Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Pewne zwycięstwo General Lady, łatwe Hamala

27 lipca 2019

Dwa imienne wyścigi pozagrupowe kategorii B dla koni arabskich rozegrane w sobotę, nagrody: Figaro ( 4 l. i st.) i Koheilana I (3 l.) wygrały odpowiednio: trenowana przez Macieja Janikowskiego General Lady z Aleksandrem Reznikovem w siodle, oraz podopieczny Piotra Piątkowskiego Hamal, dosiadany przez Sanzhara Abaeva.

Właścicielem francuskiej klaczy jest Rafał Płatek, a młody ogier wpisany do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi został wyhodowany przez Nessa Arabians Sp. z o.o. i jest jej własnością.

General Lady wzięła srogi rewanż, Severus ostatni, w dużym odstępie!

Ostatnie metry Nagrody Figaro – General Lady przed Bandolero

Sześć tygodni po biegu o Nagrodę Ofira (kat. A, 2400 m), w którym ubiegłoroczny derbista Severus odniósł niespodziewane zwycięstwo (był wtedy liczony w ostatniej kolejności, gdyż w pierwszym tegorocznym starcie przeszedł na prostej w kłus), doszło do rewanżu czołówki starszych koni w biegu o Nagrodę Figaro, także na 2400 m.

Severus tak, jak poprzednio, dyktował tempo, ale tym razem odpadł po wyjściu na prostą, natomiast przy bandzie zaatakował jego towarzysz stajenny Bandolero. Wtedy polem ostry finisz rozpoczęła General Lady, której w poprzednim występie nie udało się doścignąć Severusa. Tym razem nie miała żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa. Pokonała podczas szybkiego ostatniego kilometra Bandolero o 1,75 dł. Trzecia była Sweet Dream, a na czwarte miejsce finiszowała niosąca najniższą wagę w polu Namibia.

Maciej Janikowski, Aleksander Reznikov  i właściciele General Lady

Severus przegrał z kretesem. Tym razem był ostatni ze stratą ponad 30 dł. do General Lady. Kiedy został doścignięty, przestał się ścigać. Czy był to tylko wypadek przy pracy, czy też były jakieś inne, niewidoczne gołym okiem przyczyny tej zmiany formy? O szersze wyjaśnienie sprawy poprosimy trenera Sergeya Vasyutova w najbliższych dniach, bowiem ocena dyspozycji konia po takim wysiłku może wymagać kilkudniowej obserwacji, a być może także odpowiednich badań weterynaryjnych.

Nagroda Figaro (Specjalna) – (kat. B)

1. General Lady (FR) dż. A.Reznikov (60.0) nr. 7
2. Bandolero dż. S.Vasyutov (59.0) 1
3. Sweet Dream pr.dż. S.Abaev (60.0) 6
4. Namibia (DK) dż. A.Turgaev (54.0) 2
5. Fly Hipolyte (FR) dż. W.Szymczuk (57.0) 5
6. Severus dż. M.Abík (62.0) 4
Wycofany: Shadwan Al Khalediah (FR) dż. T.Lukášek (62.0) 3

2400 m: 2’52,2”(31,6-36,9-35,6-33,7-34,4).
Temperatura: 25.0°C, pochmurno z przejaśnieniami
Styl: pewnie.
Odległości: 1 3/4 – 2 1/2 – 7 – łeb – daleko (21).
Stan toru: elastyczny (3,5)

Gatsby de Bozouls nie zdołał uciec przed swoim przeznaczeniem – Hamalem

Zwycięzcy Nagrody Koheilana I

Bitym faworytem Nagrody Koheilana I dla trzylatków był francuskiej hodowli Gatsby de Bozouls. Niewykluczone jednak, że nadwerężył swe siły, ścigając w biegu o Nagrodę Europejczyka bardzo szybką Hayat Al Khalediah, bo w połowie prostej, prawie bez walki. poddał się Hamalowi, który ma zagranicznych rodziców i świetnego dziadka po kądzieli Marvina El Samawiego, ale został wyhodowany w Polsce i jest wpisany do PASB.

Nagroda Koheilana I – (kat. B)

1. Hamal pr.dż. S.Abaev (58.0) 4
2. Gatsby de Bozouls (FR) dż. A.Turgaev (58.0) 5
3. Lindahl’s Avatar (DK) dż. C.Fraisl (58.0) 3
4. Vlast Dubaia (RU) dż. K.Grzybowski (56.0) 1
Wycofana: Tabarak’s Elvira (AT), dż. K.Grzybowski (56.0) 2

1800 m: 2’07,4”(23,7-36,3-33,4-34,0).
Styl: łatwo.
Odległości: 6 – 4 1/2 – 4.

Pozostałe rozstrzygnięcia.

I- Szybko prowadzenie objęła dosiadana przez Tomaša Lukáška Jam Milorda i wygrywała bieg bardzo łatwo, o 5 dł. przed Hermosą, która pewnie wyprzedziła o 2,5 dł. Talisę. Faworyzowana irlandzka Sunmoonstar od początku sobie nie radziła i zdołała zająć dopiero czwarte miejsce ze stratą 16,5 dł. do zwyciężczyni.

Jam Milordę, hodowli Roberta Gorczycy oraz jego współwłasności razem z żoną Gabrielą i córką Karoliną, trenuje Wojciech Olkowski.

