Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Nowy sezon za pasem. Najważniejsze informacje, wydarzenia i nowinki

30 marca 2018

Tak jak zwykle z niecierpliwością wyczekiwany przez bywalców toru sezon gonitw na Służewcu rozpocznie się w niedzielę 22 kwietnia i zakończy się również w niedzielę 18 listopada. Zaplanowano 54 dni wyścigowe, w tym dwie przerwy: pierwszą od 28 maja do 8 czerwca i drugą od 9 do 27 lipca. Derby dla koni pełnej krwi angielskiej w tym roku zostaną rozegrane 1 lipca, a Wielka Warszawska 30 września.

Dzień Arabski przeniesiono na 12 sierpnia. Głównymi jego gonitwami będą nagrody Białki (kat. A) i Sabelliny (B). Tydzień później, w niedzielę 19 VIII, rozegrane zostaną Nagroda Europy (kat. A) i Al Khalediah Poland Cup (kat. A).

Nową gonitwą w tegorocznym programie jest  Westminster Freundschatspreis (L – kat. A, dla 3 l. i st. koni, 2000 m, suma nagród 105 000 zł), która zostanie rozegrana 2 września, tydzień po St. Leger (L- kat. A, 2800 m). Sponsoruje ją niemiecka firma Westminster Unternehmen, będąca właścicielem toru w Berlinie.

W porównaniu z ub. rokiem, bieg o Nagrodę Generała Władysława Andersa uświetni inaugurację sezonu.

Polski Klub Wyścigów Konnych przeznacza w tym sezonie ponad 600 tys. na dodatkowe nagrody. Za każdy ważny start konia polskiej hodowli w gonitwach grupowych (oprócz I) zapłaci 200 zł. Dotyczy to nie tylko folblutów, ale także arabów, kłusaków i koni półkrwi. Ponadto klub ufundował trzy nagrody dla polskich hodowców, których konie zajmą najwyższe trzy miejsca w Derby i Wielkiej Warszawskiej. W każdej z nich wyniosą one: 15, 10 i 5 tys. zl.

Więcej folblutów i arabów, mniej kłusaków

Do sezonu zgłoszono więcej folblutów

Do sezonu 2018 zgłoszono 761 koni pełnej krwi angielskiej (w tej liczbie 268 hodowli zagranicznej). Jest to wyraźny postęp z sezonem poprzednim – 707 (201). W poszczególnych rocznikach liczby te przedstawiają się następująco: dwulatki – 300 (107); 263 (67); trzylatki 218 (74); 223 (72); czteroletnie i starsze – 243 (87); 221 (62). Jak widać ten wzrost spowodowały przede wszystkim dwulatki, co dobrze rokuje na kolejny sezon.

Koni czystej krwi arabskiej zgłoszono 416 (87 zagranicznych), czyli też wyraźnie więcej niż w roku 2017: 377 (68). W poszczególnych rocznikach: 3 l. – 236 (42); 214 (20); 4 l. – 99 (28); 87 (20); 5 l. i st. – 81 (31); 76 (28).

Natomiast właściciele kłusaków zgłosili tylko 44 wyścigowce, czyli o 16 mniej niż w roku ubiegłym.

Aż 84 konie przygotowuje Adam Wyrzyk!

Podobnie jak w ubiegłym sezonie rywalizacja o główne trofea toczyć się będzie najprawdopodobniej pomiędzy stajniami prowadzonymi przez ubiegłorocznego Czempiona Trenerów Adama Wyrzyka, który zgłosił do sezonu najwięcej koni – 84 (64 folbluty i 20 arabów), Trenera Roku 2017 Wojciecha Olkowskiego, Macieja Janikowskiego, Krzysztofa Ziemiańskiego, Janusza Kozłowskiego i rewelacyjnego w ub. roku debiutanta Sergeya Vasyutova. Na głęboką wodę zostali rzuceni dwaj inni młodzi stażem trenerzy Piotr Piątkowski i Maciej Kacprzyk. Każdy z nich przygotowuje do sezonu dwukrotnie więcej koni niż do poprzedniego. Tanio skóry nie sprzedadzą zapewne Małgorzata Łojek, Anna Zielińska, Maciej Jodłowski, Michał Romanowski i Emil Zahariev. Trzeba się spodziewać, że swoje istotne trzy grosze wtrąci również odważnie rywalizujący na Służewcu Michał Borkowski, prowadzący stajnię na torze we Wrocławiu.

