Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Sylwetki uczestników Wielkiej Warszawskiej 2019

28 września 2019

W niedzielę 29 września o godz. 16.30 rozegrana zostanie 106. w historii i 74. Wielka Warszawska na Torze Służewiec. Poniżej przedstawiamy sylwetki jej uczestników.

1) OPHELIA’S AIDAN (IRE), 3 l. og., hod. Ophelia’s Song Partnership, wł. RMP Sp. z o.o., tr. Maciej Janikowski, dż. Fergus Sweeney 55 kg

Był najlepszym dwulatkiem sezonu 2018. W treningu Michała Borkowskiego zdobył nagrody: Skarba oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jesienią został przeniesiony na Służewiec do stajni Macieja Janikowskiego, ale już nie wystartował w Moktowskiej.

W tym roku biega na bardzo dobrym poziomie, choć pozostaje bez zwycięstwa. Miał udaną wiosnę. Finiszował jako drugi w milerskich wyścigach o nagrody: Strzegomia (za Planteą) oraz Rulera (za Emiliano Zapatą). Przed Derby dostał dużo czasu na regenerację sił, kosztem startu w próbie dystansowej (Iwna). W biegu o błękitną wstęgę spisał się znakomicie, ulegając tylko Nemezis o 0,5 dł. Po przerwie letniej był czwarty w rozgeranym fałszywym tempem (46,4-37,4-30,8-28,3) biegu o Nagrodę Kozienic i drugi (za Incepcją) w prestiżowej gonitwie o Nagrodę Westminster Freundschaftpreis.

Tak dobre wyniki stawiają go wśród mocnych kandydatów do rozgrywki, tym bardziej, że w siodle będzie miał tym razem znakomicie radzącego sobie w gościnnych występach na warszawskim torze dżokeja Fergusa Sweeneya (wygrał Derby i Oaks na Nemezis). 41-letni jeździec niedawno ogłosił, że w listopadzie kończy karierę, po 25 latach uczestnictwa w wyścigach.

2) NEMEZIS (IRE), 3 l. kl., hod. R. Coleman, wł. AMP Invest Sp. z o.o., tr. Andrzej Walicki, dż. Kieran O’Neill 53 kg

Jedna z największych gwiazd tego sezonu, chociaż jej starty w wieku dwóch lat (wygrała tylko bieg II grupy), a także pierwsze występy w tym sezonie nie zwiastowały takich wyników. Sporym rozczarowaniem dla trenera Andrzeja Walickiego były trzecie miejsca startującej po niskimi wagami klaczy w wiosennych biegach I grupy – Memoriale Tomasza Dula oraz Nagrodzie Irandy, w których przegrywała dość wyraźnie z Plontierem i Salasamanem. Już zupełnie inaczej wyglądała jej postawa w ostatnim przedderbowym sprawdzianie, biegu o Nagrodę Soliny. Obawy jednak pozostawały, bowiem obsada tamtej gonitwy nie była zbyt mocna.

Z racji świetnego pochodzenia, zwłaszcza ze strony ojca, topowego Sea The Stars, oraz wiary w nią tak znakomitego trenera jak Walicki, Nemezis była wymienia w gronie kandydatów do sukcesu w Derby, chociaż ciągle skala jej talentu nie była potwierdzona. Właściciele ściągnęli na ten wyścig jeźdźca z Wysp, Fergusa Sweeneya, który w maju po raz pierwszy gościł na Służewcu i wygrał bieg niższej kategorii na nieliczonym Dark Blue (ogier już później nie osiągnął wyniku choćby zbliżonego do tamtego). Sweeney w Derby wyśmienicie przeprowadził Nemezis. Wygrała z niewielką przewagą, ale w dobrym stylu, pokonując w końcówce Ophelia’s Aidana, klacz Pride of Nelson oraz Salasamana.

