Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Chłodnym okiem (10 maja)

9 maja 2015

Oceny szans koni na podstawie dotychczasowych wyników oraz informacji ze stajni. Pierwsza gonitwa o godz. 14.

I: Memoriał dr. Aleksandra Falewicza, płoty, 4 l. i st., 3000 m

Wycofany został Test. W gronie faworytów będzie z pewnością Solo Su, który bardzo solidnie radził sobie w tej konkurencji. Polemos i Sympatia w poprzednim sezonie miały po jednym udanym wyścigu płotowym. Większe możliwości ma wałach, ale groźniejszy może okazać się weteran gonitw płotowych Alpha Prim, który przyzwoicie zaprezentował się dwa tygodnie temu we Wrocławiu. Słabo na Partynicach wypadła natomiast Zinedine (na  przeszkodach), jednak trener Maciej Jodłowski uważa, że spaliła się w podróży i na Służewcu może spisać się lepiej lepiej. Salam zadebiutował na płotach we Włoszech, ale nie zachwycił w Handikapie Otwarcia, podobnie jak debiutujący w nowej konkurencji Issachar, który zdaniem trenera świetnie skacze. Być może lepszy od nich, podobnie jak w biegu płaskim, okaże się Harry Spiers, który korzysta z ulgi dla debiutantów i poniesie najniższą wagę w polu.

II:  Nagroda Irandy, 3l., I gr., 2000 m

Wycofany został Lucky Thomas. Faworytem będzie Sorento, który świetnie prezentował się w wieku dwóch lat, jednak z powodu kontuzji nie zdołał porównać się z najlepszymi. Będzie to dla niego ważny test dystansowy, tak samo jak dla drugiego w gonitwie o Nagrodę Nemana Milionera. Pozostałe konie poniosą od 3 do 5 kg mniej. Bardzo dobrze dysponowany Kolekcjoner pokonał Mushrae w pierwszym tegorocznym starcie – atutem obu będzie przetarcie w tym sezonie. W połowie września Sorento zdeklasował Kolekcjonera, ale przez zimę różnica między ogierami mogła się zmniejszyć. Bee i Adanero wydają się słabsze.

III: 3-letnie araby, które nie biegały (PASB), II gr., 1600 m

Mogadiusz jest synem oaksistki Mukaty Faty oraz średniego Echo Ofira, którego pierwszym potomek (Eryvan) wypadł całkiem nieźle w debiucie. Półbrat Mogadiusza, Mufid (po Akbarsie), wygrywał w pierwszych startach w wieku trzech i czterech lat. Pozytywnie oceniane są Kortini Love i Boy Miracle ze stajni Marka Nowakowskiego. Piotr Piątkowski wybrał ogiera, który jest półbratem bardzo dobrego Boya Mugatina. Z pary klaczy wystawianych przez Adama Wyrzyka drobna Safija jest ambitniejsza, jednak lepsze warunki fizyczne posiada dosiadana przez Szczepana Mazura Okima. Świetną trzylatką była matka M Gemmy Joules, której towarzyszki stajenne bardzo dobrze spisywały się w ub. tygodniu. Ze strony ojca (bez wyścigowej kariery) jest ona wnuczką legendarnego Amera. Dzielną klaczą była matka New Day’a, który jest po pokazowym ojcu. Everyday na papierze prezentuje się lepiej niż Eklipto.

IV: 4 l. i st., III gr., 1600 m

Hurricane Seven nie sprostał ostatnio roli faworyta, ale pewnie pokonał Aischylosa i ponownie będzie miał zapewne najliczniejsze grono zwolenników. Oprócz wymienionej dwójki największe szanse na udział w rozgrywce ma siedmioletni Tybet. Z grona pozostałych koni wyróżniają się dość solidne Karteczka i Amoreena. Udaną wiosnę 2014 miał Demokrata, jednak później mocno obniżył loty. Z kolei przeciętne Narima of Budysin i Arvica rozkręciły się jesienią. Speed Serenade i Dżulliena większe szanse mają w gonitwach handikapowych, ponieważ przy równych wagach są słabsze od rywali. Zagadkowa jest Taxiformissbyron. W wieku trzech lat odniosła cztery zwycięstwa w Anglii, jednak w gonitwach najniższej kategorii, w tym trzy na syntetycznej nawierzchni.

V: Nagroda Pamira, 5 l. i st. araby, kat. B, 2200 m

Wydaje się, że największe szanse mają najlepsze w ub. roku Ziko i Tyl oraz niepokonany Westim, choć w pierwszym starcie po kontuzji musiał się wysilić, by wygrać ze zdecydowanie słabszymi rywalami. Powinien jednak się rozkręcać i ma nad głównymi przeciwnikami przewagę tegorocznego przetarcia. Niezłą formę zaprezentował Muzahim, który o 3,5 dł. uległ Westimowi. Groźne mogą sie okazać Aziz oraz wicederbista Cepton. Mniejsze szanse wydają się mieć Wierzbin oraz jedyna klacz w stawce Afrah. Trudniej ocenić bardzo dobrego w przeszłości Ussama de Carrere, który miał niezbyt udaną końcówkę poprzedniego sezonu.

