Aktualności

Tor Służewiec

Nagrody: Aschabada i Bandosa

13 czerwca 2017

16 gonitw, w tym dwie kategorii B, zostanie rozegranych podczas dwudniówki 17-18 czerwca. Tylko pięć koni stanie na starcie wyścigu o Nagrodę Aschabada o Puchar Tour de Pologne (2200 m). O trzy więcej zapisano do biegu o Nagrodę Bandosa (2400 m) dla 4 l. arabów. Poza tym w planie jest rywalizacja uczniów, którzy dosiądą 4 l. i starszych folblutów.

Petronius jest bratem derbisty Patronusa, ale w biegu o błętkitną wstęgę nie wystąpi

Rozczarowującą obsadę zgromadził niedzielny wyścig o Nagrodę Aschabada (godz. 16), który stracił już praktycznie miano kuchennych schodów do Derby. Tak jak w poprzednich sezonach w zapisie nie znalazł się żaden trzylatek, który pozostał jeszcze na derbowej liście. Co więcej, spośród zgłoszonej piątki koni jedynie Petronius i francuska Maiandra mają na koncie zwycięstwa. Klacz przyzwoicie biegała we Francji w wyścigach niższej rangi, wygrywając jeden bieg maiden i trzykrotnie była trzecia w ośmiu ubiegłorocznych startach. W tym roku najpierw zajęła siódme, a następnie trzecie miejsce na dystansie 1400 m.
Petronius karierę rozpoczął dopiero w tym roku. W debiucie wygrał w dobrym stylu, ale w drugim starcie nieoczekiwanie uległ Spasskiemu. Nadal niełatwo go ocenić, jednak można się spodziewać, że będzie się jeszcze poprawiał. Tego samego można się oczekiwać po wysoko ocenianym w stajni Perseyverze, który wreszcie pobiegnie na dłuższym dystansie (21 maja zgubił start na 1600 m i finiszował dopiero jako piąty, wcześniej w biegu na 2000 m zaraz po wyjściu w maszyny wpadł na kanat). Nie można wykluczyć, że już tym razem włączy się do rozgrywki. Jego towarzyszka stajenna Mrs Henry wydaje się słabsza.
Stawkę uzupełnia słabiutka Kopra, która w przypadku ukończenia gonitwy ma zapewnione płatne miejsce.

Czorty rozdają karty

Gusa w listopadzie po walce pokonała Twilight

Dwie bardzo mocne klacze, reprezentujące stajnię SK Czorty, wystawia do biegu o Nagrodę Bandosa trener Janusz Kozłowski. Waleczna Gusa i rzetelna Twilight powinny liczyć się w rozgrywce. Pierwsza z nich poniesie 1 kg nadwagi za start grupę niżej, a druga skorzysta z trzykilogramowej ulgi wagi, podobnie jak większość przeciwników. Spośród nich jedynie szybka Arwa poniesie wagę wieku – 57 kg. Wydaje się, że do walki z  trójką klaczy może stanąć trenowany we Wrocławiu Esid In Zamour, który w bezpośrednim pojedynku tylko minimalnie uległ Gusie.
Z pozostałych ogierów najlepsze wrażenie sprawił Palmir, chociaż nie można wykluczyć, iż na dłuższym dystansie, któryś z rywali poradzi sobie lepiej niż dotychczas.

Druga gonitwa uczniowska

Do drugiego tegorocznego wyścigu dla uczniów, którzy nie wygrali 25 gonitw zgłoszono osiem koni. Starszych uczniów (10 lub więcej wygranych gonitw) będą miały w siodle nieco wyróżniające się w tej stawce Kiaron oraz Salzburg, który jednak w tym roku biega zdecydowanie poniżej zeszłorocznego poziomu. Trzecim kandydatem do zwycięstwa będzie Eston. Jansen, Isuzu, Turin, Peregrino i Nebra wydają się słabsze, ale niespodzianki w takim biegu mogą się zdarzyć.