Na Nemezis pojedzie tym razem inny Brytyjczyk, dżokej Kieran O’Neill, który wyważy się na 53 kg. Należy on do wyróżniających się jeźdźców młodszego pokolenia (ściga się od 2007 r.) w słynnej stajni Johna Gosdena, której gwiazdorem jest Frankie Dettori. W ubiegłym roku wygrał K. O’Neill 69 gonitw, a w tym już 61. Pewnym minusem jest fakt, że nie zna klaczy tak dobrze, jak poprzednik, jednak może okazać się to bez większego znaczenia dla doświadczonego jeźdźca.

3) HEIGHT OF BEAUTY (GB), 7 l. kl., hod. Rabbah Bloodstock, wł. BHT Animal Trade Sp. z o.o., tr. Emil Zahariev, dż. Tomáš Lukášek 60 kg

Można ja określić jako „weterankę” Wielkiej Warszawskiej, ponieważ będzie to jej czwarty start w tym biegu. W każdej z dotychczasowych edycji plasowała się na płatnym miejscu: 2016 – 3., 2017 – 5., 2018 – 4. W zeszłym roku tylko o 0,5 dł. przegrała z Fabulousem Las Vegasem. W tym roku ciągle prezentuje wysoką formę i wydaje się, że może podtrzymać dobrą passę.

Sezon 2019 rozpoczęła od niezbyt udanego startu w Niemczech, jednak mając za sobą już „przetarcie”, w maju wygrała gonitwę o Nagrodę Golejewka, bijąc po walce Akademię i Fabulousa Las Vegasa. W rywalizacji o Nagrodę Prezesa TS uległa tej dwójce – ogier wygrał wówczas łatwo, natomiast po zaciętym boju Akademia była lepsza od niej nos. Nie odegrała żadnej roli w rozegranym na końcówkę biegu o Nagrodę Kozienic (5. miejsce), ale już zdecydowanie lepiej spisała się w St. Leger, przegrywając tylko z Fabulousem. Jako jedyna usiłowała nawiązać walkę z utytułowanym rywalem.

Atutem będzie dosiad świetnego czeskiego dżokeja Tomáša Lukáška, który może poszczycić się trzema zwycięstwami w Wielkiej Warszawskiej (2011 – Intens, 2016 – Caccini, 2017 – Bush Brave). Co więcej, jeździec doskonale ją zna, bowiem w tym roku jeździł na niej regularnie (z wyjątkiem Kozienic), więc z pewnością wykorzysta jej możliwości do maksimum.

4) FABULOUS LAS VEGAS (FR), 4 l. og., hod. R. Reveillere, V. Teillard, wł. E., J. i M. Traka, tr. Krzysztof Ziemiański, dż. Szczepan Mazur 60 kg

W ub. roku po kapitalnych zwycięstwach w gonitwach o nagrody: Rulera, Iwna, Derby i St. Leger, trójkoronowany ogier nieoczekiwanie uległ na finiszu Wielkiej Warszawskiej rówieśniczkom – Rain and Sun i Sancie Klarze. W tym roku jego zadanie będzie o tyle trudniejsze, że  jako koń starszy poniesie o 5-7 kg więcej od trzylatków.

Z wyjątkiem mniej udanego wejścia w sezon (był trzeci w biegu o Nagrodę Golejewka) oraz wspomnianego już wyżej nietypowego wyścigu o Nagrodę Kozienic, łatwo wygrywał w trzech innych biegach, zdobywając nagrody: Widzowa, Prezesa TS oraz St. Leger.

Jego atutem jest umiejętność przyspieszenia, nawet w mocnym wyścigu. Stan bieżni jest dla niego obojętny. W siodle najlepszy obecnie polski dżokej Szczepan Mazur, który w niedzielę zakończy swe tegoroczne występy na Służewcu i w październiku wyjedzie na kolejny kontrakt do Emiratów. Obecnie prowadzi on zdecydowanie w championacie jeźdźców z 48. wygranymi gonitwami i wysokim procentem zwycięstw – 24. Drugie miejsce zajmuje Michal Abik – 37 (15,95%), trzecie Aleksander Reznikov -32 (19,39 %).

