MENU

O wyścigach - Wyścigi na świecie

chester

Krótka historia wyścigów konnych, podstawowe informacje.

Wyścigi konne są sportem zapoczątkowanym już w starożytności przez Rzymian. Dawni mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego ścigali się w rydwanach ciągniętych przez dwa (biga) lub cztery (kwadryga) wierzchowce. Na początku trzeciego wieku cesarz Septimus Severus zbudował hipodrom w Bizancjum, a także urządził wyścigi w Yorkshire, podczas których ścigały się konie ze wschodu oraz miejscowe kuce.

Pierwszy regularny tor wyścigowy powstał w Chester i został otwarty w 1540 r. W XVII wieku w Anglii konie ścigały się na dwunastu torach, ale pierwsze wyścigi w znanej nam obecnie formie zostały zorganizowane w drugiej połowie XVIII wieku
w Anglii. Utworzono wtedy Jockey Club, rejestrowano barwy stajenne, a w 1764 r. ogłoszone Rules of Racing. W 1780 r. lord Derby i sir Charles Bunbury założyli się, czyj koń będzie szybszy. I chociaż pierwszy z nich przegrał, to jego nazwiskiem nazwano najważniejszą gonitwę dla trzyletnich folblutów.

Kolejnymi ważnymi momentami w historii wyścigów są: rozegranie pierwszego biegu przeszkodowego (1803), wprowadzenie maszyny startowej (1897) i licencji dla trenerów (1905) i zabronienie sztucznego dopingu koni (1904).

Pierwszy wyścig konny w Polsce o charakterze rywalizacji sportowej, jaki został opisany, miał miejsce w 1777 r. W wyniku zakładu klacz Kazimierza Rzewuskiego pokonała konia angielskiego posła Sir Charlesa Whitwortha na drodze z Woli do Zamku ujazdowskiego. 64 lata później „Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim” zorganizowało pierwsze regularne wyścigi na profesjonalnym torze wyścigowym na Polu Mokotowskim. Gonitwy rozgrywane są na trzech typach nawierzchni: trawiastej (turf), piaskowej (dirt) oraz tzw. „all-weather”, czyli podłożu syntetycznym. Biegi płaskie są bardzo zróżnicowane pod względem dystansów, które wahają się najczęściej pomiędzy
1000-3200 m. W słynnej angielskiej gonitwie długodystansowej Gold Cup, konie muszą pokonać dystans 4 km. Gonitwy płotowe i przeszkodowe są zazwyczaj dłuższe, a najsłynniejszą z nich jest Grand National (7242 m).

Kolejnym czynnikiem różnicującym wyścigi jest ich ranga. Najważniejszymi w każdym kraju są tzw. klasyki, których zwycięzcy na stałe zapisują się w historii. Najstarszym klasykiem jest gonitwa St. Leger (1776 r.) która rozgrywana jest jako ostatni z wyścigów zaliczanych do „Potrójnej Korony” (jego dystans w Anglii wynosi obecnie 2920 m). Wcześniejszymi etapami są 2000 Guineas (najczęściej 1600m, polskim odpowiednikiem jest bieg o Nagrodę Rulera) oraz najważniejszy bieg dla 3-letnich koni – Derby (2000-2400 m). Najbardziej prestiżowe angielskie Derby (rok ustanowienia 1780) odbywają się
w pierszą sobotę czerwca w Epsom na dystansie 2423 m. W USA wielkim zainteresowaniem cieszy się wyścig Kentucky Derby (2000 m), rozgrywany od 1875 roku w pierwszą sobotę maja w Louisville.

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń