Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nagroda Rulera. Pierwsza korona dla Emiliano Zapaty

26 maja 2019

Pierwsza część sezonu wiosennego należała bezdyskusyjnie do stajni trenera Emila Zaharieva. Przygotowywane przez niego folbluty wygrały trzy z pięciu gonitw pozagrupowych. Najpierw Jaroszówki (Nikus), następnie Golejewka (Height of Beauty) i w niedzielę Rulera (Emiliano Zapata). Zwłaszcza ta ostatnia wygrana jest sporą sensacją.

Emiliano Zapata potwierdził wysoką formę

Emiliano Zapata pokazał się z dobrej strony przed trzema tygodniami, zajmując trzecie miejsce w biegu o Nagrodę Strzegomia za Planteą i Ophelia’s Aidanem. Niósł jednak wtedy 2 kg mniej od klaczy i 4 kg mniej od rywala, któremu uległ o 0,5 długości. Tym razem wszystkie konie (wystartowało sześć ogierów) niosły tę samą wagę wieku – 59 kg. Naturalnym faworytem musiał więc być Ophelia’s Aidan. Wielu zwolenników miał też jeden z dwóch koni trenera Adama Wyrzyka – Interview, zwycięzca Memoriału Tomasza Dula, który zademonstrował znakomite przyspieszenie w końcówce. Emiliano Zapata w niedużym odstępie był liczony w trzeciej kolejności.

Niższe notowania miały: drugi z ogierów Wyrzyka – Plontier oraz trenowane przez Wojciecha Olkowskiego: Un Beso (był ostatni w Strzegomia w odstępie) i zimowy faworyt na Derby – Arkano, który jako jedyny w tej stawce biegł pierwszy raz w sezonie. Wszyscy dobrze wiedzieli, że lubi on mieć miękko pod kopytami, a tor w niedzielę był już lekko elastyczny.

Mocnym tempem poprowadził Plontier, ale na ok. 300 m przed metą nie zdołał odeprzeć nieoczekiwanego, wczesnego ataku dosiadanego przez Antona Turgaeva Emiliano Zapaty, który błyskawicznie uzyskał przewagę ok. 2 długości. W pogoń rzuciły się Interview i Ophelia’s Aidan, ale nie były już w stanie powąchać ogona rywalowi, który wygrywał pewnie. Z walki o drugie miejsce zwycięsko wyszedł Ophelia’s, a czwarty w celowniku zameldował się Plontier.

Warto podkreślić, że jak na stosunkowo bardzo szybki wyścig, żaden z koni nie odpadł. Dzielnie poczynały sobie również dwa ostatnie, którym nie odpowiadała zbytnio lekko elastyczna bieżnia. Za trzy tygodnie w głównej próbie przed Derby, biegu o Nagrodę Iwna (2200 m), odległości na mecie w Rulera mogą już nie mieć większego znaczenia.

Nagroda Rulera. Gonitwa pod patronatem ministra sportu i turystyki. Nagroda dodatkowa Westminster za I miejsce – 10 000 zł.

1. Emiliano Zapata (GB) dż. A.Turgaev (59.0) nr.1
2. Ophelia’s Aidan (IRE) dż. A.Reznikov (59.0) 4
3. Interview (IRE) dż. M.Abík (59.0) 5
4. Plontier (FR) k.dż. J.Wyrzyk (59.0) 3
5. Arkano (IRE) dż. M.Srnec (59.0) 2
6. Un Beso (FR) dż. S.Mazur (59.0) 6

1600 m: 1’38,2”(7,8-30,0-29,7-30,7).
Temperatura: 20.0°C, pogodnie.
Styl: pewnie.
Odległości: 1 3/4 – łeb – 3 – 1 1/2 – łeb.
Stan toru: lekko elastyczny (3,0).

Brytyjskiej hodowli Emiliano Zapata jest własnością K. Dmowskiej, J. Kałużnego, F. Krupy, T. Śpiewankiewicza i E. Zaharieva.

Wiara góry przenosi

Trener Emil Zahariev jest z natury optymistą. Mocno wierzy w swoje konie i czasami ta wiara góry przenosi.

– Ja wierzyłem, że Emiliano Zapata jest dobrym koniem i że może wygrać Rulera, ale dziękuję wszystkim właścicielom, którzy powierzają mi konie do treningu, że oni uwierzyli we mnie i mają do mnie zaufanie. Dziękuję także gorąco mojej partnerce Dominice Turkowskiej i Agacie Wojciechowskiej za codzienną pracę w stajni, a także całej mojej załodze. Bez ich zaangażowania nie byłoby dobrych wyników. Ostatnie zwycięstwa bardzo nas wszystkich podniosły na duchu. Jako trener wygrałem nagrody Golejewka i Rulera po raz pierwszy, a prowadzę już stajnię od kilkunastu lat – podkreślił Emil Zahariev. – Oczywiście duże brawa za odważną i skuteczną jazdę należą się Antonowi Turgaevovi, który potrafi wygrywać duże wyścigi, co w najbardziej spektakularny sposób udowodnił, zwyciężając sensacyjnie w ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej na Rain und Sun – dodał.