Najbardziej utytułowany trener w historii Służewca, 76-letni Andrzej Walicki (12 zwycięstw w Derby na Służewcu, jedno w Wiedniu, 10 triumfów w Wielkiej Warszawskiej) od ubiegłego roku nie prowadzi już działalności gospodarczej, lecz tylko trenuje konie w firmie Millennium Stud. Przygotowuje do sezonu sześć trzylatków i osiem dwulatków.

Warto odnotować trenerski debiut pracującego w stajni Macieja Kacprzyka świetnego, rutynowanego dżokeja Wiaczesława Szymczuka. Przygotowuje on wraz ze swą partnerką Karoliną Kamińską cztery konie, m.in. drugiego w Sac-a-Papier Umberto Caro. – Mam już 51 lat, trochę późno zaczynam tę nową przygodę, ale zobaczymy, może uda mi się coś osiągnąć. Wspólnie z Karoliną postanowiliśmy przestawić Umberto na dystanse do 1600 m. Tylko na nich będzie w tym roku biegał. Zacznie od Nagrody Jaroszówki (1300 m) – oświadczył popularny Wiesio.

Podczas przerwy zimowej środowiskiem wyścigowym wstrząsnęła tragiczna śmierć (w trakcie obsługi urządzenia rolniczego) 46-letniego właściciela, hodowcy oraz trenera koni arabskich Dariusza Zalewskiego. W ubiegłym sezonie odniósł swe największe sukcesy: przygotowywany przez niego Palmir zajął drugie miejsce w gonitwie Janowa, był trzeci w Derby i wygrał podczas Dnia Arabskiego Memoriał Bogdana Ziemiańskiego ( I gr.).
W kwiecie wieku odszedł nagle niezwykle ambitny oraz pracowity hodowca i trener, dla którego konie i wyścigi były życiową pasją!

Niepozorny, ale dzielny Bush Brave nadal bezkonkurencyjny?

Czy Bush Brave nadal będzie numerem jeden?

Wiele wskazuje na to, że trenowany przez Wojciecha Olkowskiego Koń Roku, ubiegłoroczny zdobywca Potrójnej Korony Bush Brave, może nadal być bezkonkurencyjny przynajmniej w I części sezonu. Nie imponujący wymiarami ogier w wielkim stylu wygrał Derby, St. Leger i Wielką Warszawską. Wydaje się, że jedynie drugi w Derby Velnelis i jego towarzysz stajenny Largo Forte (drugi w St. Leger i Wielkiej Warszawskiej) będą głównymi rywalami ubiegłorocznego dominatora zanim do rywalizacji z końmi starszymi nie przystąpią trzylatki.

W roczniku derbowym niekwestionowanym liderem jest podopieczny Adama Wyrzyka Xawery, który zapewne pokaże się na starcie w gonitwie o Nagrodę Rulera (20 maja). Jeśli wygra, potwierdzi swoją dominację na dystansach do 1600 m, a wówczas najważniejszy test czeka go w czerwcowym Produce (Nagroda Iwna, 2200 m). Ten bieg da odpowiedź czy w dalszej części sezonu będzie rywalizował z najlepszymi stayerami, czy flayerami.

