Aktualności
Najlepsi w sezonie 2020
W sobotę odbyła się Gala Zakończenia Sezonu, podczas której przyznane zostały nagrody w kilku kategoriach. Przedstawiamy Państwu krótkie sylwetki laureatów.
Tytuły przyznane przez Kapitułę:
Koń Roku – Timemaster
Jedna z najważniejszych kategorii, a zarazem ta, która w tym roku budziła najwięcej emocji. O tytuł tak naprawdę rywalizowały trzy trzylatki: Inter Royal Lady, Night Tornado i Timemaster. Ostatecznie tytuł przypadł temu ostatniemu. Jego osiągnięcia w sezonie 2020? Najwięcej zwycięstw w gonitwach kategorii A – klasyczny wyścig o Nagrodę Rulera, jeden z najwyżej dotowanych na Służewcu wyścigów Westminster Freundschaftpreis, prestiżowa milerska Nagroda Mosznej i Criterium. Do tego należy dodać bliskie trzecie miejsce w Derby.
Jeździec Roku – Szczepan Mazur
Tutaj nie mogło być wątpliwości. Szczepan absolutnie zdominował tegoroczną rywalizację wśród dżokejów, zdobywając wiele cennych trofeów, jak Derby, Derby Arabskie, Oaks dla klaczy arabskich, Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy, czy Al Khalediah Poland Cup. Śmiało można powiedzieć, że w kilku takich biegach to jego umiejętności okazywały się kluczowe w osiągnięciu poszczególnych zwycięstw.
Trener Roku – Adam Wyrzyk
W tej kategorii także trudno było mieć wątpliwości. Adam Wyrzyk wygrał czempionat z dużą przewagą, a do tego dokonał historycznego wyczynu, zdobywając w jednym sezonie zarówno Derby jak i Oaks w rywalizacji koni obydwu ras, w dodatku w przypadku folblutów dubletami. Oprócz tego jego konie wygrały szereg innych gonitw pozagrupowych, m.in. Plontier (cztery), Inter Royal Lady (cztery).
Właściciel Roku – BMS Group Sławomir Pegza
Właściciel, który w ostatnich latach szybko przedostał się na szczyt m. in. dzięki współpracy z trenerem Adamem Wyrzykiem oraz udanymi zakupami na zagranicznych aukcjach. Absolutną gwiazdą stajni jest Inter Royal Lady, która w tym roku na Służewcu wygrała cztery wyścigi pozagrupowe, w tym dwa klasyczne – Wiosenną (1000 Guineas) oraz Oaks. Ponadto tylko minimalnie przegrała w Derby z Night Thunderem, przegrywając dopiero w 10. swoim starcie! Udanie też zaprezentowała się na tle najlepszych klaczy na Longchamp, choć nie udało jej się wywalczyć płatnego miejsca.
Kapitalny sezon miał Plontier, także triumfator czterech wyścigów pozagrupowych – Golejewka (B), Widzowa (B), Kozienic (A) i Korabia (B). Swoją cegiełkę dołożył Hipop de Loire, który w wyśmienitym stylu rozrzucił pole w Sac-a-Papier (B). W wyścigach grupowych dobrze biegały dwulatki, a także Proletarius czy Handarro.
Hodowca Roku – Zbigniew Górski
W najważniejszych gonitwach dla folblutów dominowały konie zagranicznej hodowli, zatem było jasne, że tytuł Hodowcy Roku trafi w ręce specjalisty od arabów. A skoro o takim mówimy, to nie ma wątpliwości, iż numerem jeden w sezonie 2020 był Zbigniew Górski.
Wielką gwiazdą wyhodowaną przez Zbigniewa Górskiego jest niewątpliwie pięcioletni Dragon, który zajmował drugie miejsca w gonitwach o Nagrody Cometa (B), Pamira (B), Figaro (B) i Europy (A), a na koniec sezonu wygrał prestiżowe gonitwy kat. A o Nagrody Michałowa oraz UAE President Cup (Porównawcza).
Świetnie na poziomie grupowym biegały Eldas i Musab, a także Ehssana. Cala trójka zajmowała płatne miejsca też w gonitwach pozagrupowych. Wśród młodych arabów ze szczególnie dobrej strony pokazały się Alsahr oraz Mantaa.
Odkrycie Roku – trener Cornelia Fraisl, Dastan Sabatbekov i Agnieszka Tokarek
Ten rok był bardzo rozwojowy, a rywalizacja w kategorii Odkrycie Roku zacięta, dlatego wyróżnienie trafiło do całej trójki nominowanych. Agnieszka Tokarek i Dastan Sabatbekov mają za sobą bardzo dobre sezony jako jeźdźcy. Wymarzony debiut – tak można nazwać początek kariery trenerskiej Cornelii Fraisl, która nadzorowała pracę treningową koni w Strzegomiu, jednak w sezonie 2020 wystąpiła po raz pierwszy w roli trenera tamtejszych koni. Z kapitalnym skutkiem.
Przeszkodowy koń roku – Cosmic Magic
Niepokonana na partynickim torze. Ma na swoim koncie zwycięstwa w prestiżowych Crystal Cup i Wielkiej Partynickiej.
Kłusak Roku – Faust Djames
Od kiedy zaczął biegać w Polsce, spisywał się znakomicie. Wygrał m.in. najważniejszy wyścig sezonu – Cheval Francais.
Triumfatorzy czempionatów:
Czempionat trenerski – Adam Wyrzyk (74 zwycięstwa)
Czempionat jeździecki – Szczepan Mazur (77 zwycięstw)
Czempionat młodych jeźdźców – Oliwia Szarłat (63 pkt.)
Women Power Series – Daria Pantchev (42 pkt.)
Czempionat trenerów kłusaków – Anna Frontczak-Salivonchyk (15 zwycięstw)
Czempionat powożących – Taras Salivonchyk (8 zwycięstw)
Czempionat trenerów (płoty i przeszkody) – Michał Borkowski
Czempionat jeźdźców płotowych i przeszkodowych – Niklas Loven