Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Miejsce koni pełnej krwi angielskiej w konkurencji skoków przez przeszkody

6 maja 2020

Ponownie na styku dwóch światów – wyścigów konnych i sportu jeździeckiego. Jak kiedyś wyglądał powrót koni po karierze wyścigowej z toru do rodzimych stadnin i dalsza ich praca w sporcie jeździeckim i hodowli? Opowiedzą o tym goście najbliższego programu „Wyścig o folbluty”. Do zobaczenia w najbliższy czwartek o 20.00!

Podczas dyskusji uczestnicy skupią się na poniższych zagadnieniach m.in.:
– wdrożenie koni pełnej krwi angielskiej do sportu po zakończeniu kariery na torze wyścigowym, 
– predyspozycje, jakie posiadają konie XX do konkurencji skoków przez przeszkody, 
– historie startów zawodników na koniach pełnej krwi na zawodach wysokiej rangi.

Wśród gości znajdą się osoby związane z dyscypliną skoków przez przeszkody: zawodnicy, trenerzy, a także hodowca koni sportowych oraz gospodarz toru z międzynarodowymi uprawnieniami. Poznajcie ich już teraz:

Piotr Morsztyn – wychowanek i długoletni reprezentant WKS Śląsk Wrocław. W mundurze zdobył dwa tytuły Mistrza Polski (1996 i 2002), dwa razy reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy oraz wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Świata Żołnierzy. Prowadzi wraz z żoną Moniką własny ośrodek jeździecki w Kaszycach Wielkich koło Wrocławia, a reprezentuje KJ Kietlów. Najbardziej znanym w Polsce koniem, którego Piotr przygotował „od zera” aż do poziomu najtrudniejszych konkursów 160, to Van Halen. Przez ponad dwie dekady reprezentował barwy Polski na zagranicznych arenach, zwyciężając w wielu konkursach m.in. Puchar Narodów CSIO5* w Moskwie czy Grand Prix 3* w Rydze. Złoty medal Mistrzostw Polski w 1996 r. zdobył na rewelacyjnym Horsensie (xx). Jest to ostatni medal MP dla zawodnika startującego na koniu pełnej krwi angielskiej.

Hubert Kierznowski – od dziecka był przekonany, że jego życie będzie związane z końmi. W jego rodzinie tradycje jeździeckie były przekazywane od wielu pokoleń. Pierwsze starty w zawodach odbywał w wieku 8 lat. Reprezentując klub Abaria Iwno płynnie przechodził przez kadrę juniorów, młodych jeźdźców i seniorów. W swojej karierze jeździł na wielu koniach pełnej krwi angielskiej oraz koniach zaawansowanych w krew m.in. Iwla, Daga, Dytyramb i Frazes. Doświadczony zawodnik, hodowca oraz właściciel ośrodka jeździeckiego. Hubert od 1997 roku wraz z ojcem – Stefanem rozpoczęli własną działalność jeździecką, zakładając gospodarstwo Kietlów. Do większych sukcesów na zawodach międzynarodowych może zaliczyć zwycięstwo na 4* zawodach w Poznaniu. Obecnie wśród podopiecznych Huberta Kierznowskiego jest coraz więcej młodych adeptów jeździectwa, na co z pewnością miały wpływ rewelacyjne wyniki córki – Oli.

Antoni Dahlke – właściciel stajni w Sypniewie. Hodowca, trener, licencjonowany sędzia PZJ, zawodnik. Wraz z dziećmi – Wojciechem i Agatą, które czynnie startują w dyscyplinie skoki przez przeszkody – stanowią niezwykłą jeździecką drużynę. Antoni Dahlke z końmi miał do czynienia od dziecka. Jednak nie z końmi sportowymi, a takimi, które pracowały gospodarstwie jego rodziców. Miał jednak olbrzymią determinację, aby jeździć, starować w zawodach. Był jednym z pierwszych (jeżeli nie pierwszym zawodnikiem w powojennej Polsce), który pokonał parkur na zawodach na prywatnym koniu. Po pewnym czasie kupił klacz pełnej krwi angielskiej i dostał na trening do Stadniny Koni w Nowielicach. Współzałożyciel sekcji jeździeckiej Kłos Budzyń. W hodowli koni sportowych wykorzystuje dolew krwi koni pełnej krwi angielskiej.

Szymon Tarant – swoją karierę związaną z jeździectwem rozpoczynał w Stadninie Koni w Iwnie. W latach 90. startował na poziomie Grand Prix, zdobył srebro MPMJ. Najlepsze swoje wyniki osiągnął na koniach pełnej krwi – Dytyrambie i Drużynie. Dziś organizator zawodów, międzynarodowy gospodarz toru (Level 3 FEI), spiker. Jest jedynym polskim projektantem parkurów, który może poszczycić się ustawianiem zawodów na poziomie 5*.  Jako organizator realizuje projekty: 4Foulee CSI4* Poznań, CSI Wrocław, Halowe Derby Poznania, Majówka z Koniem. Dyrektor sportowy i spiker organizowanej przez Grupę MTP Cavaliady. Założyciel i redaktor naczelny portalu TylkoSkoki.

Rozmowę poprowadzi już znany duet ze spotkań „Wyścig o folbluty” Annamaria Sobierajska oraz Marek Szewczyk.

CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Miejsce koni pełnej krwi angielskiej w konkurencji skoków przez przeszkody w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”

GDZIE? Profil Tor Wyścigów Konnych Służewiec na Facebooku oraz strona internetowa www.torsluzewiec.pl

KIEDY? 7 maja 2020 r. godz. 20.00