Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Sylwetki koni uczestniczących w Derby '2013. Na zdjęciu Pillar

6 lipca 2013

1) ADMIRAL QUEST (IRE) (Kheleyf ? Sea Searcher / Theatrical), hod. Gerrardstown House Stud, wł. Z. Górski i K. Mirpuri, tr. Wojciech Olkowski, dż. Martin Srnec.

Rozpoczął karierę od zwycięstwa, jednak jako dwulatek nie dotarł na szczyt. W gonitwach o Nagrody Skarba, Dakoty i Zenda zajmował odpowiednio 4., 6. i 2. miejsca. W pierwszym tegorocznym starcie wyraźnie przegrał z Patronusem, ale już trzy tygodnie później zrewanżował się rywalowi wygrywając bieg o Nagrodę Irandy, przy okazji okazując się również lepszym od amerykańskiego Tymona. Główny przedderbowy sprawdzian (N. Iwna) był dla niego mniej szczęśliwy ? minął celownik jako piąty. Pojedzie na nim czeski dżokej Martin Srnec, który w polskim Derby startował już kilkukrotnie ? w 2010 r. triumfował na Infamii, a w ub. roku finiszował jako drugi na Youngu Boyu.

2) TYMON (The Daddy ? Callie Alexandra / Private Terms), hod. B. C. Jones, wł. V. Kazakov, tr. Dorota Kałuba, dż. Viktor Popov.

Niepokonany w pierwszym sezonie startów. Był wysoko oceniany przez fachowców. Galopował lekko, wygrywał łatwo, demonstrując przy tym duży potencjał. Przez zimę zmężniał. Wystartował w biegu o Nagrodę Irandy nieznacznie przegrywając z Admiralem Questem. Spodziewano się, że nawiąże walkę z parą faworytów w wyścigu o Nagrodę Iwna, jednak tym razem zawiódł. Nie był w stanie zagrozić Pillarowi i Emperorowi Ajeezowi, dodatkowo uległ również wyraźnie Hurricanowi Sevenowi.  Tymon jest wielką nadzieją rosyjskiego potentata Vladimira Kazakova, który od kilku sezonów prowadzi swoją stajnię na Służewcu, jednak do tej pory żaden z jego podopiecznych nie zaistniał w Derby. Z pewnością będzie miał wiernych kibiców.
Ponownie siodle Viktor Popov, który Derby jeszcze nie wygrał.  

3) HURRICANE SEVEN (IRE) (Hurricane Run ? Clinging Vine / Fusaichi Pegasus), hod. N. Humphreys, wł. Z. Górski, tr. Andrzej Walicki, dż. Tomas Lukášek.

Świetny rodowód i bardzo dobre wyniki podczas treningów sprawiły, że także zawsze był wysoko oceniany w stajni. Bez problemów wygrał w pierwszym starcie, by trochę rozczarować w gonitwie o Nagrodę Zenda (trzecie miejsce). Występy w wieku dwóch lat zakończył efektowną wygraną w biegu o Nagrodę Nemana. Na początku tego sezonu czekały go dwie próby na dystansie 1600 m. W pierwszej spisał się nadspodziewanie dobrze (N. Strzegomia) zajmując drugie miejsce, ale w rozegranym na szybkim torze wyścigu o Nagrodę Rulera zaprezentował się zdecydowanie gorzej ? 6. lokata. Potwierdziło to przewidywania trenera, że jego domeną powinny być gonitwy dystansowe. Trzy tygodnie temu podyktował solidne tempo w biegu o Nagrodę Iwna i na prostej bronił się świetnie. Ostatecznie uległ tylko Pillarowi i Emperorowi Ajeezowi, wyraźnie wyprzedzając pozostałych rywali. Zobaczymy, czy będzie w stanie ponownie włączyć się do rozgrywki. Dosiądzie go świetnie czujący się na Służewcu Czech Tomas Lukášek, który przed dwoma laty poprowadził do zwycięstwa w polskim Derby znakomitego Intensa.

4) ESPADON (IRE) (Bachelor Duke ? Viami / Daylami), hod. Keatly Overseas Ltd, wł. B. Olkowska, tr. Wojciech Olkowski, dż. Anton Turgaev.

Wcześnie zadebiutował w wieku dwóch lat, ale od razu pokazał duże możliwości. Na dystansie 1200 m rozgromił konkurentów, osiągając wyśmienity czas ? 1?11,7?. Niestety, z powodu dolegliwości zdrowotnych pauzował przez kolejne trzy miesiące i w starciu z czołówką w gonitwie o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajął piąte miejsce. Miesiąc później był czwarty (N. Mokotowska), tracąc tym razem mniej dystansu do najlepszych. Do Derby przygotowywany był boczną ścieżką. Nie brał udziału w głównych gonitwach przygotowawczych. W połowie maja uległ dobrej Wild Lady w biegu II grupy. Cztery tygodnie później popisał się piorunującym finiszem wygrywając Memoriał Jerzego Jednaszewskiego. Jego szanse rosną na szybkim torze i wolniejszym tempie w dystansie.

