Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Dary Al Khalediah wygrywa Tiwaiq Central European Arabian Derby!

29 maja 2021

Pierwszą, historyczną edycję gonitwy Tiwaiq Central European Arabian Derby wygrał Dary Al Khalediah. Prestiżowa gonitwa pojawiła się w polskim wyścigowym kalendarzu w tym roku i od razu przyciągnęła na start ścisłą czołówkę 4-letnich arabów. Gonitwa rozegrana została w znakomitym czasie – 2’16,1”.

Patron gonitwy, urodzony w 1982 r. Tiwaiq, wniósł ogromny wkład do światowej hodowli koni arabskich i obok Amera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym i utytułowanym reproduktorem koni wyścigowych czystej krwi arabskiej. W sobotę do wyścigu sponsor gonitwy, Polska AKF, wystawiał aż trójkę wnucząt Tiwaiqa – Mayara Al Khalediah, Rasmy Al Khalediah oraz Dary Al Khalediah. W roli faworyta startował silny Mayar.

Finisz gonitwy Tiwaiq Central European Derby – Dary Al Khalediah (1) wyprzedza Mayara Al Khalediah (3)

To on podyktował bardzo rzetelne tempo, która stopniowo jeszcze podkręcał. Po wyjściu na prostą uciekał rywalom, ale w połowie prostej pojawiły się za nimi Rasmy Al Khalediah i Dary Al Khalediah. Dosiadany przez Szczepana Mazura Dary Al Khalediah w końcówce kapitalnie przyspieszył i niespodziewanie pokonał Mayara Al Khalediah. Trzeci był Rasmy Al Khalediah, a czwarty polskiej hodowli Alsahr (hodowli i własności Zbigniewa Górskiego), który tym występem potwierdził olbrzymie możliwości i na ten moment wyrasta na głównego faworyta do sukcesu w Derby Arabskim. Trenerem zwycięzcy jest Bartosz Głowacki. Prawdopodobnie najlepsze konie z tego wyścigu zobaczymy na starcie Derby Arabskiego we Francji.

Dzięki kolejnej fenomenalnej jeździe i zwycięstwu Szczepan Mazur w tym momencie zrównał się liczbą zwycięstw z prowadzącym w czempionacie Aleksandrem Reznikovem, ale Rosjanin odpowiedział wkrótce w gonitwie siódmej, wygrywając na klaczy Nandi.

Klaudia Zwolińska z pierwszym zwycięstwem

Trwa kapitalna seria jeżdżących na Służewcu amazonek. Tydzień temu pierwsze w karierze zwycięstwo odniosła Klaudia Szymaniak, a dzisiaj takiego samego wyczynu dokonała jej imienniczka – Klaudia Zwolińska. Młoda amazonka w gonitwie handikapowej dosiadała Mistrala ze stajni Krzysztofa Ziemiańskiego, którego poprowadziła ofensywnie, a na prostej skutecznie broniła prowadzenia. Kolejne miejsca zajęły konie ze stajni Kazimierza Rogowskiego – Uzza oraz Legionista, tym samym potwierdzając bardzo dobrą formę.

W innym wyścigu przekonujące zwycięstwo na dystansie sprinterskim odniosła Joanna Balcerska. Dosiadany przez nią Duke Caracan na prostej pięknie przyspieszył i nie dał szans mocniej faworyzowany Makhalanowi oraz Trollstroemowi. Tu warto dodać, że w walce o drugie miejsce samego Szczepana Mazura pokonała Karolina Kamińska, a więc dwa pierwsze miejsca przypadły amazonkom.

W pozostałych czterech gonitwach wygrywały konie liczone: Kaszi (dż. Aleksander Kabardov dla trenera Macieja Janikowskiego), janowski Wirgilion (Sergey Vasyutov w roli dżokeja i trenera), Icare de Sartuque (Sanzhar Abaev dla Saliha Plavaca) oraz weteran Ouzbeks du Panjshir ze stajni Cornelii Fraisl pod Dastanem Sabatbekovem.

Weteran Ouzbeks du Panjshir (5) zademonstrował niesamowitą szybkośc na prostej finiszowej