Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Dragon wygrywał niezagrożony!

28 lipca 2019

Bity faworyt Dragon zdobył dla Zbigniewa Górskiego pierwszą błękitną wstęgę w jego kilkunastoletniej karierze hodowcy i właściciela koni arabskich. Maciej Janikowski obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy trenerskiej fetował zwycięstwo w Arabskich Derby po raz czwarty (wcześniej wygrały: Sarenka – 1978, Europejczyk – 1986 i Wilczur – 1987). Była to także trzecia wygrana w tej gonitwie Aleksandra Reznikova (poprzednio zwyciężył na Gorcu – 2003 r. i Waresie – 2013).

Dragon sprostał w Derby roli faworyta

Tegoroczny wyścig o błękitną wstęgę dla arabów nie krył zbyt wielu tajemnic. Zakładano z góry, że walkę o zwycięstwo stoczą Dragon i trenowany przez Piotra Piątkowskiego Han Bersael, hodowli oraz własności Nessa Arabians Sp. z o.o. Tak też się stało.

Poprowadził bardzo wolno Cesio, ale tak jak w biegu o Nagroda Janowa zaczął wyłamywać już podczas pierwszego zakrętu. Dżokej Kabardov zdołał go postawić na chód, jednak na drugim zakręcie już mu się to nie udało i zatrzymał konia.

Runda honorowa zwycięzców Derby

Na czoło wyszedł następnie Dodge i także dyktował słabe tempo. Podczas szybkiego ostatniego kilometra, Dragon „cały w ręku” wygrywał jak chciał, natomiast ścigający go Han Bersael galopował dosyć ciężko i nie był w stanie powąchać ogona rywala. Jedyną niespodzianką w tym wyścigu było trzecie miejsce Om Marakesha, wyhodowanego przez T. Tarczyńskiego i przygotowywanego do wyścigów przez swego właściciela Pawła Wasilewskiego w Stadninie Koni Nad Czarną Hańczą, wedle wskazówek trenera Wojciecha Olkowskiego.

Czas gonitwy był o 19,2 s gorszy do rekordu toru Waresa – 3’27,9.

Derby Arabskie (kat. A)

1. Dragon dż. A.Reznikov (59.0) 6
2. Han Bersael dż. T.Lukášek (59.0) 1
3. Om Marakesh dż. M.Srnec (59.0) 5
4. Kuwaiy dż. A.Turgaev (59.0) 4
5. Dodge dż. S.Vasyutov (59.0) 2
6. Hermes dż. M.Abík (59.0) 3
Nie ukończył gonitwy Cesio dż. A.Kabardov (59.0) 7.

3000 m: 3’47,1”(38,5-40,6-40,3-39,3-34,9-33,5).
Temperatura: 29.0°C, pochmurno z przejaśnieniami.
Styl: pewnie.
Odległości: 2 1/2 – 6 – 4 1/2 – 1 – szyja.
Stan toru elastyczny (3,4).

Umberto Caro o nos przed Incepcją

Po zaciętej walce, Umberto Caro (od pola) wygrał o nos

Zgodnie z przewidywaniami fachowców, w pierwszej konfrontacji starszych folblutów i trzylatków na sprinterskim dystansie 1400 – Nagroda Syreny – L (kat. A) górą były te pierwsze. Pięcioletni Umberto Caro zrewanżował się swej rówieśniczce Incepcji za porażkę w Memoriale F. Jurjewicza (1600 m). Wtedy przegrał o 0,75 dł, a tym razem okazał się lepszy o nos. Trzecia była trzyletnia klacz z Węgier Crushing Power, a czwarty czteroletni Xawery.

Dekoracja po biegu o Nagrodę Syreny. Z lewej Karolina Kamińska

Umberto Caro do sukcesu poprowadził jego trener Wiaczesław Szymczuk. Francuski ogier jest współwłasnością obecnej partnerki życiowej Szymczuka, kandydatki dżokejskiej Karoliny Kamińskiej, z którą wspólnie prowadzi stajnię, oraz znanego miłośnika koni wyścigowych Jana Nesteruka.

Nagroda Syreny – L (kat. A)

1. Umberto Caro (FR) dż. W.Szymczuk (60.0) 7
2. Incepcja dż. S.Vasyutov (59.0) 9
3. Crushing Power (GB) dż. T.Lukášek (56.0) 5
4. Xawery (FR) dż. M.Abík (60.0) 4
5. Blizbor (IRE) k.dż. I.Wójcik (56.0) 6
6. Emiliano Zapata (GB) k.dż. D.Liška (56.0) 3
7. Kaszi (IRE) dż. A.Kabardov (60.0) 8
8. Plantea (FR) dż. K.Grzybowski (55.0) 1
9. Nikus (FR) pr.dż. S.Abaev (60.0) 2

1400 m: 1’25,8”(25,2-29,7-30,9).
Styl: w walce.
Odległości: nos – 1 3/4 – szyja – 1 1/2 – 1 1/4 – 1/2 – 5 – 6.

Pozostałe rozstrzygnięcia.