Do czołówki tych ostatnich od kilku lat należy nieobliczalny Kokshe (tr. Janikowski), któremu jednak jesienią prymat odebrała rewelacyjna Jagienka (tr. Olkowski). Klacz miała kilkumiesięczną przerwę w kapitalnie zapowiadającej się karierze, a mimo to jesienią w pięknym stylu wygrała gonitwy o Nagrodę Mosznej i Criterium.

Królowa Shannon czy król Fazza?

To pytanie nasuwa się automatycznie, kiedy rozważamy rywalizację najlepszych arabów. Fenomenalna podopieczna trenera Kozłowskiego Shannon Queen zdobyła w ub. roku wszystkie najcenniejsze laury, kolejno: Janowa, Derby, Nagrodę Europy i Michałowa, a ponadto wyśrubowała rekord biegów bez porażki. Jej licznik zatrzymał się na 12 zwycięstwach – przegrała dopiero w ostatnim ubiegłorocznym występie, w Porównawczej (była czwarta  łeb w łeb z Shahad Athbah).

Shannon Queen (po lewej) wyrównała rekord Va Banka – 12 wygranych z rzędu

W biegu tym szósty raz z rzędu wygrał francuski trzylatek Fazza Al Khalediah, który zademonstrował talent na miarę Shannon Queen, a kto wie, czy nie okaże się jeszcze lepszy?! Trenowany przez Michała Borkowskiego niepozorny siwek wprost deklasował konkurentów w ubiegłorocznych startach, ponadto kapitalnie czuje się zarówno na szybkiej, jak i grząskiej bieżni.

Na tor po przerwach spowodowanych kontuzjami mają powrócić niezwykle szybkie Shadwan Al Khalediah (tr. Kacprzyk) oraz Alladyn (tr. Andrzej Laskowski), jednak trudno przewidzieć, czy będą prezentować dawne możliwości i zdołają nawiązać walkę z wymienioną wyżej dwójką.

Oczywiście nie można wykluczyć, że w czołówce znajdą się kolejne „alkhalediahy”. Należy do niej z pewnością waleczny Burkan Al Khalediah (tr. Kacprzyk), ale do sezonu zgłoszone zostały jeszcze inne, które na Służewcu nie biegały: pięcioletnie Mohanned Al Khalediah i Rajwan Al Khalediah (tr. Bartosz Głowacki), a także aż cztery pięciolatki i dwa czterolatki ze stajni Macieja Kacprzyka. O cenne laury będą zapewne również walczyły trenowane w Janowie Podlaskim przez Sergeya Vasyutova SS Mothill, Shahad Athbah oraz wicederbista i trzeci w Porównawczej Bandolero. Trudno natomiast wskazać faworyta na Derby, ponieważ ani Fazza, ani inne wyróżniające się w ub. roku konie (Nesma Al Mels, Monther Al Khalediah, Monmurhib Kossack) w tym biegu, z racji zagranicznego pochodzenia, nie będą mogły startować.

Mazur i Reznikov szykują się na Abika

W jeździeckim czempionacie wyraźne zwycięstwo odniósł w ub. sezonie Słowak Michal Abik pracujący i jeżdżący „na pierwszą rękę” w stajni Wyrzyka. Tym razem mogą mu zagrozić wielokrotny czempion (wygrywał 6 razy) Aleksander Reznikov oraz Szczepan Mazur, który zdobywał ten tytuł trzykrotnie. Obaj tej zimy nie wyjechali za granicę, lecz solidnie ją przepracowali, pierwszy w stajni Kozłowskiego, a drugi u Ziemiańskiego.

Viktor Popov jest obecnie dżokejem w stajni Jodłowskiego. Karolina Kamińska współpracuje z Andrzejem Walickim. Świeżo upieczeni małżonkowie (ślub odbył się w styczniu) Joanna Balcerska i Kamil Grzybowski pracują osobno: ona u Ziemiańskiego, on u Piątkowskiego.

Uwaga. Od połowy przyszłego tygodnia będziemy prezentować stajnie przed sezonem.

Info