Nagroda Golejewka. Wygrał Silvaner po walce z Camerunem

11 maja 2014

Udanie zadebiutował na Służewcu 6-letni, niemiecki Silvaner, zakupiony przez Ukraińca Konstantina Zgarę jesienią ub. roku i oddany do treningu Adamowi Wyrzykowi.

408

Po pasjonującym pościgu na prostej finiszowej i walce do samego celownika, dosiadany przez Szczepana Mazura Silvaner wyprzedził o szyję Cameruna, który od startu był aktywny. Najpierw poprowadził, a następnie galopował za dyktującym bardzo mocne tempo Invisible Dubaiem. Jako trzeci ukończył bieg najmocniej faworyzowany Patronus, o 2,5 długości za zwycięzcą, a czwarta na mecie zameldowała się nieoczekiwanie finiszująca z dalszej pozycji Simka.
Czas wyścigu na torze lekko elastycznym (3,2) był znakomity: 2’02,7, tylko o 0,6 s gorszy od rekordu toru należącego do Cameruna!
Trener Wyrzyk i dżokej Szczepan Mazur, który przez całą zimę jeździł na Silvanerze podczas treningów, zebrali wiele zasłużonych braw od publiczności. Słowa uznania należą się także trenerowi Markowi Nowakowskiemu i dżokejowi Piotrowi Piątkowskiemu za bardzo dobre przygotowanie Cameruna.
Patronus przegrał w pierwszej potyczce, ale trener Walicki nie był wolny przed wyścigiem od obaw, że dystans 2000 m dla Konia Roku 2013 może się okazać za krótki, czemu publicznie dawał wyraz. Wiadomo, że dla starszych folblutów docelowym wyścigiem w pierwszej części sezonu jest Nagroda Totalizatora Sportowego (2600 m). Po drodze jest jeszcze Nagroda Widzowa (2400 m, 8. czerwca).

147
Trener Wyrzyk miał w niedzielę jeszcze jeden powód do dużej satysfakcji. Jego 17-letnia córka Joanna, uczennica I klasy LO przy ul. Siennickiej w Warszawie, w swym drugim występie w karierze jeźdźca wyścigowego odniosła piękne zwycięstwo na klaczy Mist w gonitwie, w której jechali wyłącznie uczniowie. Drugie miejsce w tym biegu zajęła trenowana również przez Wyrzyka Pani Minister, dosiadana przez Ireneusza Wójcika.
Nieszczęśliwy przebieg miała końcówka ostatniej gonitwy. Finiszujący już na pierwszej pozycji Aviator, nieoczekiwanie uległ bardzo groźnej kontuzji nogi i nie ukończył wyścigu. Dosiadający go Stefano Mura doznał obrażeń w wyniku nagłego upadku i został odwieziony do szpitala.