VI: Nagroda Golejewka, 4 l. i st., kat. B, 2000 m

W roli faworyta wystąpi ubiegłoroczny triumfator tej gonitwy Silvaner, obecnie zdecydowanie najwyżej sklasyfikowany koń w Handikapie Generalnym. Bardziej wymagającym konkurentem niż w Wielkiej Warszawskiej powinien być Temperament, chociaż już nie korzysta z ulgi wagi. Z grupy koni starszych Lucky Peter i Young Boy w przeszłości ścigały się z najlepszymi, ale Duke of Zamindar w poprzednim sezonie potrafił sprawiać niespodzianki także w gonitwach kategorii B (zdobył nagrodę „Życia Warszawy”). Z grona czteroletnich klaczy najlepsza w ub. roku była Zielona Herbatka, ale Medicina niewiele jej ustępowała, zwłaszcza w lecie. Testarossa odniosła trzy zwycięstwa w gonitwach I grupy i nieźle zaprezentowała się w Wielkiej Warszawskiej, więc i ona może powalczyć o płatne miejsce, chociaż teoretycznie ustępuje najlepszym ogierom.

VII: 4 l. i st. araby (PASB), III gr., 1800 m

Siedmioletni Wasilew znakomicie spisał się w pierwszym tegorocznym występie i będzie zdecydowanym faworytem tej licznie obsadzonej gonitwy. Największą przeszkodą może się okazać wysoka waga, jaką poniesie – 64 kg. Z trójki pozostałych koni starszych chimeryczny Hiszpan i pozostający bez zwycięstwa Al-Dar wydają się mieć większe szanse niż niedawny debiutant, 11-letni Equizar. Spośród czterolatków najlepiej w poprzednim roku prezentowały się Fuksuss i Margaret. Groźniejszy może okazać się ogier, ponieważ ma już za sobą start w tym roku (spisał się dość przeciętnie), ponadto klacze wiosną nie są zazwyczaj w szczytowej formie. W kwietniu słabo wypadły Flip Flop, Emeron, a w szczególności Groblin. Z pozostałych koni nieco wyróżniają się Weronessa, Biruna i Wandora.

VIII: 4 l. i st., II gr., 1600 m

Słaba stawka, w której tylko Terapena (52 kg) i Junak (53,5) startowały już w tym roku. Lepiej zaprezentowała się klacz, natomiast słabego ogiera dosiądzie tym razem Słowak Michal Abik. Najlepsze wyniki w wieku dwóch lat osiągała Guerra, ale poniesie najwyższą wagę w polu (58,5), co nie ułatwi jej zadania. Na przyzwoitym poziomie biegały Salamija (56) i Sabra (53,5), a nieco niżej wypada ocenić wyniki Salzburga (53,5) oraz Stefana (50,5). Należy jednak pamiętać, że żaden z koni szczególnie nie wyróżnił się osiągnięciami, więc kluczowe mogą okazać się postępy poczynione przez zimę. Żadne rozstrzygnięcie nie powinno zdziwić.

IX: Memoriał Stanisława Sałagaja, 4 l. ogiery i klacze arabskie, hcp. I gr., 2000 m

Najwyższe wagi poniosą Wameria (62) i Szakur (62), mimo to nie powinno ich zabraknąć w gronie faworytów. Bardzo dobrze w wieku trzech lat radziły sobie również Ajron (58,5), Grań (59,5, pod Markiem Breziną) oraz Olimp (58,5), który sukcesy odnosił we Wrocławiu. Atutem Sabelle HB będzie dosiad czempiona Szczepana Mazura. Teoretycznie najmniejsze szanse ma Farha (57,5), ale ona jako jedyna startowała już w tym sezonie i jest dobrze oceniana przez trenera Mariusza Wnorowskiego.

X:  3l., wył. III gr., 1800 m

Do Derby zgłoszone zostały Służewiec i Le Arita, więc trenerzy wierzą w ich możliwości. Wyżej należy ocenić dotychczasowe wyniki klaczy. Służewiec, zdaniem trenera, jest koniem dystansowym i niezbyt szybkim. W tym roku biegały już Jusain Bolt, Kinder Jape i Katedra. Z tego grona ogiery powinny liczyć się w walce o czołowe miejsca, natomiast Katedra, wraz ze słabą w wieku dwóch lat Sycylią, będą outsiderkami gonitwy. Na równym, ale tylko przeciętnym poziomie biegała Suena. Podobne możliwości do niej zaprezentowała w swym drugim starcie Syrena.

Info