Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nagrody: Irandy i Pamira oraz Memoriał Stanisława Sałagaja

3 maja 2016

Tydzień po pierwszym pozagrupowym biegu dla trzyletnich folblutów (Nagroda Strzegomia), rozegrany zostanie wyścig o Nagrodę Irandy (I gr., 2000), rozpoczynający tzw. boczną ścieżkę do Derby. Trenerzy często decydują się zapisywać do niego konie, które ich zdaniem lepiej powinny spisywać się na dystansach dłuższych niż 1600 m lub chcą na początku sezonu uniknąć rywalizacji z najlepszymi. Oprócz tego w programie są interesujące gonitwy dla arabów: Nagroda Pamira (kat. B, 2200 m) oraz Memoriał Stanisława Sałagaja (I gr., 2000 m), a także dwa pierwsze wyścigi debiutujących trzylatków.

Mocny faworyt Caccini

Caccini
Co pokaże Caccini w pierwszym tegorocznym starcie?

Spośród siedmiu uczestników sobotniego wyścigu o Nagrodę Irandy (sobota, 16.20) szóstka została zgłoszona do biegu o błękitną wstęgę. W wieku dwóch lat najbardziej zaimponował francuski Caccini, który po drugim miejscu w debiucie w świetnym stylu wygrał gonitwy II i I grupy.
Neo i Dacosse zwyciężyły w biegach o Nagrody Próbne. Pierwszy z nich następnie osiągał bardzo solidne wyniki w rywalizacji z czołówką rocznika – był raz trzeci i dwukrotnie czwarty w wyścigach pozagrupowych. Z kolei Dacosse już nie wyszedł do startu, co nie przemawia na jego korzyść. Ostatnim koniem sklasyfikowanym w I grupie jest Carneau, który ma już za sobą tegoroczne przetarcie (zajął trzecie miejsce w Memoriale Tomasza Dula). Startujący grupę wyżej Dusigrosz wypadł w tegorocznym starcie słabiej, natomiast Mores zamykał pole z dużą stratą do towarzysza stajennego. Poprawy można oczekiwać od wyśmienitego pochodzenia Thorna, który jednak w listopadzie uległ Cacciniemu aż o 10 dł.

Handikapowa zagadka

IMG_8258
Ofirka Fata poniesie najwyższą wagę w Memoriale Stanisława Sałagaja

Do sobotniego, IV Memoriału Stanisława Sałagaja (zm. 20.01.2013)), najpierw świetnego jeźdźca, a następnie wybitnego szkoleniowca (sześciokrotnie wybierany był Trenerem Roku), zapisano m. in. cztery araby, które mają szanse na występ w Derby. Ponieważ jest to bieg handikapowy, najwyższą wagę w polu poniesie triumfatorka trzech gonitw w wieku trzech lat Ofirka Fata. Czy 61 kg na grzbiecie przeszkodzi jej w kontynuowaniu znakomitej passy?

O 1,5 kg mniej obciążony będzie dobrze oceniany przez trenera Horacy. Z nim również trzeba się poważnie liczyć. Estarion (57) i Gerhard (52,5) mają już za sobą tegoroczne występy, ale nie zachwyciły. Pierwszy z nich nie chciał współpracować z Mazurem (tym razem pojedzie na nim Lukášek), natomiast drugiego dosiądzie debiutująca na Służewcu amazonka.
Stawkę uzupełniają trzy klacze. Szykowana do Oaks De Longa (56) w ubiegłym roku trzykrotnie wyraźnie przegrywała z Ofirką Fatą, ale ma już za sobą niezły tegoroczny występ (była druga po walce z Emossą).  W nieco słabszej stawce dobrze zaprezentowała się Flower Power (50). Jej atutem, podobnie jak rozpoczynającej sezon, zagadkowej Suahili (53), będzie niski handicap.

Derbista z najniższą wagą

Ziko
Ziko będzie miał groźnych rywali

Bieg o Nagrodę Pamira (niedziela, 15.05) zgromadził bardzo interesującą grupę starszych arabów. Ośmioletni Ussam De Carrere miał udaną drugą połowę poprzedniego sezonu. Jego towarzysze stajenni w kwietniu zaprezentowali bardzo wysoką formę, więc można się spodziewać, że i on jest na chodzie. To samo może dotyczyć oaksistki Om Darshaany, chociaż o tej porze roku klacze zazwyczaj są słabsze od ogierów. Jej rówieśnicy: Mufid, Szakur, Arash i Omar w tej kolejności osiągali celownik w ubiegłorocznych Derby, zajmując miejsca 2-5. Prezentują zbliżone możliwości. Sześcioletni derbista Ziko, jako koń sklasyfikowany w I grupie, poniesie najniższą wagę w polu (59 kg), co może mieć znaczenie,  bo dysponuje on przerzutką na finiszu.

Trzylatki po światowych czempionach

Już w pierwszych biegach młodych arabów zaprezentują się konie po wyścigowych czempionach światowej klasy  Murhibie  i Mahabbie  oraz Munjizie. Ogiery Zaahab (Mahabb – Madone  de Piboul/Dormane) i Chill Force (Murhib – Geuldal-Djeeli/Djelforce) zostały wyhodowane za granicą, natomiast klacze Gusa (Murhib – Gusmania/Status) i Arwa (Munjiz – Amina/Murat-Gazon) są wpisane do Polskiej Księgi Stadnej Koni Czystej Krwi Arabskiej (PASB).  Przy okazji przypominamy, że w tym roku wszystkie gonitwy dla trzylatków arabskich są otwarte, poza tzw. eksterierowymi (jest ich 29), w których mogą uczestniczyć tylko konie spełniające następujące warunki: co najmniej dwóch z trzech przodków w linii męskiej – ojciec, dziadek lub pradziadek – brało udział w pokazach „w ręku”, rozgrywanych zgodnie z zasadami ECAHO i co najmniej jeden z nich zdobył tytuł czempiona, wiceczempiona lub brązowy medal.

Info