Pozostałe rozstrzygnięcia:

I: Na prostą wyprowadził Eden Pierji ze swym właścicielem J. Miśkiem w sulce i wygrywał pewnie. Drugie miejsce również pewnie miejsce zajęła faworyzowana Danielle Premiere, trzecia była Eternity de Ginai, a czwarty przykłusował pierwszy faworyt Everest Cheneviere.

II: Do walczących na prostej Orkisa JR i Atilli dołączył ok. 200 m przed metą debiutujący wałach Pablo. Klacz osłabła w końcówce, a dosiadany przez Aleksandra Reznikova Orkis JR zdołał odeprzeć atak Pablo i wygrał o szyję. Trzecia Atilla straciła 1,25 dł.,  wyprzedzając czwartą Echarellę o 4 dł.

Wyhodowanego przez Janusza Ryżkowskiego i będącego jego własnością Orkisa JR trenuje Andrzej Laskowski.

III: Prowadził umiarkowanym tempem Neptune. Podczas sprinterskiej końcówki (29,9) najlepiej finiszowały dwa konie trenera Adama Wyrzyka. Dosiadany przez Michala Abika Alex Dream wyprzedził o 0,5 dł. wyżej notowanego w tym biegu Gancegala. Trzeci był One Way Ticket, a czwarta Street Bird.

Irlandzkiej hodowli Alex Dream jest własnością Rancha Pod Bocianem.

V: Z dużą przewagą prowadził jeszcze w połowie prostej debiutujący na Służewcu wałach Induct. Wydawało się, że musi wygrać, ale na ostatnich 100 m jakby odjęło mu nogi i został wyprzedzony przez rozpędzone klacze Sypnij Groszem pod Sanzharem Abaevem i Nurbanu Shirli. Pierwsza była lepsza o szyję, a Induct stracił do drugiej 2,5 dł. Jako czwarty finiszował War Command, a faworyzowany Crazy Bull przegrał jeszcze nieznacznie z Iron Manem.

Irlandzkiej hodowli Sypnij Groszem trenuje Emil Zahariev, który jest także współwłaścicielem klaczy razem z K. Dmowską, J. Kałużnym, F. Krupą i T. Śpiewankiewiczem.

VI: Tempo w dystansie dyktował z początku SS Mothill, który na prostej wysyłany przez swego trenera Sergeya Vasyutova nie dał się wyprzedzić Lazomowi Al Khaladiahowi, a następnie finiszującemu przy bandzie Ussamowi de Carrere. Wygrał o 0,5 dł. Czwarty był Ouzbeks du Panjshir.

Francuski SS Mothill jest własnością SK Janów Podlaski.

VII: Z dyspozycji startera zwolniony został debiutujący Amino. Prowadzącego w dystansie Kukulkana po wyjściu na prostą zaatakował niespodziewanie debiutujący Roch, którego dopiero przed celownikiem zdołały wyprzedzić: dosiadany przez Joannę Wyrzyk, faworyzowany Blizbor i Doc Davis. Roch był trzeci, a Kukulkan czwarty.

Irlandzkiego Blizbora, własności Forward Group E. Binkowska-Błaszczak, trenuje Adam Wyrzyk.

VIII: Wygrała jak chciała bita faworytka Barbariska, powożona przez Tarasa Salivonchyka, natomiast drugie miejsce odebrała Tequili Dance w samym celowniku Baliverne Buroise. Czwarta była Veline Bell.

Barbariskę trenuje Anna Frontczak-Salivonchyk, która jest także właścicielką klaczy.

IX: Bardzo mocne tempo podyktowała (28,9-30,8) dosiadana przez Błażeja Giedyka Magical Path i wysyłana dociągnęła pierwsza do mety, wyprzedzając Fortune Teller o 1 dł. Trzecia (o szyję) była Sinfonia Varsovia, a dopiero czwarta, ze stratą 5 dł., mocno faworyzowana Rustique.

Irlandzkiej hodowli Magaical Path, własności A. Skrzypek i P. Talarka, jest trenowana przez Pawła Talarka.

W przyszłą sobotę i niedzielę wyścigów na Służewcu nie będzie z powodu imprezy muzycznej Orange Warsaw Festival. Kolejna dwudniówka wyścigowa 8-9 czerwca.

Info