Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Orzeczenie nr 36/2014

26 października 2014

Warszawa, dnia 20 października 2014 roku


ORZECZENIE nr 36/2014

Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Andrzej Rybiec
3. Józef Śnieżek

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 20 października 2014 roku odwołania dżokeja Martina Srneca od orzeczenia Komisji Technicznej przy Warszawskim Torze Wyścigów Konnych – Służewiec nr 121 z dnia 12 października 2014 roku, orzeka:

1. utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie Komisji Technicznej.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 121, którym orzekła o ukaraniu dżokeja Martina Srneca karą pieniężną w wysokości 1000 zł (jeden tysiąc zł), na podstawie § 82 ust. 1 pkt 9) w zw. z §64 pkt 6) lit. d), rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) zarzucając mu nadużycie bata w stosunku do dosiadanego w gonitwie konia Suo oraz podnosząc, iż jest to powtarzające się postępowanie jeźdźca względem dosiadanych przez niego w gonitwach koni i przywołując wcześniejsze orzeczenia Komisji Technicznej: nr 35 z dn.7 czerwca 2014 oraz nr 70 z dn. 9sierpnia 2014r. (vide orzeczenie).
Od powyższego orzeczenia Martin Srnec złożył w dniu 14 października br. tj. w ustawowym terminie, za pośrednictwem Komisji Technicznej, odwołanie – wnosząc o anulowanie kary.
W odwołaniu tym Martin Srnec wskazał, iż prowadząc w dystansie konia na 3-4 pozycji, na początku prostej finiszowej po 3-krotym uderzeniu batem i przyspieszeniu przez konia uznał, iż jest w stanie nawiązać walkę o zwycięstwo ze słabnącym koniem prowadzącym w gonitwie. Postępował tak całą prostą do celownika, posyłając intensywnie konia i wspomagając się batem – co jednak, w ocenie dżokeja, nie miało cech nadużywania bata. Z treści protokółu przesłuchania przed Komisją Techniczną wynika, iż liczba uderzeń bata wyniosła 10.
Jeździec uważa, że liczenie uderzeń batem przez Komisje Techniczną wypacza interpretację §64 pkt 6) lit. f), (podstawa nie przywoływana przez Komisję, która przywołuje §64 pkt 6) lit. d)) i twierdzi, iż w ten sposób KT pozbawia się prawa do subiektywnej oceny zdarzeń, co jest podstawą niezależności podejmowanych decyzji w ramach określonych przez Regulamin Wyścigów Konnych, prowadzić może do skrajności w ocenie nieprawidłowości w używaniu bata w sytuacji, gdy nie do końca określony limit uderzeń nie został przekroczony. Odwołujący się Martin Srnec podnosi, iż priorytetem dżokeja jest walka o zwycięstwo zgodnie z przepisami, prosi o ponowne przeanalizowanie jazdy w tej gonitwie i ocenę, czy zastosowanie kary było zasadne.

Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała dostępny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym zapis wideo z przebiegu gonitwy nr 5. Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału i oceny przebiegu ww. gonitwy oraz sposobu zachowania się w niej dżokeja Martina Srneca Komisja Odwoławcza stwierdza, że bezsprzecznie miało miejsce naruszenie przez niego obowiązku określonego w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych dotyczącego prawidłowego używania bata. Dżokej Martin Srnec niewątpliwie nadużył bata w stosunku do dosiadanego konia Suo na prostej finiszowej, uderzając konia wielokrotnie, w tym także w sytuacji gdy uderzenia te nie powodowały aby koń przyśpieszał czy poprawiał pozycję. Do tych ostatnich aspektów KT nie odnosi się w swym orzeczeniu, stwierdza natomiast, iż jeździec wyczerpał przesłanki czynu z § 82 ust. 1 pkt 9) w zw. z § 64 pkt 6) lit. d), przywoływanego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. (a nie z § 64 pkt 6) lit f), na które powoływał się jeździec). Komisja Odwoławcza uznała, że zapis wideo gonitwy potwierdza zarzut nadużycia przez Martina Srneca bata, jest wystarczającym dowodem w sprawie do przypisania winy jeźdźcowi i potwierdza, iż Komisja Techniczna obserwując gonitwę w sposób właściwy oceniła zachowanie się dżokeja M. Srnca w gonitwie uznając używanie przez niego bata za nieprawidłowe.
Komisja Odwoławcza nie uwzględniła wyjaśnień jeźdźca zawartych w odwołaniu, jako nie wnoszących jakichkolwiek nowych okoliczności w sprawie jak również nie dopatrzyła się żadnych okoliczności łagodzących karę. Komisja Odwoławcza wzięła w tym pod uwagę fakt, że w bieżącym sezonie wyścigowym dżokej Martin Srnec był już karany za podobne przewinienie lecz orzeczone kary nie skłoniły go do prawidłowego używania bata w rozpatrywanej gonitwie.

Komisja Odwoławcza podziela pogląd, iż przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych nie zawierają definicji pojęcia „nadużywanie bata” i nie wskazują liczby dopuszczalnych uderzeń konia batem. Skoro tak, to właśnie do sędziów wyścigowych należy ustalenie, co de facto jest nadużyciem bata w przebiegu konkretnej gonitwy. Komisja Techniczna przed bieżącym sezonem wyścigów konnych jasno podkreśliła niedopuszczalność narastania przypadków nadużywania bata w gonitwach na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie i prawie wszyscy jeźdźcy to respektują.

Komisja Odwoławcza wielokrotnie podkreślała w swym orzecznictwie, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolne jest do odczuwania cierpienia, a człowiek – w szczególności zawodowy jeździec – powinien mieć to na względzie w każdej sytuacji, w szczególności nie dopuszczać się zbędnego, bywa nawykowego wyrządzania koniowi cierpienia.

Komisja Odwoławcza

Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na położenie toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.