I – Z dyspozycji startera został wycofany Taison. Poprowadził faworyt Karlon, za którym galopował debiutujący Greek Gateway, podopieczny trenera Pawła Talarka, z Aleksandrem Kabardovem w siodle. Te dwa konie już na zakręcie oddzieliły się od stawki. Na prostej Greek Gateway bez problemów wyprzedził rywala i wygrał o 2 dł. Jako trzeci finiszował również debiutujący Stormyccino, a czwarty był Petit.

Brytyjski Greek Gataway jest współwłasnością A. Skrzypczaka i trenera Talarka.

II – Nagroda Demona Cluba (I gr.). Prowadził Un Beso przed Exciterem. Po wyjściu na prostą przy bandzie przeszedł dosiadany przez Tomasa Lukaska faworyt publiczności Mukhadar i wygrał pewnie o 1,25 dł. Un Beso utrzymał równie pewnie drugie miejsce, bijąc o 1,75 dł. Ines d’Ecosse, która wyprzedziła czwartego Excitera o szyję.

Brytyjskiej hodowli Mukhadara, własności Plavac Sp. z o.o., trenuje Piotr Piątkowski.

III – Gonitwa uczniowska.

Boy Mugatin wygrał pewnie

Po forkentrze zrzucił jeźdźca (Jana Kołakowskiego) faworyt gonitwy Palmir i kilkanaście minut hasał po torze. Po złapaniu został doprowadzony na start. Źle ruszył i początkowo galopował w małym odstępie.

Tymczasem wysforowały się dwa konie, Empresso i Boy Mugatin, które prowadziły z przewagą kilkunastu długości. Po wyjściu na prostą, biegnący pierwszy raz w tym roku Empresso osłabł, natomiast dosiadany przez N. Cyrkler Boy Mugatin utrzymywał przewagę. Najbardziej wydajnie finiszował z dalszej pozycji 15-letni Dar Duni pod Joanną Grzybowską, ale w celowniku był gorszy o 2 dł. Trzeci (o 0,5 dł.) finiszował Adash, który wyprzedził czwartego na mecie Terriora o 1,75 dł.

Palmir od początku sprawiał kłopoty jeżdźcowi i ukończył wyścig z dużą stratą, osiągając metę jako przedostatni w 11-konnej stawce.

Boya Mugatina, hodowli Marioli i Stanisława Wiśniewskich oraz własności AB Glass Sp. j. A. Biedrzycki, trenuje Emil Zahariev.

IV – Poprowadził Vent d’Est, a Vadis ruszył z lekkim opóźnieniem. Na prostej ten pierwszy nadal utrzymywał przewagę, a na drugiej pozycji galopował Dżeser. W końcówce oba te konie wyprzedził Vadis, ale po walce uległ w celowniku finiszujacemu od pola drugiemu koniowi trenera Ziemiańskiego, Doc Davisowi, który wygrał pewnie 2 dł. Trzecia była faworyzowana Blue Pearl, a czwart Vent d’Est.

Francuskiej hodowli Doc Davis, własności O. Narowskiego. B. Nowackiej i R. Świeca, trenuje Krzysztof Ziemiański.

VI: Z dyspozycji startera został wycofany Cristiano. Źle ruszył Kosynier i galopował na końcu stawki. W dystansie prowadził Ninja przed Berberysem. Po wyjściu na prostą Ninja próbował uciekać przy bandzie, ale został wyprzedzony przez pewnie wygrywającą wyścig faworytką Al Nairą z Lukáškiem w siodle. Na ostatnich metrach do walki włączyła się Nazaha Di Lupo i wyprzedziła Ninję o łeb. Czwarty o szyję był Kosynier.

Wyhodowaną przez Nessa Arabians Sp z.o.o. i będąca własnością tej stadniny Al Nairę, trenuje Piotr Piątkowski.

VII: Dosiadana przez Lukáška Basalah Al Khalediah wygrała z miejsca do miejsca, bijąc w celowniku o 2 dł. 11-letniego Ussama de Carrere. Trzeci był Ouzbeks du Panjshir, a czwarta Special 'OA’, która w dystansie biegła na drugiej pozycji, ale na prostej osłabła.

Francuskiej hodowli Basalah Al Khalediah, własności Polska AKF,
jest trenowana przez Macieja Kacprzyka.

IX – Poprowadził Largo Forte, którego w połowie prostej pewnie wyprzedził dosiadany przez Michala Abika The Kid Bobby B i wygrał o 1,25 dł. Trzeci w odstępie 9 dł. był Suwenir, a czwarty Król Dżungli.

Brytyjskiej hodowli The Kid Bobby B, własności Rancha pod Bocianem, jest trenowany przez Adama Wyrzyka.

X– Tempo dyktował Storius. Na prostej wyścig rozgrywały faworytka Joshua’s Star i Bint Marshal. Gdy ta ostatnia zaczęła uzyskiwać przewagę,  dosiadana przez Martina Srneca (zastąpił niedysponowanego Reznikova) Joshua’s Star finiszowała przy bandzie powtórnie i wygrała o 0,5 dł. Trzeci nieoczekiwanie był Kontusz, a czwarty przygalopował Neptune.

Brytyjskiej hodowli zwyciężczyni, własności Rafała Płatka, jest trenowana przez Macieja Janikowskiego.

Info