III Nagroda Dorpata (I gr.). Na prostą wyprowadził mocno faworyzowany Fiburn F, ale  nie był w stanie odeprzeć ataku Inter Royal Lady pod Stefano Murą. Podopieczna trenera Adama Wyrzyka pokonała faworyta bardzo łatwo o 3,5 długości, w dobrym czasie na torze elastycznym w skali 3,5: 1200 m – 1’13,6”(14,1-30,0-29,5). Trzeci Sewerus stracił do Fiburna F 2 dł. i wyprzedził czwartą Raquel Fire o 11 dł.

Irlandzkiej hodowli Inter Royal Lady jest własnością BMS Group S. Pegza.

IV – W dystansie tempo dyktował Pelin, który nieźle radził sobie także na prostej i dopiero w końcówce został wyprzedzony najpierw przez liczonego w dalszej kolejności Milikka. Bliżej bandy zdecydowanie zaatakował dosiadany przez Michala Abika debiutant Wielki Dakris. Wyprzedził on Milikka o 1,5 dł. Trzeci był Pelin, a czwarty nieoczekiwanie inny debiutujący koń, Hermoso, który o łeb pokonał faworyta gonitwy Alnnajma.

Wielkiego Dakrisa, hodowli oraz własności Krzysztofa Zakolskiego, trenuje Adam Wyrzyk.

VI: Na początku z przodu biegły Arka i French Flair. Po wyjściu na prostą klacz odpadła, natomiast ogier utrzymywał się na froncie wyścigu. Ze zgrupowanej stawki koni, na ok. 300 m przed metą, pewnie wyszła biegnąca pierwszy raz na Służewcu, mająca za sobą karierę w Anglii Sugar Coating, która z łatwością zwyciężyła pod Aleksandrem Reznikovem, bijąc drugą na mecie mocno liczoną Pipasol o 6 dł. Trzecie miejsce utrzymał French Flair, a czwarty ukończył wyścig Varese.

Brytyjskiej hodowli zwyciężczyni jest własnością Izraelczyka A. Abu Rkaleka i jej trenera Tomasza Pastuszki.

VII: Faworyzowana Drug’s Wiktoria poprowadziła i długo utrzymywała się na czele 15-konnej stawki, ale na ok. 250 m przed metą zabrakło jej sił i została wyprzedzona przez Eladorę JR z Sanzhraem Abaevem w siodle. Nieoczekiwanie do walki na ostatnich metrach włączyła się debiutująca, michałowska Lambada, która uległa mającej już trzy występy za sobą rywalce tylko o łeb. Drug’s Wiktoria straciła do pary Eladora JR – Lambada 4 dł. i wyprzedziła czwartą Złotą Wiśnię o 1,5 dł.

Trenowana przez Małgorzatę Łojek Eladora JR została wyhodowana przez Janusza Ryżkowskiego i jest jego własnością.

Nagroda Trafa: Arden przed Elwino

VIII – Nagroda Trafa (I gr.). Poprowadził najpierw Something Special, którego po kilkuset metrach wyprzedził towarzysz stajenny, bity faworyt Iago. Po wyjściu na prostą był on jeszcze przez jakiś na czele, ale nieoczekiwanie bez walki dał się wyprzedzić Ardenowi i Elwino, a tuż przed celownikiem jeszcze Orkisowi JR. Jak się okazało po biegu, przyczyną ten nieoczekiwanej przegranej Iago było pęknięcie jednego z cugli. Anton Turgaev nie był w stanie normalnie wysyłać konia i cudem osiągnął metę.

Ardena do zwycięstwa poprowadził Aleksander Kabardov. Trenowany przez Macieja Janikowskiego ogier, hodowli GR K. Tomaszewska, jest własnością P. Illisa oraz M. Ejneberg-Illis.

IX – Prowadzącego w dystansie Guarniego de Bozouls w końcówce pewnie o 1,5 dł. wyprzedziła dosiadana przez Antona Turgaeva towarzyszka stajenna, debiutująca Summer 'OA’. Trzecia była Helia, a czwarty Kvant Tersk.

Holenderska Summer 'OA’, hodowli oraz własności R.A.G. Kolk-van Meerveld, jest trenowana przez Michała Romanowskiego.

X – Tempo w dystansie dyktował Salm Andex, który pod uczennicą Martyną Sommer bardzo dzielnie poczynał sobie na prostej i dał się wyprzedzić tylko pewnie wygrywającemu wyścig pod Tomašem Lukáškiem Lazomowi Al Khalediah oraz Vrom Kossackowi. Czwarty był Celebryta. Odległości na mecie: 2 1/2 – 3 1/2 – szyja.

Francuskiej hodowli Lazom Al Khalediah, własności Polska AKF, jest trenowany przez Macieja Kacprzyka.

XI – Bardzo wolne tempo (35,8-35,0-34,4) dyktował Sombor, którego podczas szybkiej końcówki (30,0) pewnie o 0,5 dł. wyprzedził faworyt, dosiadny przez Reznikova Durham. Trzeci był Bertrimont, a czwarty Noterdam.

Irlandzkiej własności Durhama, własności Janusza Piotra Zienkiewicza, trenuje Maciej Janikowski.

Info