 pkt 9 w związku z § 26 ust. 2 pkt 2) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych,
2. zmienić zaskarżone orzeczenie w części dotyczącej kary i wymierzyć dżokejowi Piotrowi Krowickiemu karę w wysokości 1000 (tysiąc) zł.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 148, dotyczące gonitwy nr 7, którym m.in. ukarała dżokeja Piotra Krowickiego dosiadającego og. Flip Flop karą pieniężną w wysokości 2000 (dwa tysiące) złotych za przeszkadzanie innemu koniowi przez potrącanie, na podstawie § 82 ust. 1 pkt 9 w związku z § 64 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) (vide orzeczenie).
Od powyższego orzeczenia dżokej Piotr Krowicki złożył odwołanie w terminie ustawowym, które Komisja Odwoławcza otrzymała do rozpatrzenia w dniu 1 grudnia 2014 roku. W odwołaniu tym jeździec wyjaśnił, że nie doszło do potrącenia og. Vector BS, który biegł za og. Flip Flop i przewrócił się o tylne nogi tego konia. Piotr Krowicki twierdzi, że jego działania w trakcie gonitwy miały na celu jak najlepsze przeprowadzenie dosiadanego konia, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa jeźdźców i koni, a zaistniały wypadek (upadek og. Vector BS wraz z jeźdźcem) był wynikiem niemożliwej do przewidzenia sytuacji, nie zaś jego umyślnego działania (vide odwołanie).
Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym udostępniony materiał wideo, protokoły z przesłuchań świadków zdarzenia oraz przeprowadziła rozmowę telefoniczną z przebywającym w szpitalu poszkodowanym w gonitwie jeźdźcem Wiaczesławem Szymczukiem dosiadającym og. Vector BS oraz sędzią starterem Ryszardem Jasiukiewiczem (vide notatki z rozmów telefonicznych z ww. świadkami).
W ocenie Komisji Odwoławczej Piotr Krowicki nie był bezpośrednio winnym spowodowania upadku og. Vector BS, ponieważ dosiadany przez niego og. Flip Flop zmienił kierunek biegu w sposób nagły i niemożliwy do przewidzenia przez jeźdźca. Nie można zarzucić Piotrowi Krowickiemu, że ze swej winy przeszkadzał innym koniom, w szczególności przez ich potrącanie, przyciskanie do bandy i zajeżdżanie drogi. W związku z tym, jeździec nie naruszył przepisu zawartego w § 64 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.).
Zdaniem Komisji Odwoławczej, Piotr Krowicki nie dopełnił jednak wszystkich warunków bezpieczeństwa w gonitwie przewidzianych w przepisach o wyścigach konnych. W świetle zgromadzonych dowodów Komisja Odwoławcza uznała, że og. Flip Flop jest koniem narowistymi i nieobliczalnym w swym zachowaniu, co można było zauważyć np. po wprowadzeniu go do maszyny startowej podczas jego debiutu startowego w dniu 10 listopada br., jak również na forkentrze i po starcie w gon nr 7 w dniu 23 listopada br. Doświadczony jeździec, jakim jest Piotr Krowicki, powinien się liczyć z konsekwencjami nieprzewidzianego zachowania się konia Flip Flop w trakcie gonitwy. Sam przyznał po gonitwie, że miał kłopoty z prowadzeniem konia i od dawna były kłopoty z prowadzeniem tego konia. Jeździec niepotrzebnie walczył z koniem, wycofał go w środek stawki, zamiast zareagować zgodnie z treścią § 26 ust. 2 pkt 2) regulaminu wyścigów konnych, który stanowi o tym, że jeździec ma obowiązek zatrzymania konia, gdy zachodzą okoliczności mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia koni lub ludzi.
Zdaniem Komisji Odwoławczej, dżokej Piotr Krowicki winny jest popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z § 82 ust. 1 pkt 9 w związku z § 26 ust. 2 pkt 2) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych. Orzekając o niższym wymiarze kary, Komisja odwoławcza wzięła pod uwagę rodzaj naruszonego dobra i ciężar gatunkowy czynu.
W świetle powyższego, Komisja Odwoławcza orzekła, jak w sentencji.
Komisja Odwoławcza
Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.