Aktualności
Służewiec iTV – bądźmy w kontakcie
Kiedy ponad 80 lat temu, 3 czerwca 1939 roku, otwarty został Tor Wyścigów Konnych na Służewcu był on uznawany za najpiękniejszy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Przez kolejne lata przyciągał rzesze publiczności. Dziś, chcąc utrzymać kontakt z widzem, nowoczesność to nie tylko architektura i funkcjonalność miejsca. To również stały i coraz częściej wirtualny kontakt z publicznością.
Ta potrzeba dialogu, chęć poszerzania świadomości o wyścigach, zmotywowała Totalizator Sportowy do poszukiwań przepisu na regularny kontakt z publicznością. Przepisu, na podstawie którego powstał kanał telewizji internetowej – Służewiec iTV.
Po pierwsze – szczypta magii
Telewizja to medium hipnotyzujące. Przyciągające. Intrygujące. To możliwość przedstawienia wszystkiego tego, co najciekawsze w wyścigach. To szansa na zainteresowanie potencjalnego widza czym są wyścigi i ile emocji za sobą niosą. Szczególnie w roku tak wyjątkowym jak ten obecny, w którym utrzymanie uwagi publiczności jest tak kluczowe
„Od kiedy trenuje konie wyścigowe nie zauważyłem tak aktywnej promocji koni i wyścigów konnych w Polsce, jaka odbywa się w ostatnich latach. To ważne by edukować i pokazywać kibicom, czym jest ta dyscyplina, żeby mogli lepiej zrozumieć, jak i dlaczego to robimy” – mówi lider czempionatu trenerów, Adam Wyrzyk
Ta magia miejsca, jakim z pewnością jest Tor Służewiec, została przeniesiona do studia telewizyjnego prowadzonego przez Annamarię Sobierajską, Jarosława Idziego oraz Tomasza Jasinę. Możemy odkryć w zupełnie nowy sposób trenerów, dżokejów czy właścicieli – jako aktorów i reżyserów genialnego spektaklu teatralnego rozgrywanego zarówno w stajni, na padoku jak i finalnie na torze zielonym. To nie tylko próba hodowlana. To nie tylko sport. To emocje. Rywalizacja. Taktyka. To poszukiwanie rozwiązań przed wyścigiem, ale również podczas jego trwania, kiedy trzeba znaleźć i wykorzystać odpowiedni moment, tę szansę na zwycięstwo. Szansę na pozostanie zapamiętanym. Czasem magia pomaga!
Po drugie – garść wiedzy
Budując wizję Studia, jako twórcy zdawaliśmy sobie sprawę, jak wielkie czeka nas wyzwanie. Wyścigi konne, oglądane przez pasjonatów i graczy, potrzebują merytorycznych informacji. Wymagają podpowiedzi, cynków na temat sytuacji w stajni i formy koni. Ale chcąc otworzyć się na nowych widzów, wiedzieliśmy, że relacja musi być zrozumiała również dla laika. Musi go wprowadzić w niezwykły świat koni.
„Postanowiliśmy stworzyć produkt, który wychodziłby naprzeciw oczekiwaniom zarówno tych najbardziej zagorzałych kibiców, którzy w jednym miejscu mogą śledzić wydarzenia związane z wyścigami w Polsce, ale także naszym celem było mówienie językiem zrozumiałym dla tych, którzy po raz pierwszy trafiają na wyścigi” – powiedział Dominik Nowacki, dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec.
W roli stałych ekspertów możemy zobaczyć posiadającego ogromną wiedzę na temat pochodzenia koni Roberta Zielińskiego, redaktora naczelnego Programu Gonitw Macieja Piłata, jak i utytułowanego trenera i hodowcę Bogdana Strójwąsa. Niewątpliwie w kwestii wyścigów dla kłusaków francuskich wsparcie merytoryczne gwarantuje Witold Sudoł.
Studio Służewiec iTV to również naturalne miejsce spotkań. Platforma wymiany opinii, doświadczenia oraz wiedzy na temat wyścigów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znani i uznani hodowcy koni reprezentujący zarówno duże stadniny takie jak SK Moszna czy SK Krasne oraz prywatne ośrodki hodowlane – na przykład stadnina Pegaz Państwa Zielińskich. W programie wystąpili prywatni właściciele koni między innymi Jerzy Engel, Katarzyna Wolanin i Dariusz Jaskólski. Studio jednoczy wokół wspólnej wizji promocji wyścigów oraz promocji do jak najszerszej grupy odbiorców właśnie tym pomysłem na weekendową rozrywkę. Rozwój tej pasji, a może i na kupno własnego konia wyścigowego?
