Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Orzeczenie nr 22/2014

13 września 2014

Warszawa, dnia 3 września 2014 roku

ORZECZENIE nr 22/2014

Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Andrzej Rybiec
3. Józef Śnieżek

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 3 września 2014 roku odwołania trenera Janusza Kozłowskiego od orzeczenia Komisji Technicznej przy Warszawskim Torze Wyścigów Konnych – Służewiec nr 87 z dnia 31 sierpnia 2014 roku, orzeka:

1. uniewinnić trenera Janusza Kozłowskiego od popełnienia zarzucanego mu czynu z § 82 ust. 1 pkt 9) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.).

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 87, którym orzekła ukarać trenera Janusza Kozłowskiego karą pieniężną w wysokości 100 złotych, na podstawie § 82 ust. 1 pkt 9) w zw. z § 24 ust. 2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) za niewłaściwe przygotowanie konia do udziału w gonitwie (vide orzeczenie).

Od powyższego orzeczenia trener Janusz Kozłowski złożył za pośrednictwem Komisji Technicznej odwołanie w ustawowym terminie, które zostało przekazane w oryginale do Komisji Odwoławczej w dniu 3 września 2014 roku. W odwołaniu tym podniósł m.in., że w zaistniałej sytuacji przepis § 24 ust. 2 pkt 1 regulaminu wyścigów konnych nie dotyczy wiązania języka, a przepisy nie zabraniają wiązania języka (vide odwołanie).

Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała dostępny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, Komisja Odwoławcza stwierdza, że podnoszone przez odwołującego się Janusza Kozłowskiego zarzuty zasługują na uwzględnienie. Podkreślić należy, na Komisja Odwoławcza już wielokrotnie zwracała uwagę w swym orzecznictwie, że wiązanie języka koniowi uczestniczącemu w gonitwie nie jest zakazane przez przepisy regulujące organizację wyścigów konnych w Polsce. To, że koń ma wiązany język, w istocie nie świadczy o jego złym przygotowaniu do udziału w gonitwie. Inny jest cel normy wynikającej z § 24 ust. 2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych. Ponadto, lekarz weterynarii po gonitwie nr 6 stwierdził, że rana konia Agra prawdopodobnie nie była związana z przywiązaniem języka.

Biorąc pod uwagę, że Komisja Odwoławcza orzekła jak w sentencji.
Komisja Odwoławcza

Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na położenie toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.