Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Orzeczenie nr 2/2014

22 maja 2014

Warszawa, dnia 12 lutego 2014 roku

ORZECZENIE nr 2/2014
Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Jarosław Koch
3. Józef Kempa
4. Andrzej Rybiec

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 10 i 12 lutego 2014 roku odwołania trenera Michała Romanowskiego od orzeczenia Komisji Technicznej przy Torze Wyścigów Konnych Warszawa – Służewiec nr 136 z dnia 24 stycznia 2014 roku, orzeka:

1. utrzymać w całości w mocy zaskarżone orzeczenie Komisji Technicznej.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2013 roku trener Michał Romanowski złożył protest dotyczący gonitwy nr 8 – Nagroda Savannah na podstawie § 69 ust. 1 pkt 12) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) zarzucając, że gonitwa ta „stoi w sprzeczności z planem gonitw zatwierdzonym przez Prezesa PKWK”, jak również wskazał na nieprawidłowości przy tworzeniu listy koni zapisanych do gonitwy (vide protest).

W dniu 24 stycznia 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 136, którym nie uwzględniła protestu trenera Michała Romanowskiego (vide orzeczenie).

Od powyższego orzeczenia trener Michał Romanowski złożył odwołanie w ustawowym terminie, w którym wnosi o uznanie protestu i odnosi się szczegółowo do poszczególnych ustaleń Komisji Technicznej (vide odwołanie).

Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała materiał dowodowy zgromadzony w sprawie i uznała, że orzeczenie wydane zostanie na podstawie przepisów prawa, a przeprowadzanie dodatkowych dowodów jest zbędne.

Komisja Odwoławcza zwróciła przede wszystkim uwagę, iż trener Micha Romanowski wskazał jako podstawę prawną złożenia protestu § 69 ust. 1 pkt 12) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.), zgodnie z którym „protest może być złożony z powodu następujących nieprawidłowości dotyczących gonitwy: (…) rozgrywania gonitwy niezgodnie z przepisami prawa”. Z kolei, w uzasadnieniu protestu trener Michał Romanowski wskazuje zarzuty dotyczące jedynie etapu zapisów koni do gonitw.

Komisja Odwoławcza stoi na stanowisku, że pojęcie „rozgrywania gonitw” jest pojęcie odrębnym od pojęcia „zapisywanie koni do gonitw”, o czym świadczy chociażby systematyka rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.). Wskazać trzeba, że Rozdział 10 rozporządzenia zatytułowany jest „Zapisywanie i wycofywanie koni z gonitw”, zaś Rozdział 13 zatytułowany jest „Szczegółowe zasady rozgrywania gonitw”. Nie można tym samym traktować etapu zapisywania koni do gonitw, jako etap rozgrywania gonitwy, gdyż było by to sprzeczne z przepisami rozporządzenia. Protest złożony przez trenera Michała Romanowskiego nie dotyczył rozegrania gonitwy niezgodnie z przepisami, lecz nieprawidłowości w trakcie zapisów.

W świetle powyższego Komisja Odwoławcza orzekła, jak w sentencji.

Komisja Odwoławcza
Pouczenie:
– od niniejszego orzeczenia nie służy odwołanie.