MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Fenomenalny Druid

Uznawany jest za najlepszego konia czystej krwi polskiej hodowli, jaki biegał po wojnie. Jego kariera była niesamowita. Wraz z Tomaszem Dulem stworzył nierozłączny i trudny do pokonania duet. W 15 startach, głównie w najważniejszych biegach, wygrał trzynaście razy (8 razy w kat. A) i dwukrotnie był drugi. Po zakończeniu kariery wyścigowej został w 1999 roku podczas aukcji w Janowie Podlaskim zakupiony przez turecki Jockey Club za sumę 500 000 $.

Druid i Tomasz Dul. Fot. Edyta Twaróg

Druid urodził się w 1993 r Michałowie. Był synem wicederbisty Wojsława i derbistki 1985 Dalidy, córki Probata. Trafił do stajni Doroty Kałuby. W wieku trzech lat startował sześciokrotnie, wygrywając pięć razy. Jak burza przeszedł przez grupy, w obu startach wygrywając dowolnie. Z łatwością zdobył również Nagrodę Koheilana I, niestety, w zaciętej walce nieoczekiwanie przegrał z Miletem bój o prestiżową Nagrodę Białki. Była ona wówczas rozgrywana na 1600 m, co mogło być główną przyczyną porażki świetnie czującego się na dłuższych dystansach Druida.

Już w kolejnym starcie zrewanżował się Miletowi o 2,5 dł. w biegu o Nagrodę Sambora (2200 m), a na koniec sezonu w przekonującym stylu pokonał starsze konie w Porównawczej, bijąc bardzo mocnych przeciwników: niemieckiej hodowli Kishana (zwycięzcę najważniejszych gonitw dla starszych arabów), Sarmatę i Estelkę.

Druid kontynuował wspaniałą karierę wyścigową w kolejnych dwóch sezonach, już ze swoim stałym jeźdźcem Tomaszem Dulem (wcześniej tylko dwa razy jechał na nim kto inny: w debiucie dosiadał go Mirosław Pilich, natomiast bieg o Nagrodę Sambora wygrał pod Wiaczesławem Szymczukiem).

Zwyciężał w kolejnych gonitwach, a im dystans był dłuższy tym jego przewaga nad rywalami wyraźniejsza. Zdobył nagrody: Ofira, Kabareta i Janowa (dowolnie), a następnie bardzo łatwo pokonał w Derby towarzysza stajennego Harbina, którego największym pechem było to, że… miał w roczniku Druida. Był bowiem trzykrotnie drugi za nim.

Potem, jak przystało na derbistę, stanął na starcie biegu o Nagrodę Europy. Jego najgroźniejszym przeciwnikiem był trenowany przez Sławomira Walotka Kishan, ale tak jak w wieku trzech lat w Porównawczej i tym razem okazał okazał się lepszy od  lepszy o niemieckiego bardzo dzielnego siwka. Na koniec sezonu po raz drugi w karierze zdobył Nagrodę Porównawczą, tym razem wygrywając dowolnie przed trzyletnią, utalentowaną  klaczą Njushaach, Harbinem i Kishanem.

W wieku pięciu lat Dorota Kałuba wystawiła go już tylko w najważniejszych biegach. Bez kłopotów wygrał Nagrodę Figaro,  jako etap przygotowań do gonitwy o Nagrodę Europy, którą zdobył ponownie, łatwo rozprawiając się z wyjątkowo liczną stawką rywali (pobiegło 15 koni). W ostatnim starcie swej bogatej kariery doznał dopiero drugiej porażki – trzyletni szybki Wiliam pozbawił go trzeciego sukcesu w Porównawczej, ale należy zaznaczyć, że niósł o 7 kg mniej.

W hodowli dał tylko jednego bardzo dobrego konia, derbistę 2003 oraz dwukrotnego zwycięzcę Nagrody Europy (2004-2005) Gorca, którego sylwetkę przedstawimy w jednym z kolejnych odcinków.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń