Aktualności

Tor Służewiec

Staight Away pokazała lwi pazur

23 lipca 2016

Startująca po przerwie spowodowanej lekką kontuzją pięcioletnia klacz Staight Away, najlepszy koń ub. sezonu na dystansach do 1600 m, wygrała w pięknym stylu pod Markiem Breziną prestiżowy wyścig o Nagrodę Syreny, odbywający się pod patronatem jego Magnificencji Rektora SGGW. Drugie miejsce niespodziewanie zajęła czteroletnia Invicta Varsovia, która narzuciła od startu bardzo mocne tempo.

Starsze konie górą

IMG_8202
Staight Away (6) zdobyła Nagrodę Syreny

Trener Maciej Janikowski zapowiadał, że jego podopieczna, która po raz pierwszy w tym sezonie nie biegła pod nadwagą, ale za to po przerwie, powinna się liczyć już w tym wyścigu. Jednak faworytka publiczności ruszyła tradycyjnie nie najlepiej, a tymczasem wyrwała do przodu niczym torpeda niedoceniana przez fachowców, trenowana przez Marka Borutę i dosiadana przez Siergieja Vasyutova Invicta Varsovia. Po wyjściu na prostą dzielnie odpierała ataki Calmira (6 l.) i Kokshe (4 l.), ale dopiero finiszująca pięknie polem z przedostatniej pozycji Staight Away zdołała ją dopaść na ostatnich metrach i wyprzedzić w celowniku o szyję. Jako trzeci finiszował Emperor Ajeez (6 l.), przed Calmirem i Kokshe.

Podobnie jak w Memoriale Fryderyka Jurjewicza nie liczyły się walce o płatne lokaty konie trzyletnie. Nie straciły zbyt wiele, ale zwycięzca Nagrody Rulera Bronislav był przedostatni, a So Good So Right ostatni.

Styl: silnie wysyłany.
Odległości: szyja – 1/2 – 1 – szyja – 1 3/4 – 1/2.
Stan toru: lekko elastyczny (3,1).

Dwa zwycięstwa dwulatków trenera Olkowskiego

IMG_8096
Bush Brave

Słabo obsadzony pierwszy wyścig pozagrupowy dla dwulatków (Nagroda Dorpata, kat. B, 1200 m) wygrał jak chciał trenowany przez Wojciecha Olkowskiego Bush Brave, który o 7 długości wyprzedził liczoną w drugiej kolejności Rayzanę. Zwycięzca osiągnął czas – 1’13,3” (12,9-30,8-29,6).
W bardziej efektownym stylu i lepszym czasie wygrała Nagrodę Próbną również trenowana przez Olkowskiego Jagienka – o 11 długości przed Marsą Alam – 1’12,7” (13,7-29,7-29,3).

W niedzielę rozegrane zostaną Derby Arabskie (kat. A, 3000 m, godz. 17.15). Ponadto niezwykle emocjonująco zapowiada się bieg o Nagrodę Figaro dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi (kat. B, 2400 m, godz. 18.15). Więcej o obu tych wyścigach w osobnym materiale.