Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Najważniejsze fakty z historii Nagrody Europy

17 sierpnia 2015

W najbliższą niedzielę na Służewcu podczas Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostanie rozegrany 31. bieg o Nagrodę Europy, który od 2010 roku został włączony do światowego cyklu poświęconego pamięci założyciela ZEA, zmarłego w 2004 roku Szejka Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty z historii tej wspaniałej gonitwy.

Pierwszą Nagrodę Europy w 1985 r. zdobył wyhodowany w SK Kurozwęki i trenowany przez Stanisława Sałagaja, trzeci w Derby Złoty Potok. Był on synem Bandosa, wywodzącego się z rodu oryginalnego araba Ibrahima. Niezwykle urodziwy i szlachetny w typie Bandos, odznaczył się również dzielnością na torze wyścigowym, a użyty w hodowli pozostawił po sobie liczne cenne potomstwo, z którego na wyścigach, oprócz Złotego Potoka, najbardziej wyróżniły się derbistka Arra i wicederbista Pepton.

Lata 1986-1988 to dominacja koni hodowli rosyjskiej. Zwyciężały kolejno konie ze słynnej stadniny w Tiersku, Anchar i Watikan, a następnie Wospitannik z SK Chrenowsk. Od tamtej pory konie rosyjskie nie wygrały Nagrody Europy ani razu.

W roku 1990 zwyciężyła po raz pierwszy derbistka, wspaniała janowska Sarmacja, która przed Nagrodą Europy oprócz Derby była pierwsza także w biegu o Nagrodę Janowa, a później w Oaks.

W 1993 roku po raz pierwszy przyjechał koń z Francji, Madjel, który pokonał derbistę Dziewierza, ustanawiając rekord toru na 2600 m – 3:02,5.

W latach 1995-1996 wygrał trenowany na Służewcu przez Sławomira Walotka niemieckiej hodowli Kishan, wnuk derbisty Pierrota.

Lata 1997 i 1998 przyniosły triumfy wspaniałego derbista Driuda (SK Michałów), trenowanego przez Dorotę Kałubę i dosiadanego przez „Króla toru” Tomasza Dula. Po świetnej karierze Driud został podczas aukcji w Janowie sprzedany do Turcji za 500 tys. dolarów.

W roku 1999 niespodziankę sprawił trenowany  przez Andrzeja Wójtowicza w jego ośrodku w  Bełżycach  Esej, który pokonał derbistę Wiliama.

Kolejnym koniem z Francji, który przyjechał na Służewiec był Nedjam Lotois. W 2000 roku znacznie poprawił rekord toru Madjela, uzyskując czas 2’58,7. W następnym sezonie ten świetny francuski ogier pokonał wicederbistkę Savvannah , ale po walce.

W 2002 roku Savvannah pokonała konie ze Szwecji, braci: EL Waldo i El Wodkine.

2003 – Trenowany przez Bogdana Ziemiańskiego szwedzkiej hodowli Millennium wygrał po walce (o szyję) z derbistą Gorcem.

2004 i 2005 – Zwyciężał Gorec, wyhodowany i trenowany przez Annę Nieorę – Tchkuaseli.

2006 i 2007 – Triumfował niemieckiej hodowli Amor Amor, przygotowywany w Lutku na Mazurach.

2008 i 2009 – Wygrywał niemieckiej hodowli Marvin El Samawi, trenowany przez legendę Służewca Mieczysława Mełnickiego.

2010 – Nagroda Europy zostaje włączona do światowego cyklu im. Szejka Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. Zwycięzca, saudyjskiej hodowli, trenowany we Francji Muqatil Al Khalediah, ustanawia rekord toru na 2600 m: 2’56,3. Drugi w celowniku jest trenowany przez Michała Romanowskiego Vasyli Kossack.

2011 – Wygrywa francuskiej hodowli i holenderskiej własności Sartejano.

2012 – Zwycięża francuskiej hodowli Ameretto, własności Manueli Daverio-Scharfenberg, dosiadany przez włoskiego dżokeja Mauro Manueddu i trenowany w Niemczech przez Güntera Richtera. Drugi jest przygotowywany na Służewcu rosyjskiej hodowli Dostatok.

2013 – Ponownie Ameretto, tym razem przed trenowanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego Impactem. Zwycięzca pokonał finiszowe 500 m w 31,3 sek., co jest rzadko spotykanym osiągnięciem, jak na konia czystej krwi.

2014 – Podczas ulewnego deszczu Ameretto wygrywa po raz trzeci. Drugi jest derbista Ziko.

2015 – Czy znów wygra 9-letni już niemiecki siwek? Może jednak dobiorą mu się do skóry Westim i tegoroczny derbista Alladyn?!

Info