Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Chłodnym okiem (12 czerwca)

11 czerwca 2016

Oceny szans koni na podstawie wcześniejszych osiągnięć oraz informacji ze stajni. Pierwsza gonitwa o godz. 15.

I: 3 l., II gr. 2000 m

Stawka bez wyraźnego faworyta. Dla pozostającego na derbowej liście po pierwszym skreśleniu Suwenira będzie to próba dystansowa. Dobrze notowane są przez trenerów Tabor, Cher-Cheri, Keertana, Francaise i Dżango, który jednak pobiegnie dopiero drugi raz w karierze. Free Lu do tej pory ścigała się na krótkich dystansach, dlatego jest trudna do oceny. Siostra derbisty Patronusa, Paradise Bay, z niezrozumiałych dla trenera przyczyn, ukończyła Wiosenną daleko za przedostatnim koniem. Czy była to tylko incydentalna niedyspozycja, okaże się w tym wyścigu.

II: Nagroda Widzowa (kat. B), 4 l. i st., 2400 m

Pod nieobecność niepokonanego Va Banka (wystartuje dopiero 3. lipca w biegu o Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego), po czterech tygodniach spotkają się znowu Masterpower, Temperament, Newerly, Tantal i Hospitalite, które w wymienionej kolejności ukończyły wyścig o Nagrodę Golejewka. Bardzo mocne tempo podyktował wtedy Temperament, dzięki czemu finiszujący w ręku Va Bank ustanowił rekord toru na 2000 m – 2’01,6″.
Wydaje się, że i tym razem Temperament jest skazany na dyktowanie solidnego tempa, gdyż tylko takie może mu zapewnić dobry wynik, bowiem rywale dysponują lepszą końcówką.
W roli faworyta wystąpi Masterpower, który jako koń I grupy korzysta z 3 kg ulgi wagi. Będące w kat. A Temperament i Tantal poniosą po 1 kg nadwagi, a zaliczone do  kategorii B Newerly i Hospitalite wystąpią tak jak poprzednio pod wagą wieku.
Choć rywalizować będzie tylko pięć koni, zapowiada się bardzo interesująca rozgrywka.

III: Hcp III gr., 3 l., 1400 m

Jedynym niezłym koniem w tym w większości bardzo słabym towarzystwie jest Sweet Baby (60,5 kg). Jeśli przegra ten wyścig, będzie to spora niespodzianka. Być może spróbują z nią powalczyć mający za sobą już trzy występy w tym sezonie Butch (56, pojedzie Grzybowski), który  1 maja był lepszy Bory (59,5) o 6 dł. Niewykluczone, że w tak słabej stawce mogą się liczyć dosiadane przez dżokejów Mexican Star (57), Nagrina (57,5) i Dentra (54). Eston, Javorka i Mores zostały zgłoszone pod wagą 50 kg, ale dosiadający tego ostatniego Michal Abik na tyle się  najpewniej nie wyważy.

IV: Nagroda Haracza (kat. B), 3 l. i st., 1400 m

Rola faworyta przypadnie najlepszemu koniowi ubiegłego sezonu na dystansach do 1600 m, 5-letniej klaczy Staight Away. Przed czterema tygodniami, choć niosła 62 kg, przegrała w gonitwie o Nagrodę Jaroszówki (1300 m) tylko o 1,5 dł. z rewelacyjną Uczitelką Tanca (55), a wyprzedziła pewnie Modraszka (56), Inheritora (56), Calmira (60) i Emperora Ajeeza (60).
Tym razem zabraknie Uczitelki Tanca, ale poza tym warunki gonitwy zmieniły się tylko o tyle, że doszły nowe konie: Madjani (56), Wiedzmin (56), Sopran Tamo (56) i trzylatek Carneau (51).
Realnie patrząc, tylko dwa ostatnie z wymienionych wydają się mieć niewielkie szanse, gdyż są trochę z innej bajki. Sopran Tamo co prawda wygrał w wieku 2 lat Mokotowską, ale w kolejnych sezonach biegał słabo. W tym wygrał już dwie gonitwy, ale w handikapie III grupy. Carneau jest szybkim trzylatkiem, ale wydaje się, że jeszcze zbyt mało doświadczonym, by mógł z powodzeniem rywalizować z rutyniarzami, specjalizującymi się na krótkich dystansach.

