Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Orzeczenie nr 21/2014

13 września 2014

Warszawa, dnia 3 września 2014 roku

ORZECZENIE nr 21/2014

Komisja Odwoławcza w składzie:
1. Adam Wiśniewski – Przewodniczący
2. Andrzej Rybiec
3. Józef Śnieżek

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 3 września 2014 roku odwołania trenera Iwony Wróblewskiej od orzeczenia Komisji Technicznej przy Warszawskim Torze Wyścigów Konnych – Służewiec nr 79 z dnia 17 sierpnia 2014 roku, orzeka:

1. uniewinnić trenera Iwonę Wróblewską od popełnienia zarzucanego jej czynu z § 82 ust. 1 pkt 9) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.).

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2014 roku Komisja Techniczna wydała orzeczenie nr 79, którym orzekła ukarać trener Iwonę Wróblewską karą pieniężną w wysokości 100 złotych, na podstawie § 82 ust. 1 pkt 9) w zw. z § 24 ust. 2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych (Dz. U. Nr 90, poz. 1006 ze zm.) za niewłaściwe przygotowanie konia do udziału w gonitwie (vide orzeczenie).

Od powyższego orzeczenia trener Iwona Wróblewska złożyła za pośrednictwem Komisji Technicznej odwołanie w ustawowym terminie, które zostało przekazane w oryginale do Komisji Odwoławczej w dniu 1 września 2014 roku. W odwołaniu tym podniosła m.in., że krwawienie konia z pyska nie było spowodowane wiązaniem języka, a uraz ten mógł powstać podczas wspinania się konia na padoku lub przy zbyt mocnym wstrzymywaniu konia przez jeźdźca na próbnym galopie (vide odwołanie).

Komisja Odwoławcza szczegółowo przeanalizowała dostępny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, Komisja Odwoławcza stwierdza, że podnoszone przez odwołującą się trener Iwonę Wróblewską zarzuty zasługują na uwzględnienie. Przede wszystkim podkreślić należy, że wiązanie języka koniowi uczestniczącemu w gonitwie nie jest zakazane przez przepisy regulujące organizację wyścigów konnych w Polsce. To, że koń ma wiązany język, w istocie nie świadczy o jego złym przygotowaniu do udziału w gonitwie. Inny jest cel normy wynikającej z § 24 ust. 2 pkt 1) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych. Ponadto, lekarz weterynarii stwierdził po powrocie konia do stajni treningowej w Kozienicach, że przyczyną krwawienia były otarcia błony śluzowej kącików ust i prawego policzka.

Biorąc pod uwagę, że Komisja Odwoławcza orzekła jak w sentencji.
Komisja Odwoławcza
Pouczenie:
Od niniejszego orzeczenia służy odwołanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na położenie toru wyścigowego, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia Komisji Odwoławczej wraz z uzasadnieniem.