Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Orzeczenie nr 37/2014

15 listopada 2014

Warszawa, dnia 10 listopada 2014 roku

ORZECZENIE nr 37/2014

Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Andrzej Rybiec
3. Andrzej Stasiowski
4. Józef Śnieżek

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 10 listopada 2014 roku odwołania dżokeja Aleksandra Kabardova od orzeczenia Komisji Technicznej przy Warszawskim Torze Wyścigów Konnych – Służewiec nr 104 z dnia 27 września 2014 roku, orzeka:

1. utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie Komisji Technicznej.
UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 104, którym orzekła o ukaraniu dżokeja Aleksandra Kabardova karą pieniężną w wysokości 1.000 złotych za to, że w gonitwie nr 7 nadużywał bata w stosunku do konia Benefis, czym wyczerpał przesłanki § 82 ust. 1 pkt 9) w zw. z § 64 pkt 6) lit. d) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) (vide orzeczenie). Orzeczenie zostało doręczone jeźdźcowi w dniu 2 listopada 2014 roku.

Od powyższego orzeczenia Aleksander Kabardov złożył za pośrednictwem Komisji Technicznej odwołanie w ustawowym terminie, które zostało przekazane do Komisji Odwoławczej w dniu 6 listopada 2014 roku. W odwołaniu tym Aleksander Kabardov podniósł m.in., że „dosiadał og. Benefis nie pierwszy raz i koń ten ostatnie 150 m oddaje tylko z użyciem bata”. Ponadto jeździec, przywołując przepis § 64 pkt 6 lit. f) rozporządzenia, stwierdził, że gdy uderzał konia ten przyspieszał, nie został pokonany ale wręcz dzięki użyciu bata zajął lepsze miejsce w gonitwie finiszując z ostatniego miejsca. Użycie bata nie wpłynęło też na stan fizyczny ani psychiczny konia (vide odwołanie).

Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała dostępny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym zapis wideo z przebiegu gonitwy nr 7. Przede wszystkim, Komisja Odwoławcza zwraca uwagę, że przepis z § 64 pkt 6) lit. d) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych o treści – „w trakcie rozgrywania gonitwy jeźdźcy nie mogą nadużywać bata w stosunku do dosiadanego konia” wprost wyraża zakaz nadużywania bata, przy czym – z uwagi na brak normatywnej definicji pojęcia „nadużywanie bata” – to do Komisji Technicznej obserwującej na żywo przebieg gonitwy, a następnie do Komisji Odwoławczej, należy każdorazowo ocena, czy jeździec nadużył bata w gonitwie. Przywołany przez jeźdźca Aleksandra Kabardova przykład zawarty w § 64 pkt 6 lit. f) rozporządzenia nie może być utożsamiany z nadużywaniem bata, którego dopuścił się jeździec w gonitwie nr 7, gdyż jest on zakwalifikowany w przepisach rozporządzenia jako odrębna sytuacja od nadużywania bata.

Na podstawie oceny powyższej gonitwy Komisja Odwoławcza stwierdza, że bezsprzecznie miało miejsce naruszenie przez jeźdźca Aleksandra Kabardova obowiązku określonego w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych dotyczącego prawidłowego używania bata. Wina jeźdźca nie budzi wątpliwości Komisji odwoławczej, gdy dżokej Aleksander Kabardov świadomie nadużył bata w stosunku do dosiadanego ogiera Benefis na prostej finiszowej uderzając konia wielokrotnie i z dużą częstotliwością, przez co wyczerpał przesłanki czynu z § 82 ust. 1 pkt 9) w zw. z § 64 pkt 6) lit. d), rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych. Dowodzi tego zapis wideo gonitwy nr 7.

To, że koń przyspieszał i nie odniósł obrażeń nie jest okolicznością wyłączającą winę jeźdźca. Oczywiście, w trakcie gonitw jeźdźcy powinni stosować taką taktykę, która umożliwia im maksymalne wykorzystanie możliwości dosiadanych przez nich koni (zob. § 64 pkt 3 ww. rozporządzenia), jednak nie mogą przy tym naruszać innych przepisów rozporządzenia, w szczególności dotyczących zasad używania bata, zaś samo dążenie do zwycięstwa w gonitwie nie może się odbywać za wszelką cenę, a na pewno nie za cenę cierpienia zwierzęcia.

Komisja Odwoławcza nie uwzględniła wyjaśnień jeźdźca zawartych w odwołaniu, jak również nie dopatrzyła się okoliczności łagodzących karę. Przy ustalaniu wymiaru kary Komisja Odwoławcza wzięła również pod uwagę fakt, że dżokej Aleksander Kabardov jest jeźdźcem doświadczonym, od którego wymaga się profesjonalizmu, a także to, że w bieżącym sezonie wyścigowym dżokej jeździec ten był już karany za podobne przewinienie dyscyplinarne, a zastosowana wówczas łagodniejsza kara nie przyniosła zamierzonego rezultatu.

Komisja Odwoławcza konsekwentnie podkreśla, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolne jest do odczuwania cierpienia, a człowiek powinien mieć to na względzie w każdej sytuacji i stosować to jako regułę z pierwszeństwem przed przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych.
Komisja Odwoławcza
Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na położenie toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.