5) PRIDE OF NELSON (FR), 3 l. kl., hod. Stilvi Compania Financiera S.A., wł. Plavac Sp. z o.o., tr. Piotr Piątkowski, dż. Michal Abik 53

Formą i talentem błysnęła jesienią 2018, wygrywając gonitwy II i I grupy. W tym roku trener Piotr Piątkowski rzucił ją od razu na głęboką wodę. Bez żadnego biegu przygotowawczego została zgłoszona do klasycznego wyścigu o Nagrodę Wiosenną, w którym nieoczekiwanie pokonała mocno faworyzowaną Planteę. Trzy tygodnie później kapitalnie spisała się zdobywając również Nagrodę Iwna, przy okazji poprawiając rekord toru na dystansie 2200 m – 2’13,4”.

W Derby, być może nieco zmęczona tym wyczynem, zajęła trzecie miejsce, ulegając Nemezis i Ophelia’s Aidanowi. Również w Oaks lepsza od niej okazała się Nemezis, która swobodnie na prostej odpierała jej ataki. Po tym starcie dostała dużo czasu na regenerację sił. Zobaczymy w niedzielę, jak wpłynie to na postawę bardzo utalentowanej trzylatki. Nie ma wątpliwości, że będzie ona poważną kandydatką do zajęcia miejsca w czołówce.

Tym razem dosiądzie jej Słowak Michal Abik, od kilku lat czołowy służewiecki jeździec, obecnie sklasyfikowany na drugim miejscu czempionatu.

6) NOVITOR, 7 l. og., hod. SK Iwno, wł. R. Urbański i K. Rogowski, tr. Kazimierz Rogowski, pr. dż. Sanzhar Abaev 60 kg

Jeden z trzech ogierów reprezentujących w tym biegu polską hodowlę i chyba najsłabszy z nich. Od początku kariery biega na solidnym, dobrym, ale tylko grupowym poziomie. Wydaje się mało prawdopodobne, aby udało mu się wywalczyć płatne miejsce. Pojedzie na nim Kirgiz Sanzhar Abaev, który coraz lepiej poczyna sobie na Służewcu, nie ma jednak zbyt wielkiego doświadczenia w najważniejszych gonitwach.

7) NOBLE EAGLE, 3 l. og., hod. K. Mirpuri, wł. K. Kozłowska i K. Mirpuri, tr. Janusz Kozłowski, dż. Anton Turgaev 55 kg

Jeden z najlepszych koni polskiej hodowli, jakie w tym roku ścigają się na warszawskim torze i bezapelacyjnie najlepszy polski trzylatek. Już w wieku dwóch lat biegał na bardzo dobrym poziomie. W pierwszym tegorocznym starcie nie zachwycił, wyraźnie przegrywając z Salasamanem i tracąc jedną długość do trzeciej wówczas Nemezis.

O niebo lepiej wypadł w drugim występie, a był to już główny przedderbowy sprawdzian, bieg o Nagrodę Iwna. W rekordowo szybkim biegu tylko o szyję przegrał z Pride of Nelson. W Derby było nieco gorzej, był szósty, ale jego strata do czołówki nie była duża. Następnie sensacyjnie wygrał gonitwę o Nagrodę Kozienic, bijąc m. in. Fabulousa Las Vegasa.

Ostatni start miał mniej udany. Był szósty w gonitwie Westminster Freundschaftpreis.

Dosiądzie go, podobnie jak w ostatnich dwóch występach, Anton Turgaev, od kilkunastu lat czołowy służewiecki dżokej. W 2009 r. Rosjanin wygrał Wielką Warszawską na Hipolinerze, a przed rokiem zwyciężył na Rain and Sun.

