Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Zmiany w kadrze trenerskiej

1 kwietnia 2017

Wraz z końcem poprzedniego sezonu kilku trenerów zrezygnowało z dalszego prowadzenia stajni. Wśród nich znalazło się dwóch zasłużonych służewieckich szkoleniowców, którzy święcili zwycięstwa swoich koni w Wielkiej Warszawskiej – Józef Siwonia (Night Express – 2006 oraz Hipoliner – 2009) i Marek Nowakowski (Camerun – 2012). Na liście trenerów przygotowujących konie do sezonu 2017 nie ma również Andrzeja Wójtowicza,  właściciela ośrodka hodowlano-treningowego w Bełżycach k. Lublina, znanego hodowcy koni arabskich, a także byłego jeźdźca, który zaczął karierę w wieku 33 lat i zdołał uzyskać tytuł dżokeja (wygrał ponad 100 gonitw). Dwukrotnie święcił triumf w gonitwie Derby. W 2000 r. (Gwaro) jako hodowca i trener, oraz w 2006 r. (Eliat) jako właściciel i trener.

Nie ma na wspomnianej liście także Grzegorza Kowalskiego oraz Marka Boruty, którzy prowadzili mniejsze stajnie, pojawiło się na niej natomiast kilka nowych nazwisk.

Siergiej Wasyutov (na zdjęciu w barwach stajni Janów Podlaski) zadebiutuje w tym sezonie w roli trenera

Z powodów zdrowotnych z roli trenera w Janowie  Podlaskim zrezygnował zasłużony szkoleniowiec Bogdan Strójwąs. Obecnie tamtejsze araby trenuje zadomowiony w Polsce Rosjanin Siergiej Wasyutov, który obfitującą w wiele sukcesów karierę jeździecką na Służewcu rozpoczął w 1997 roku. Zgłosił on do sezonu 34 konie, w tym jednego prywatnej hodowli i własności. Zobaczymy, jak pod jego ręką będą radziły sobie mocny 6-letni SS Mothill, utalentowana pięciolatka Shahad Athbah oraz kandydaci do udziału w Derby: trzeci w Porównawczej Elader i niezwykle waleczny Bandolero. Najliczniejszą grupę (25) janowskich arabów tworzą trzylatki.

Oficjalny debiut w roli trenera czeka również innego znanego dżokeja – Piotra Piątkowskiego. Utytułowany jeździec (wygrał m. in. trzykrotnie Derby (na San Moritzu – 2007, Sorosie – 2009 i Patronusie – 2013) oraz  Wielką Warszawską (dwukrotnie na San Luisie 2004-2005 i Camerunie 2012) ma pod swoją opieką 15 folblutów własności spółki Plavac, jednego własności spółki BHT Animal Trade, oraz pięć koni czystej krwi arabskiej polskiej hodowli.

26 koni (po 13 obu ras) do sezonu zgłosił Maciej Kacprzyk, wcześniej współpracujący z Andrzejem Walickim. Młody trener zadebiutował w tej roli jesienią (reprezentował go ogierek Dos D’Ange) i z pewnością właściciele będą bacznie przyglądać się rozwojowi jego kariery. Z bardziej znanych koni przygotowuje on sprinterskiego weterana Emperora Ajeeza, solidnego Wiedzmina, oraz bardzo mocne araby  spółki Polska AKF: „Al Khalidiahy”  – Shadwana, Burkana i Salmana.

Debiuty w roli trenera czekają także przygotowujących własne konie Annę Gil oraz Jacka Jankowskiego z mazowieckiej miejscowości Kanie.

info