Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Chłodnym okiem (24 maja)

23 maja 2014

W najbliższy weekend na starcie nie zobaczymy ubiegłorocznego czempiona, a także najlepszego na początku tego sezonu dżokeja Szczepana Mazura. Młody jeździec cierpi na ostry ból kolana.

– Z powodu przeciążeń, w moim kolanie zbiera się płyn – oznajmia Szczepan Mazur. – Nie mogę zginać nogi, co uniemożliwia jazdę na koniach. Niestety, nie da się zrobić z tym nic na szybko, a więc w ten weekend na pewno nie będę się ścigał. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wszystko wróci do normy – podkreśla Dżokej Roku 2013.

Poniżej ocena szans koni startujących w sobotnich gonitwach.

I: 8- i 9-letnie kłusaki francuskie, 2400 m

Z grupy dziewięcioletnich kłusaków (wszystkie mają imię na „R”) możliwościami wyróżniają się Raya Perrine oraz czeski Rob des Picanes. Tegoroczna forma przemawia za klaczą. Reprezentacja ośmiolatków jest bardziej wyrównana. Najlepszą dyspozycję prezentowała ostatnio Serenade du Betz, która po nieudanym poprzednim sezonie przypomniała, że w przeszłości potrafiła odnosić cztery zwycięstwa z rzędu. Nieźle radzą sobie Super Morainville i Source du Tremblay, natomiast dobre w przeszłości Saveur d’Anjou, Saga i Siblis d’Alci nie nawiązują do swoich najlepszych wyników. Pozostałe wydają się słabsze.

II: 3-letnie folbluty, III gr., 1400 m

Wycofana została Runny. Bardzo dobra Staight Away po udanym starcie w biegu o Nagrodę Dżamajki powraca na poziom niższych grup i będzie bitą faworytką. Najgroźniejszym rywalem wydaje się Sinbad (pojedzie Tomáš Lukášek), który udanie rozpoczął karierę, wyraźnie pokonując Native’a Bossa. Saksonia zrobiła w zimie postępy, ale trafiła na konkurentów przewyższających ją możliwościami, natomiast polskiej hodowli ogiery Trawers i Old Dublin dopiero zadebiutują.

III: 4-letnie araby wpisane do PASB, II gr., 2000 m

W walce o czołowe miejsca nie powinno zabraknąć Emborala (w siodle Lukášek) i Aziza, które ostatnio ukończyły bieg blisko siebie. W tej samej gonitwie słabo wypadł dobrze oceniany Oktaw, a jeszcze gorzej Groton. Do zwycięstwa rozpoczęły sezon Zahim (zmienił stajnię i trenera – obecnie Kamila Urbańczyk) i Wakat – tym razem również będą wymieniane w gronie faworytów. Do walki o płatne miejsca mogą włączyć się Grekus i prezentujący zbliżony poziom Sapin. Asma, Metropolitan oraz Olek dopiero rozpoczynają starty w tym sezonie, co nie jest dla nich korzystną okolicznością. Eberiusz ukończył kwietniowy wyścig daleko za końmi i trudno oczekiwać od niego tak szybkich postępów.

IV: 10-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2400 m

Wycofana została Quana de Bourgogne. Zdecydowaną faworytką będzie Nitisa Josselyn, ale kłusująca ostatnio polem Qualmina niewiele do niej straciła. Niezłe są Qualida Pat i Pepite Gede. Zwyżkę formy widać w tym sezonie w postawie Lery de Ba, Moon de Boisaubert i Mayoriny. Najmniejsze szanse wydaje się mieć Meliana.

V – El Paso: 4-letnie araby wpisane do PASB, I gr., 2200 m

Z bardzo dobrej strony już na początku sezonu pokazał się Cerwing i ponownie wystąpi w roli faworyta. Bardzo korzystne wrażenie, choć w nieco słabiej obsadzonym biegu sprawił ES-Fahan, natomiast Ahmad sensacyjnie pokonał starsze konie w gonitwie na końcówkę. Ziko w wieku trzech lat należał do czołówki rocznika, jednak w tym roku jeszcze nie biegał. W podobnej sytuacji są klacze: błyskotliwa Edorma, trzykrotna zwyciężczyni z Wrocławia Eufrazja i Bint Mabi (pojedzie Błażej Giedyk), która była już dwukrotnie zapisana, jednak raz została zwolniona z polecenia lekarza weterynarii, a raz wycofana.

VI: 3-letnie klacze, III gr., 1600 m

Dodatkowe 2 kg za start grupę niżej poniosą zagadkowa Bedrulbudur, progresujące Daisy Love (w siodle uczeń Ireneusz Wójcik) i Sorelina oraz chyba najsłabsza z nich Rosa. Pierwszych trzech nie powinno zabraknąć w walce o miejsca w czołówce. Średnio wypadła niedawno Tortuga, ale jej wynik wypada ocenić wyżej niż osiągnięcia Jurandy, Santy Poli oraz Kurkumy. Niedawne debiutantki: Munich Princess i Apus powinny mieć jeszcze rezerwy i podobnie jak rozpoczynające sezon, przyzwoicie radzące sobie w wieku dwóch lat Nubile i Baia Farta, mogą sprawić niespodziankę.

VII: 3-letnie klacze arabskie wpisane do PASB, które debiutują, II gr., 1800 m

Żadna z klaczy nie zachwyca pochodzeniem. Trener Krzysztof Ziemiański ocenią Chickę jako średnią, natomiast trener Józef Siwonią Zahmę jako przeciętną. Echira (Lukášek) na treningach spisuje się nieco gorzej od niezłej Echali, która w debiucie była druga. Z pary klaczy wystawianych przez Małgorzatę Łojek lepszy rodowód ma Ezola, ale Lizbona jest ambitna. Zagadkowe są janowskie Peteria i Biruna.

VIII: 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 1400 m

Z dobrej strony na początku sezonu pokazały się Calmir, pokonany przez niego Celsjusz oraz Finiszova, której dosiądzie Martin Srnec. Z kolei solidny w przeszłości Scaloni rozczarował swoich kibiców, ale być może była to tylko jednorazowa wpadka. W walce o czołowe lokaty powinny liczyć się również rozpoczynające sezon Tybet oraz specjalizujący się w gonitwach płotowych Seton. Pozostałe wydają się słabsze.

IX: wyścig dla 3-7-letnich kłusów francuskich, 2400 m

Wycofany został Behemot. Faworytką będzie bardzo dobra Usita, natomiast jej najgroźniejszymi konkurentkami powinny być: towarzyszka stajenna Vahine du Lys, solidna Tribal Dance, nierówna Tequila Dance oraz coraz lepiej spisujące się Valama i Texana. Czeska Un Voyou Beau osiąga dobre wyniki, jeśli nie zagalopuje. Podobnie można ocenić Utah Snob. Vocean z każdym startem spisuje się coraz lepiej i ponownie może okazać się czarnym koniem gonitwy. Średnia jest Vinciane, jednak radzi sobie zdecydowanie lepiej od Thebes de Sassy i Ukamaya Verderie.

Info