„Wszelkie aktywności, które zachęcą nowe osoby do zakupu koni i zaangażowania się tę niezwykłą pasję, służą rozwojowi wyścigów. Jak pokazuje moja historia wyścigi konne mogą być zajęciem i rozrywką dla całej rodziny” – właściciel i hodowca koni Robert Gorczyca, gość jednego z wydań.
Po trzecie – odrobina szaleństwa
Regularne transmisje w sezonie 2020 to nie tylko 51 dni wyścigowych ze służewieckiego Toru. To również wyścigi konne na wrocławskich Partynicach czy dwa dni sierpniowej relacji na żywo prosto z Hipodromu Sopot. Budowa pierwszej polskiej telewizji wyścigowej wymagała wizji, pasji, zaangażowania i… oczywiście szaleństwa.
„Nieustannie, od początku zeszłorocznego sezonu, szukamy form, które pozwolą jak najszerzej, popularyzować wyścigi w Polsce. Walcząc o uwagę nowych rzesz fanów, nie mamy wyjścia – musimy działać narzędziami czy kanałami powszechnie wykorzystywanymi przez obecnych 20-sto, 30-sto latków. Stąd nasza aktywność zarówno w mediach społecznościowych jak i determinacja w budowaniu Studia iTV. Jednak wtedy, gdy inicjowaliśmy ten projekt (lipiec 2019r), nikt nie miał prawa wiedzieć jak dużą wagę mieć on będzie kilka miesięcy później. Rzesze miłośników wyścigów, w marcu i kwietniu żyły troską czy sezon ruszy, a gdy ten wystartował, obowiązujące obostrzenia nie dopuszczały udziału w mitingach publiczności. Tym samy, nagle okazało się, że nasze studio iTV staje się jedynym oknem na wyścigowy świat już nie tylko dla potencjalnych pasjonatów ale… powiedzmy otwarcie, dla całego wyścigowego świata. Dzięki temu, wspólnie przetrwaliśmy ten trudny dla wszystkich czas związany z COVID19 i ograniczeniami z nim związanymi” – podsumowuje dyrektor zarządzający Torem Służewiec.
Przypomnijmy, stałe relacje telewizyjne z dni wyścigowych to tylko jeden z elementów Służewiec iTV. Równie ważnymi składowymi były dedykowane sesje Q&A przybliżające codzienne życie trenerów czy dżokei, którzy odpowiadali na pytania widzów. Innym formatem był cykl „Wyścig o folbluty” – platforma merytoryczna gdzie do dyskusji zapraszani zostali przedstawiciele środowiska wyścigowego, sportowego, hodowlanego, a także osoby związane z rekreacją, których łączył jeden wspólny cel, umacnianie marki polskich koni pełnej krwi angielskiej. iTV to również materiały video, które nawiązują do aktualnych wydarzeń na Torze – zwycięstw po gonitwach czy zapowiedziach kolejnych dni wyścigowych. Wszystkie filmy zawsze dostępne na kanale YouTube Toru Służewiec.
Czy przepis jest gotowy?
Założeniem od początku było budowanie platformy, która pozwoli nie tylko śledzić przebieg gonitw, ale także przedstawić osoby tworzące wyścigi w Polsce. Do naszej „kuchni” zaprosiliśmy nie tylko wspomnianych hodowców, właścicieli koni, ekspertów w dziedzinie wyścigów ale także trenerów, jeźdźców czy przedstawicieli sponsorów i reprezentantów innych dyscyplin sportowych.
Studio od ponad roku stale się rozwija i stawia przed sobą nowe, ambitne cele. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom marketingowym oraz transmisji nie tylko w kanałach własnych (Facebook, YouTube, www), ale również u partnera – największego medium hippicznego w Polsce – Świata Koni, Służewiec iTV dociera do coraz większej rzeszy potencjalnych pasjonatów wyścigów konnych. Informuje, relacjonuje, a także edukuje.
Statystyki wyraźnie pokazują coraz większy zasięg i większe zaangażowanie widzów. Nie zatrzymujemy się jednak. Chcemy stale budować świadomość wyścigów w Polsce. Rozwijać się. I nawiązać do wspaniałych początków Toru Służewiec – być wśród najnowocześniejszych w Europie.