Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Pozostałe prestiżowe gonitwy Jesiennej Gali

20 września 2017

Wielka Warszawska to nie jedyna prestiżowa gonitwa rozgrywana podczas najważniejszego mityngu drugiej części sezonu – Jesiennej Gali. Wyścig o Nagrodę Mosznej (kat. A, 1600 m) co roku gromadzi na starcie czołówkę koni specjalizujących się w dystansach do 1600 m, natomiast w biegu o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (kat. A, 1400 m) spotykają się najlepsze dwulatki. Z kolei ich rówieśniczki rywalizują tego dnia o Nagrodę Cardei (kat. B, 1200 m).

Liczna obsada i gość z Czech

Gonitwa o Nagrodę Mosznej jest drugim w sezonie milerskim wyścigiem dla trzyletnich i starszych folblutów rozgrywanym podczas dużego mityngu. Pierwszym jest Memoriał Fryderyka Jurjewicza (d. Rzecznej), wchodzący w skład Gali Derby. Zazwyczaj wynik tych dwóch biegów oraz rozgrywanego w listopadzie Criterium (1300 m) wyłania najlepszego sprintera-milera sezonu. Smaczku tegorocznej edycji tej międzynarodowej gonitwy dodają liczna obsada – zgłoszono 12 koni, w tym trenowanego w Czechach trzyletniego francuskiego Dominique. Jest on trudny do oceny, ponieważ po niezłej karierze w wieku dwóch lat (m. in. był drugi w wyścigu wyłaniającym zimowego faworyta na czeskie Derby), przeciętnie spisywał się wiosną. Wystartował 25 czerwca w Derby w Pradze, ale zajął dopiero 12. miejsce. Potem pauzował aż do początku września, kiedy to bardzo łatwo wygrał wyścig rangi Listed na dystansie 1800 m w Wiedniu, ale w stawce tylko czterech koni.

Kokshe w lipcu wygrał Memoriał Fryderyka Jurjewicza

Z grupy świetnie znanych warszawskiej publiczności sprinterów i milerów najwyżej za tegoroczne osiągnięcia należy ocenić pięcioletniego Kokshe, który oprócz wspomnianego Memoriału Fryderyka Jurjewicza, wygrał również wyścig o Nagrodę Deer Leapa (1300 m) i był drugi w rywalizacji o Nagrodę Syreny (1400 m). Dystans 1600 m wydaje się mu najbardziej odpowiadać, ponieważ zdarza mu się ruszać ze startu z opoźnieniem. Dobrze czuje się także na mocno elastycznej bieżni.

Zawsze trzeba liczyć się z dwukrotnym zwycięzcą tej gonitwy, rutynowanym Emperorem Ajeezem. W tym roku siedmiolatek znów prezentuje bardzo dobrą formę – w trzech startach wygrał dwa razy, zdobywając nagrody Jaroszówki i Syreny. Na początku września Emperor nieźle zaprezentował się w trudnym wyścigu w Pradze, zajmując szóste miejsce w stawce 16 uczestników.

Grono kandydatów do czołowych miejsc jest szersze. Nie można lekceważyć rzetelnych wyścigowców: Szameta, Nikusa, Modraszka i Bronislava. Ciekawe są również konie trzyletnie: Jules’s Dream (nie lubi ciężkiego toru), zwycięzca rozgrywanej na tym samym dystansie gonitwy o Nagrodę Przedświta Umberto Caro oraz błyskotliwa Jagienka. Trochę niżej będą stały notowania niezłego Dacosse’a i wyraźnie najsłabszego w tym towarzystwie Nafa.

Xawery i Glamorous Thingie bitymi faworytami

Czy Xawery potwierdzi swoją klasę?

Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zazwyczaj wyłania najlepszego dwulatka, chociaż jest on jeszcze weryfikowany w drugiej połowie października, gdy dochodzi do rywalizacji czołówki ogierów rocznika w biegu o Nagrodę Mokotowską. Wydaje się, że w tym roku rywali na głowę bije sprowadzony z Francji przez Krzysztofa Falbę i trenera Adama Wyrzyka Xawery (Planteur – Xaara / Xaar), który po imponującym zwycięstwie w debiucie, bez problemów wygrał jedyną do tej pory gonitwę najwyższej kategorii dla dwuletnich folblutów (o Nagrodę Dakoty).

Równie bezdyskusyjne zwycięstwo w pierwszym starcie odniosła Jam Julietta. Wydaje się, że trener Olkowski i właściciele bardzo w nią wierzą, skoro zgłosili ją do tego wyścigu, a nie do biegu dla klaczy o Nagrodę Cardei.

Obiecująco zapowiada się brat derbisty Patronusa – Parys, podobnie jak Jam Julietta mający za sobą jedynie zwycięski debiut. Dobre wrażenie w dotychczasowych dwóch występach sprawiał Medrock, natomiast Clouds Blue po mniej udanym rozpoczęciu kariery, mógł podobać się w drugim starcie. Najmniejsze szanse wydaje się mieć Kanclerz, dla którego pokonanie choćby jednego rywala byłoby niezłym wynikiem.

Glamorous Thingie także może wygrać po raz trzeci

Nie chcąc ryzykować starcia z najlepszymi ogierami we wspomnianym wyżej wyścigu, trenerzy często decydują się zapisać dwuletnie klacze do rozgrywanego na dystansie 1200 m biegu o Nagrodę Cardei. Ma on niższą rangę, ale jest istotnym etapem przygotowań dwulatek do rywalizacji o prestiżową Nagrodę Efforty (1400 m), wypadającą zazwyczaj pod koniec października. Najlepszy bilans w pięciokonnej stawce ma niepokonana w dwóch startach Glamorous Thingie, która zaprezentowała już spore możliwości.

Z faworytką powalczyć mogą chyba przede wszystkim klacze ze stajni Adama Wyrzyka – szybka Mazovia Queen i nieco mniej doświadczona, ale dysponująca lepszymi warunkami fizycznymi Santa Klara. Trudniej ocenić polskiej hodowli Królową Ecosse, która zwycięstwo odniosła we Wrocławiu. Uzza, jako jedyna w tej stawce, jeszcze nie wygrała i wydaje się, że trudno będzie jej włączyć się do rozgrywki także i tym razem.

Info