5) HEARTBREAKER (GER) (Belenus ? Hebrajka / Duke Valentino), hod. Cybernetyki Investment S.A., wł. Rossia Ltd, tr. Michał Romanowski, dż. Jan Havlik.

Legitymuje się ciekawym polskim rodowodem i ze względu na świetne warunki fizyczne bardzo dobrze czuje się na miękkim torze. Karierę rozpoczął dopiero dwa miesiące temu wygrywając bieg niższej rangi w austriackim Ebreichsdorfie. Na początku czerwca triumfował w gonitwie III grupy. W ostatnim sprawdzianie przed Derby, wyścigu o Nagrodę Aschabada, startował w roli faworyta. Nie sprostał jej, przybiegając dopiero na szóstym miejscu. Poprowadzi go doświadczony Jan Havlik, który dwa tygodnie temu wygrał czeskie Derby na irlandzkiej hodowli wałachu Mister Aviation.

6) KUNDALINI (POL) (Belenus ? Kantaya / Croco Rouge), hod. i wł. K. Mirpuri, tr. Andrzej Walicki, dż. Aleksander Reznikov.

Niezwykle utalentowana klacz już w sezonie 2012 prezentowała się świetnie. Po imponującym zwycięstwie w debiucie została rzucona głęboką wodę, ale nie zawiodła. Była trzecia w starciu z mocnymi ogierami w biegu najwyższej kategorii o Nagrodę Dakoty. Następnie rywalizowała z czołowymi klaczami, dwukrotnie dość pechowo zajmując drugie miejsce. Najpierw zaledwie o nos przegrała z Endorphin (N. Cardei), by trzy tygodnie później spóźnić się z finiszem i nie dogonić frontowej Mahari (N. Efforty). W tym roku bez najmniejszych problemów wygrała gonitwę II grupy w połowie maja i równie łatwo rozgrywaną na początku czerwca ważną przedderbową próbę dla klaczy ? wyścig o Nagrodę Soliny. Świetnie spisuje się zarówno na szybkiej, jak i na miękkiej bieżni. Jest poważną kandydatką do zajęcia miejsca w ścisłej czołówce, a być może nawet zwycięstwa, tym bardziej, że w siodle będzie miała najlepszego jeźdźca pierwszej części sezonu, sześciokrotnego czempiona Służewca Aleksandra Reznikova.

7) THEY CALL ME RED (Spring At Last ? Paris Wild Cat / Storm Cat), hod. Ann Marie Farm, wł. V. Kazakov, tr. Dorota Kałuba, k. dż. Aleksander Kabardov.

Drugi z wierzchowców wystawianych przez Vladimira Kazakova. Został wyżej oceniany od Tymona za wyniki w wieku dwóch lat. Co prawda odniósł tylko jedno zwycięstwo (w wyścigu o Nagrodę Skarba), ale z powodzeniem rywalizował z najlepszymi końmi w roczniku. Był drugi w biegach o Nagrody Dakoty i Mokotowską oraz trzeci w gonitwie o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tegoroczne zmagania, podobnie jak Pillar, rozpoczął w wyścigu o Nagrodę Rulera, jednak zaprezentował się tam przeciętnie ? wywalczył dopiero 5. Miejsce, z dużą stratą do triumfatora. O jedną pozycję niżej uplasował się w kolejnym występie (N. Iwna), nieznacznie przegrywając z Tymonem i Admiralem Questem. Jego dżokej, Rosjanin Aleksander Kabardov, na Służewcu jeździ regularnie od dwóch lat.

8) PILLAR (POL) (Ecosse ? Palixodia / Linamix), hod. A. Zieliński, wł. A. Zieliński, J. Mierzwa-Zielińska, D. Mierzwa, M. Janikowski i R. Zieliński, tr. Maciej Janikowski, dż. Marek Březina.

Piękny, wysoki ciemnogniady ogier. Świetnie biegał już w wieku dwóch lat, choć karierę rozpoczął od zajęcia trzeciego miejsca w rywalizacji debiutantów. Po łatwej wygranej w drugim starcie, nieoczekiwanie okazał się także najlepszy w prestiżowym biegu o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym pokonał niezwykle mocne dwulatki zagranicznej hodowli. Nie był to jednak przypadek, co udowodnił miesiąc później. Jeszcze raz pokonał czołówkę rocznika w Mokotowskiej, mimo że na prostej był faulowany. W tym sezonie najpierw nieznacznie uległ będącemu w wielkiej formie Emperorowi Ajeezowi na dystansie 1600 m, ale już w najważniejszej przedderbowej próbie (N. Iwna, 2200 m) zrewanżował się konkurentowi, potwierdzając duże możliwości. Pod nieobecność startującego w Derby Austrii Emperora Ajeeza będzie zdecydowanym faworytem. W siodle zadomowiony na Służewcu Marek Brezina stanie przed szansą osiągnięcia największego sukcesu w karierze.

