Aktualności
Chłodnym okiem (15 czerwca)
I: 4-letnie i starsze folbluty, II gr., 1800 m
Świetny w wieku dwóch lat Prince of Ecosse byłby z pewnością faworytem, gdyby nie półtoraroczna przerwa w startach spowodowana poważną kontuzją. Jego aktualna forma jest dużą niewiadomą, a rywali trafił bardzo solidnych. Tybet, który także wrócił na tor po kontuzji (miał jednak zdecydowanie krótszą przerwę), zademonstrował wysoką formę, podobnie jak utalentowana Kara oraz nieobliczalny Dakard. Teoretycznie z tego grona powinien wyłonić się zwycięzca biegu, choć nie należy lekceważyć uniwersalnego Aischylosa. Nieźle w tym sezonie radzi sobie jego towarzysz stajenny Jansen ? niedawno okazał się wyraźnie lepszy od dosiadanego zazwyczaj przez uczniów dzielnego Soleya.
II: 4-letnie i starsze araby hodowli krajowej (PASB), III gr., 1800 m
Wycofany został Prince Kalipo. W tej sytuacji największe grono zwolenników powinny mieć dobry sześcioletni Celtik oraz czteroletni Mardok, który w ostatnim starcie rozczarował. W mocnych stawkach ścigał się w tym roku półbrat derbisty Pirata, Poranny Blask. Na razie biega poniżej oczekiwań. Z dobrej strony pokazała się Cedrolia, ale rywali miała przeciętnych. Nieźle zadebiutował trenowany we Wrocławiu Meritus. Z koni, które nie biegały jeszcze w tym sezonie wyróżniają się janowskie klacze Boleta i Piba. Pozostałe konie wydają się słabsze, choć trudne do oceny są debiutujące Szargar, Algir i Francuz.
III: 3-letnie folbluty, II gr., 1800 m
Wycofany został Fantastic Dream. Raaga Jam rywalizowała z czołówką klaczy i choć zajęła 6. miejsce w biegu o Nagrodę Wiosenną, nie straciła wiele długości. Wysoko należy ocenić również występ Faster Then Light, która na tym samym dystansie uległa tylko bardzo dobrej Kundalini. Dużą większą stratę miała wówczas Ricordami. W formie są Scream, Intifada i Inulina, jednak wydają się ustępować wymienionym rywalkom. Z trójki ogierów najniżej wypada ocenić szanse Seeraubera, ale być może na nieco dłuższym dystansie spisze się lepiej niż na 1400 m w ub. niedzielę. Niespodziankę sprawił ostatnio Calmir, lecz nie wiadomo czego się po nim spodziewać, bo wcześniej miał problemy ze startem i zawodził. Bastau niedawno popisał się znakomitym finiszem i nie jest bez szans na włączenie się do rozgrywki.
IV: 3-letnie araby hodowli krajowej (PASB), II gr., 2000 m
Wycofany został Wakat. Overton, Perys, Pomian i Esponna zaczęły karierę lepiej niż drobny Falon. Być może do walki o zwycięstwo włączy się debiutujący Paker, pochodzący z tej samej rodziny co Pirat i Poranny Blask. Trenerzy nie są zachwyceni postawą na treningach Pampasa i Zithara. Zagadkowy jest Cepton. Jego ojcem jest dzielny Von, którego córka Zavonja bardzo słabo wypadła w debiucie.
V ? Gonitwa uczniowska: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1600 m
Najlepsze wyniki osiągały do tej pory Amadora i Rimigliano. Dodatkowym atutem tej pary będzie dosiad regularnie startujących jeźdźców. Nie powinno się lekceważyć Irvingtona, na którym pojedzie Artur Kupczyński – triumfator pierwszego tegorocznego biegu uczniowskiego. Podobny poziom prezentuje Crotona. Lepsza jest regularnie zajmująca miejsca w czwórce Niam. Nie zachwyciły w tym sezonie Hermione Marie, Nador i Tom Speed. Z kolei Moonshiner wystartuje po raz pierwszy.
VI: 3-letnie folbluty, III gr., 1600 m
Dekret zdecydowanie przewyższa doświadczeniem wszystkich rywali i może to mieć decydujące doświadczenie, chociaż w ostatnim czasie wyraźnie obniżył loty. Przyzwoicie karierę rozpoczęły Morning Doyen, Udanin i Dharamsala, które powinny być jego najgroźniejszymi konkurentami. Pozostałe wydają się słabsze, ale trudno całkowicie pozbawiać je szans po zaledwie jednym-dwóch występach.
VII: 4-letnie i starsze araby hodowli krajowej (PASB), II gr., 1800 m
W formie są Benefis, Fassan i ścigająca się dotąd w gronie klaczy Pradoria. Z dobrej strony pokazał się ostatnio Gabon. Być może do walki włączą się rywalizujący w mocniejszych stawkach Neworld lub nieobliczalna Moonlight. Po groźnej kontuzji kontrolny start pod uczniem zaliczył dobry Firo, ale jeszcze może nie być w najwyższej formie. Stawkę uzupełniają janowskie klacze Bastra i chyba słabsza od niej Eora.
VIII: 3-letnie folbluty, III gr., 1400 m
Snowywhite ścigał się w lepszych stawkach i na dłuższych dystansach. Ciekawe, jak poradzi sobie na 1400 m, bo rywali ma przeciętnych. Spośród nich wyróżniają się Luzak, Yes or No i niosący korzystną wagę Fragranza di Vino. Nie zachwyca Rocket Fast, ale być może pod Tomasem Lukáškiem wypadnie lepiej niż w dotychczasowych startach. Pozostałe konie mają chyba znikome szanse na udział w decydującej rozgrywce.
Info