Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Inwestycje na Torze Służewiec

7 grudnia 2020

Nawodnienie Toru Głównego

Nawodnienie toru wyścigowego trawiastego jest bardzo ważnym elementem utrzymania nawierzchni toru, bezpośrednio wpływającym na stan trawy oraz parametry sprężystości podłoża. Przekłada się to na bezpieczeństwo koni wyścigowych, a co za tym idzie, bezpieczeństwo jeźdźców.

Mając świadomość ważności prawidłowego nawodnienia toru, mimo utrudnień organizacyjnych w postaci realizacji prac w trakcie sezonu wyścigowego, a także wysokich kosztów inwestycji, Totalizator Sportowy zaprojektował i zrealizował w pełni zautomatyzowany, nowoczesny system nawadniający, pozwalający na równomierne i szybkie podlewanie nawierzchni toru.

Wykonany system to zespół naczyń połączonych ściśle ze sobą współpracujących. Woda pobierana ze studni głębionych za pomocą systemu pompowego (zestawu hydroforowego) trafia pod ciśnieniem ok. 5 barów do zbiornika (basen w Parku Członkowskim), gdzie za pomocą fontanny (grzybka) jest napowietrzana i ogrzewana. W poprzednich latach w budynku hydroforni przeprowadzono gruntowny remont. Zamontowano w niej pompy najnowszej generacji z systemami uszczelniającymi oraz automatyką.

W 2020 roku wykonano modernizację nawodnienia . Zamontowano w pełni zautomatyzowany system zraszania bieżni trawiastej toru głównego wraz z czujnikami wilgotności gleby. System składa się ze 110 sztuk wynurzanych zraszaczy z wbudowanymi elektrozaworami, 16 czujników pomiaru wilgotności gleby oraz stanowiska komputerowego, na którym będzie można zaprogramować ponad 1000 sposobów podlewania bieżni. Umożliwi to jej równomierne nawodnienie i poprawi bezpieczeństwo organizacji wyścigów konnych. Wymieniona pompa, zamontowana w basenie, zwiększa ciśnienie zestawu hydroforowego do 8 barów.  Oddział TWKS wystąpił o niezbędne zgody administracyjne w celu wybudowania w przyszłym roku kolejnych dwóch ujęć wody (studni głębinowych), co zapewni bezawaryjne działanie całego systemu.

Rewitalizacja zieleni

Teren Toru Wyścigów Konnych Służewiec wpisany jest do rejestru zabytków jako założenie urbanistyczne wraz z układem zieleni. W ramach gospodarki drzewostanem na terenie TWKS zidentyfikowano drzewa i krzewy, które wymagają usunięcia lub pielęgnacji ze względu na zły stan zdrowotny, obumarły lub zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia, a także drzewa, których wycinka jest konieczna do odtworzenia historycznego układu zieleni. Konieczne są również nasadzenia kompensacyjne drzew i krzewów. W marcu br. Totalizator Sportowy Sp. z o.o. podpisał umowę obejmującą pielęgnację drzewostanu w latach 2020 – 2023. Prace pielęgnacyjno – rewitalizacyjne przeprowadzane są pod stałym nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Remont basenu i fontanny w Parku Członkowskim

Jedną z budowli historycznie i funkcjonalnie istotnych dla Toru Wyścigów Konnych na Służewcu jest basen i fontanna w Parku Członkowskim. Jest to obiekt o bardzo dużych walorach architektonicznych i krajobrazowych, wymagający pilnego remontu zarówno pod względem technicznym jak i konserwatorskim. Na zlecenie Totalizatora wykonany został projekt remontu konserwatorskiego fontanny oraz basenu, które to obiekty poza walorami wizualnymi stanową też ważny element systemu podlewania toru wyścigowego stanowiąc zbiornika ogrzewający, oczyszczający oraz napowietrzającego wodę do jego podlewania. Wykonanie remontu konserwatorskie, planowane na 2021 rok, pozwoli na przywrócenie dawnej świetności tego obiektu oraz będzie stanowić pierwszy krok do rewaloryzacji układu kompozycyjnego Parku Członkowskim.

Elektryka

Infrastruktura energetyczna terenu TWKS w części stajenno-mieszkalnej oraz północnej została zrealizowana w latach 30’ ubiegłego wieku. Z uwagi na fakt, że sieć elektryczna nie była do tej pory modernizowana, a jedynie podlegała w tej części bieżącym naprawom, konieczne jest przeprowadzenie prac, dostosowujących jej parametry techniczne do obecnych potrzeb i wymagań.

Rok 2020 upłynął pod znakiem porządkowania i modernizacji sieci elektrycznej. Wykonano szczegółową inwentaryzację sieci elektrycznej na całym terenie TWKS wraz ze wskazaniem źródeł zasilania. W oparciu o inwentaryzację oznakowane zostały w terenie wszystkie elementy instalacji, tj. złącza kablowe, słupy oświetleniowe. Wykonano szereg prac wymiany kabli zasilających oraz złączy kablowych m.in. wykonano wymianę kabli zasilających budynki stajni oraz budynki mieszkalne na „dołku” oraz oświetlenia drogowego do pierwszego mostka. Prowadzone są prace wymiany 29 sztuk złączy kablowych przy obiektach stajennych i mieszkalnych. Kolejne wymiany zaplanowano na rok 2021. Wykonano projekty wymiany rozdzielnic nN RG1, RG2, RG3 zasilających teren mieszkalno – stajenny oraz wyścigowy. W 2021 roku przeprowadzone zostaną remonty kapitalne tych rozdzielnic, co pozwoli na zapewnienie stabilnego zasilania i ułatwi wprowadzenie na terenie TWKS rozwiązań energooszczędnych i bardziej ekonomicznych. Prowadzone są prace projektowe wymiany oświetlenia na terenie stajenno-mieszkalnym. Realizację tych prac przewidziano na lata 2021/2022.

Budynki stajenne

Totalizator Sportowy stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest remont i modernizacja budynków stajennych. Są to obiekty nieremontowane od czasu ich budowy tj. od lat 30-tych. W międzyczasie podlegały jedynie bieżącej konserwacji. Jest to duże wyzwanie, zarówno ze względów logistycznych (brak obiektów zastępczych, do których można byłoby przenieść konie na czas remontu stajni), jak również z uwagi na fakt, iż obiekty te są wpisane do rejestru zabytków, przez co objęte są szczególną procedurą uzyskiwania pozwoleń na prowadzenie robót. Istotnym elementem są również wysokie koszty koniecznych remontów. W ramach przygotowania do remontu budynków stajennych wykonana została ich inwentaryzacja, ocena techniczna i mikologiczna stanu konstrukcji dachów oraz dokumentacja projektowa remontu dachów. Wykonano ekspertyzy mikologiczne dwóch budynków stajennych oraz rozpoczęto prace projektowe ich remontu i modernizacji. Niezależnie od planowanego etapowania kompleksowego remontu budynków stajennych, wyprzedzająco planowana jest również modernizacji instalacji elektrycznych w budynkach przewidzianych do remontu w późniejszych etapach. W ramach tych prac wykonana zostanie wymiana instalacji zasilania oraz wymiana istniejących lamp oświetleniowych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Pozwoli to na zamontowanie nowych ekologicznych źródeł światła o odpowiednio dobranych parametrach świecenia. Przeprowadzone prace pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa elektro – energetycznego w obiektach oraz wpłyną na poprawę bezpieczeństwa wokół stajni.