V: Hcp III gr., 4 l. i st., 2000 m

Bardzo trudny do typowania handikap z uwagi na dosyć znaczące różnice wag na dystansie 2 km. Umiarkowanym faworytem będzie zapewne Benjo (61), który ostatnio był trzeci za dobrymi końmi we Wrocławiu, wyprzedzając Karima (60) o 3 dł. Na uwagę zasługuje Dimencii (57,5, pojedzie Abik), bo w swym pierwszym tegorocznym starcie, po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją, był drugi za Sopranem Tamo, a pokonał Dżusticję (58,5) o ponad 3 i Juana Luo (57) o 10 dł. W gonitwie uczniowskiej Amoreena (59,5) okazała się lepsza od Dżusticji o 0,75 dł.
Nie można lekceważyć mającego bardzo dobry wyścigowy papier Lucky’ego Thomasa, który jednak sprawia kłopoty na starcie. Może dystans 2000 m będzie mu bardziej odpowiadał.  Atutem Ice Loly (49,5), Octobera (46,5) i Rakisza (53,5) będą niskie wagi.
Trudna do oceny jest słaba w ub. roku Sumi (57, pojedzie Vasyutov), która w tym sezonie pobiegnie po raz pierwszy.

VI: Nagroda Soliny (Specjalna – kat. B), 3 l. klacze, nadwagi nie są stosowane, 2200 m

Wycofana została z powodu kontuzji Salien. Stawka wydaje się bardzo wyrównana. Cztery klacze zaliczone do kat. B : Pianoforte, Choupette, Jabella i Campo di Fiori poniosą wagę wieku (59), natomiast klacze grupowe (56 kg). Na dystansie 2200 m taka różnica wagi ma spore znaczenie.
Rewelacyjnie spisująca się na początku obecnego sezonu Pianoforte, która wygrała z miejsca do miejsca nagrody Dżamajki i Wiosenną, stanie przed bardzo trudnym zadaniem. Jeśli znów poprowadzi, może zostać na prostej wyprzedzona przez dysponujące dobrym finiszem Best Line, Novelinę, Finalistkę oraz Iron Belle.
Zagadkowa jest Choupette, która 15 maja w słowackim odpowiedniku naszej Wiosennej, ale na 1700 m, zajęła siódme miejsce, jednak do zwyciężczyni straciła na torze mocno elastycznym tylko ok. 5 dł. W stajni była uważana za dobrą milerkę, ale dżokej Reznikov uważa, że da radę także na 2200 m.
Nie można odmówić szans na płatne miejsca obu wrocławskim klaczom, Kapryśnej i Zarrze. Lepiej niż w Wiosennej mogą pobiec Jabella i Campo di Fiori. Najmniejsze szanse na włączenie się do walki na finiszu wydaje się mieć niezbyt waleczna Invincible Red, ale i jej nie można z góry przekreślać.

VII: 4 l. i st., II gr., 1600 m

Do grona faworytów zaliczać się będą Baritone, Novitor i Hard Work. Bardzo udanie zadebiutowała na Służewcu wrocławska Super Quick. Na sprawienie niespodzianki stać też Invictę Varsovię, Captaina Aragorna i Entera Emizara. Pozostałe wydają się mieć mniejsze szanse.

VIII: Nagroda Iwna (Przychówku) – L (kat. A), 3 l., 2200 m

Będzie to bieg prawdy przede wszystkim dla Cacciniego, który został zgłoszony do Nagrody Łuku Triumfalnego w Paryżu. Jednak w tym sezonie wystartował on tylko raz, wygrywając łatwo bieg I grupy, a jego rywale, Bronislav i Langfuhr brali udział w gonitwach o nagrody Strzegomia (kat. B ) i Rulera (kat. A). Pierwszy z nich najpierw był czwarty, a potem zdobył pierwszą koronę w świetnym czasie 1’36,8″. Drugi zajął w tych biegach drugie miejsca.
Wydaje się mało prawdopodobne, by do walki na finiszu włączyły się Thorn, Dystans i Excalibur, lecz tak całkowicie wykluczyć tego nie można!

Info