8) COSMIC CITY (GB), 7 l. wał., hod. Suc. S. Niarchos, wł. Westminster Race Horses Gmbh, tr. Vaclav Luka (Czechy), jeździec Roberto-Carlos Mantenegro 60 kg

Został zakupiony przez Westminster Race Horses Gmbh przed miesiącem i oddany do treningu w czeskiej stajni. Do Wielkiej Warszawskiej został zgłoszony w terminie dodatkowym (koszt takiego zapisu – 25 tys. zł) Interesujący koń, ścigający się od początku kariery w gonitwach niższej kategorii we Francji z dobrym skutkiem. 

W wieku pięciu lat wygrał trzy wyścigi i tyleż razy był drugi, w ub. roku dwukrotnie zwyciężył i czterokrotnie zajmował drugie miejsca. W tym sezonie ma na koncie trzy wygrane biegi (na dystansach 2400, 2500 i 3200 m). To doświadczony stayer. Trudno porównać go z końmi ze Służewca, jednak nie można wykluczyć, że okaże się wymagającym przeciwnikiem.

Ostatecznie pojedzie na nim Hiszpan Roberto-Carlos Montenegro, na co dzień ścigający się w swojej ojczyźnie oraz we Francji. Na fracuskich torach w tym roku odniósł 16 zwycięstw.

9) DOMINER, 4 l. og., hod. A. i R. Zielińscy, wł. AMP Invest Sp. z o.o., tr. Adam Wyrzyk, dż. Kamil Grzybowski 60 kg

Rzetelnie biega na poziomie grupowym, jednak zdecydowanie ustępuje możliwościami faworytom. Jego zadaniem będzie naprawdopodobniej zapewnienie Nemezis odpowiednio mocnego tempo w dystansie, tak, aby o końcowym wyniku nie decydował sprint na prostej. Dosiądzie go drugi, obok Szczepana Mazura, najlepszy obecnie polski jeździec – Kamil Grzybowski.

10) SALASAMAN (FR), 3 l. og., hod. Haras d’Haspel, wł. BMS Group S. Pegza, tr. Adam Wyrzyk, k. dż. Joanna Wyrzyk 55 kg

Bardzo solidny i waleczny ogier. W wieku dwóch lat wygrał dwa wyścigi i od zwycięstwa rozpoczął także tegoroczne starty, z miejsca do miejsca prowadząc w gonitwie o Nagrodę Irandy. Wyraźnie pokonał wówczas Nemezis i Noble Eagle. Istotną rolę odgrywał także w kolejnych prestiżowych gonitwach, zajmując czwarte miejsca w Iwna i Derby oraz trzecie w St. Leger.

Nie ma wątpliwości, że należy do czołówki rocznika, choć wydaje się, że jego notowania będą stały nieco niżej niż rówieśników: derbistki Nemezis, wicederbisty Ophelia’s Aidana oraz wiceoaksistki Pride of Nelson. Może jednak okazać się czarnym koniem gonitwy. W siodle zobaczymy utalentowaną córkę trenera Adama Wyrzyka – Joannę, która po udanym początku sezonu pauzowała niemal trzy miesiące na skutek złamania nogi w kostce.

11) PLONTIER (FR), 3 l. og., hod. Thousand Dreams, Ecurie O. Piraud, P. Guigand, wł. BMS Group S. Pegsa, tr. Adam Wyrzyk, k. dż. Stefano Mura 55 kg

W drugiej części sezonu prezentuje wysoką formę, jednak dwa zwycięstwa w gonitwach grupowych nie stawiają go w gronie faworytów. Najprawdopodobniej, podobnie jak w Iwna i Derby, będzie pomagał wyżej ocenianemu Salasmanowi, gdyż należy do tego samego właściciela – BMS Group S. Pegza.Pojedzie na nim kandydat dżokejski Stefano Mura, który ma już 99 wygranych gonitw na koncie. Jeśli w sobotę lub w niedzielę odniesie zwycięstwo, w Wielkiej Warszawskiej wystartuje już jako dżokej.

Info