Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nitisa Josselyn znów będzie najlepsza?

19 kwietnia 2013

Stajnia Lucky Star – Trener i powożący Wiesław Kałuża.

Moon de Boisaubert – Ta 13-letnia klacz wraca na tor po poważnej kontuzji, której nabawiła się na początku poprzedniego sezonu. W tym roku jest przygotowywana do wyścigów w mojej stajni. Klacz ta ma na swoim koncie rekord Polski 1’16’4 na kilometr. Ten sezon jest dla mnie wielką niewiadomą, gdyż nie wiem, jak wypadek odcisnął się na jej zdrowiu. Jak na razie spisuje się bardzo dzielnie na treningach i ma wielkie serce do pracy

Nitisa Josselyn – 12-letnia klacz, która przez ostatnie cztery lata lokuje się na pierwszym miejscu wśród kłusaków ścigających się na polskich torach. Wcześniej niż w poprzednich latach rozpoczęła treningi. Już od połowy stycznia stacjonowała w ośrodku treningowym Brzeziny, skąd niedawno wróciła do mojej stajni. Nitisa to kłusak wyjątkowo stabilny i solidny, nie ma z nią żadnych problemów podczas treningów. Potrafi wygrywać zarówno na krótkich, jak i na długich dystansach. Myślę, że ma bardzo duże szanse na powtórzenie sukcesu z roku 2012.

Quenya d’Acanthe – 9-letnia klacz, która jest doskonałym przykładem na to, że „papier” sam nie biega. Ma bardzo dobre obustronne pochodzenie, które w żaden sposób nie przekłada się na osiągane wyniki. Na 33 starty w Polsce, tylko 5 razy plasowała się na płatnym miejscu. Koń bardzo skomplikowany psychicznie i nieprzewidywalny, chociaż w okresie zimowym zrobiła niesamowite postępy w zachowaniu. Każdy jej czysty przejazd będę uważał za wielki sukces.

Saga – 7-letnia klacz, mój nowy nabytek. Została sprowadzona do Polski z Czech na początku marca. Jak na razie niewiele można o niej powiedzieć ze względu na nerwowy charakter. Miała tylko pięć startów w 2012 r. Była również przygotowywana w ośrodku Brzeziny, skąd wróciła razem z Nitisą.

Stajnia Pegaz ? Trener Monika Ostrowska
 
Po krótkim odpoczynku, w styczniu obie nasze klacze rozpoczęły przygotowania do sezonu 2013. Na początku lutego przyjechały na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, gdzie w bardzo dobrych warunkach intensywnie pracowały, aby już na początku sezonu pokazać się z jak najlepszej strony.
 
Quana de Bourgogne: 9-letnia klacz, bardzo ambitna, chętna do pracy. Sezon 2012 był dla niej udany: na 16 startów tylko dwa razy nie była na płatnym miejscu i raz zaliczyła dyskwalifikację. Liczymy, że w tym roku powtórzy sukcesy, a może i poprawi wyniki. Analizując jej charakter, widać, że niestety brak jej końcówki. Daje z siebie wszystko na początku gonitwy do tego stopnia, że powożący nie ma szans na jej okiełznanie, co powoduje, że na finiszu nie ma „czym jechać”. Przygotowując Quanę do sezonu w tym roku nacisk położyliśmy na trening wydolnościowy, a jaki tego będzie efekt ? czas pokaże.
W sulce powożący Henadz Miksha.
 
Qualida Pat: 9-letnia klacz, charakterologicznie przeciwieństwo Quany de Bourgogne. Spokojna, wręcz leniwa, wymaga stałej zachęty, ale potrafi też zaskoczyć i przyłożyć się do pracy w treningu i podczas wyścigu. Nie ma problemów zdrowotnych, a jej spokój powoduje, że nie marnuje niepotrzebnie energii. Poprzedni sezon był dość dobry ? na 16 startów, tylko 4 razy nie osiągnęła płatnego miejsca. Liczymy, że obecny będzie też dobry, tym bardziej, że w sulce w tym roku w dalszym ciągu będzie zasiadać doświadczona powożąca ? Monika Ostrowska ? która najlepiej zna tą klacz i wie, jak ją zachęcić do pracy.

Ośrodek treningowy Brzeziny – Trener Anna Frontczak-Saliwonchyk, powożący Taras Salivonchyk

Wszystkie konie trenowane w naszym ośrodku bardzo dobrze zniosły zimę. Do systematycznego treningu wróciły już w połowie grudnia. Dzięki temu, że do treningu wykorzystujemy leśne dukty, nie ma zbyt wielkiej monotonii podczas jazdy, a konie są zrelaksowane. W przeciwieństwie do koni galopujących, trenowanym kłusakom nie przeszkadzał zalegający przez długi czas śnieg. Każdy nasz koń jest trenowany 4-5 razy w tygodniu na wytrzymałość i zazwyczaj raz na tydzień przeprowadzamy, tzw. szybki trening.

Obsses Oaks (stajnia DIESEL-POL) – 11-letnia klacz. Sezon 2012 nie był dla niej zbyt szczęśliwy. Na 15 startów tylko raz udało jej się wygrać, poza tym miała tylko 4 płatne miejsca. Chimeryczna i nieprzewidywalna podczas wyścigu, natomiast bardzo solidna podczas treningów. W tym roku ma trochę zwiększoną dawkę pracy wytrzymałościowej i mamy nadzieję, że przyniesie to pozytywne rezultaty. Klacz na początku tego roku zmieniła właściciela.

Sire Du Puits (OT BRZEZINY) – 7-letni wałach. Jedyny kłusak w Polsce, który w czasie swojej kariery wyścigowej ani razu nie był zdyskwalifikowany. Sezon 2012 był dla niego udany. Na 13 startów tylko 3 razy nie znalazł się na płatnym miejscu. Koń bardzo spokojny i zrównoważony psychicznie, przyjemny do trenowania, dokładnie i bez oporów wykonuje zadaną pracę treningową. Zdecydowanie zmężniał i poprawiła się jego budowa. Niezbyt odpowiada mu miękki tor, bardziej lubi biegać po twardym i suchym podłożu. Od października zeszłego roku jestem jego właścicielką. Wydaje mi się, że ten rok może być dla niego lepszy od 2012.

Talukdar (stajnia DIESEL-POL) –  6-letni wałach. Pierwszy kłusak francuski polskiej hodowli, który zaczął startować w Polsce. Jest to koń, który stosunkowo późno zrobił kwalifikacje i tak naprawdę, dopiero zaczyna się wdrażać do wyścigów. Również on ma zwiększoną dawkę treningów, ale rezultaty tego ocenimy dopiero po pierwszym starcie. Na razie mogę stwierdzić, że koń jest dość słaby psychicznie i wypalają go treningi szybkościowe. Jego zaletą jest natomiast zdolność do szybkiej regeneracji. 1-2 dni na padoku razem z koleżankami ze stajni i koń jest jak nowy. Obecnie trudno wyrokować, jak będzie sie spsiwal w tym roku.
 
Bogdan (stajnia DIESEL-POL) –  2-letni ogier, rodzimej hodowli (pierwszy źrebak urodzony w naszej stajni). Zgłoszony do sezonu 2013, jednak jego starty w tym roku stoją pod wielkim znakiem zapytania ? późny źrebak (urodzony 31 sierpnia). Kilka miesięcy temu rozpoczął delikatną pracę, sukcesem będzie, jeśli w tym roku uda mu się przejść gonitwę kwalifikacyjną. Właściciele preferują spokojną i delikatną pracę, gdyż dobrze rokuje i szkoda by było zniszczyć jego potencjał ciężkimi treningami.

W naszym ośrodku były zimą przygotowywane konie Wiesława Kałuży Nitisa Josselyn i Saga.

Info – SHUIK