9) PATRONUS (POL) (Ecosse ? Princess of Java / Java Gold), hod. A. Zieliński, wł. Millenium Stud, tr. Andrzej Walicki, dż. Piotr Piątkowski.

Wysoko oceniany od początku kariery, choć jako dwulatek nie potrafił jeszcze wydajnie galopować i zwycięstwo odniósł dopiero w czwartym starcie. Wcześniej trzykrotnie był drugi. Bieżący sezon zaczął w świetnym stylu, w kwietniu deklasując solidnych konkurentów (m.in. Admirala Questa) na miękkim torze. Gorzej spisał się w gonitwie o Nagrodę Irandy (2000 m) ? zajął czwarte miejsce, lepiej w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, w którym był trzeci. Trudno ocenić na co naprawdę go stać, ale wydaje mieć spore szanse na wywalczenie czołowego miejsca. Poprowadzi go jeździecki mistrz Piotr Piątkowski, który dwukrotnie wygrał Derby, w 2007 r. na San Moritzu mi dwa lata później na Sorosie.

10) MAHARI (Janosz ? Musetta / Jape), hod. i wł. Z. Duplicki, tr. Adam Wyrzyk, k. dż. Szczepan Mazur.

Czołowa dwulatka sezonu 2012. W najważniejszym biegu dla klaczy (N. Efforty) nieznacznie pokonała bardzo dobrą Kundalini. W kwietniu blado wypadła w gonitwie o Nagrodę Strzegomia (zajęła ostatnie piąte miejsce), ale z dużo lepszej strony pokazała się w Wiosennej. Poprowadziła wówczas bardzo mocnym tempem i na prostej dała się wyprzedzić jedynie towarzyszkom stajennym Endorphin i Mary Garze. W dystansowym wyścigu o Nagrodę Soliny dużo straciła do Kundalini i wydaje się mało prawdopodobne, aby mogła dorównać rywalce i tym razem. W siodle Szczepan Mazur ? sensacyjny zwycięzca Derby 2012 na innej klaczy ? Natalie of Budysin.

11) ATLANTIC STAR (FR) (Teofilo ? Innocent Affair / Night Shift), hod. M. i J. Monfort, wł. Millenium Stud, tr. Andrzej Walicki, dż. Wiaczesław Szymczuk.

Masywny syn niepokonanego na torze, świetnego Teofilo. Rozkręca się ze startu na start i powinien się poprawiać z wiekiem. W ub. roku startował tylko raz we Lwowie, był to jednak niezbyt udany występ ? trzecie miejsce w czterokonnej stawce. W tym sezonie na Służewcu zaprezentował się do tej pory trzykrotnie. Najpierw na poziomie grupowym był drugi, następnie wygrał. W biegu o Nagrodę Iwna sporo stracił na starcie i galopował w odstępie za stawką. Mimo to na prostej zbliżył się do koni walczących o miejsca IV-VI i ten występ trzeba ocenić pozytywnie. W siodle rutynowany dżokej Wiaczesław Szymczuk, który wygrał Derby w 1992 r na Mokoszu.

12) SUO (Cloword ? Sordina / In Camera), hod. i wł. T. Sobierajski, tr. Małgorzata Łojek, dż. Milan Zatloukal.

Jego kuzyni także startowali w Derby. Soros na ciężkim torze podczas ulewy odniósł sensacyjne zwycięstwo, natomiast Soley był 12. W ub. sezonie Suo był dwukrotnie drugi, natomiast bieżący rozpoczął od efektownej wygranej w biegu najniższej kategorii. Miesiąc później spisał się poniżej oczekiwań w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, mijając celownik jako piąty. Jego atutem będzie świeżość, ponieważ nie ma w nogach ciężkich wyścigów, może to jednak okazać się zbyt mało na wymagających konkurentów. Dosiądzie go jeden z bardziej utalentowanych czeskich jeźdźców młodego pokolenia Milan Zatloukal.

13) JUST LOVE (Sorbie Tower ? Junona / Omen), hod. SK Iwno, wł. R. Urbański i K. Rogowski, tr. Kazimierz Rogowski, k. dż. Stefano Mura.

Zadebiutowała w wieku trzech lat w niezbyt dobrym stylu. Z każdym startem spisuje się lepiej. Na początku czerwca wygrała gonitwę II grupy, a trzy tygodnie później przyzwoicie zaprezentowała się w biegu o Nagrodę Aschabada, zajmując 4. miejsce. Mimo to będzie prawdopodobnie jednym z najmniej liczonych koni w stawce. W siodle młody włoski jeździec Stefano Mura, który od początku tego sezonu pracuje na Służewcu.

Info