MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Trzy błękitne wstęgi (dwie z rzędu) trenera Konstantego Chatizowa

Najlepszym trenerem pierwszej powojennej dekady na Torze Służewiec (1946-1956) był bezsprzecznie Konstanty Chatizow, który trzykrotnie (w latach: 1953 – 1954 i 1956) zdobywał błękitną wstęgę i dwukrotnie triumfował w Wielkiej Warszawskiej.

Należał on już przed wojną do czołówki do czołówki trenerskiej na Polu Mokotowskim. Dwukrotnie zwyciężały w Derby przygotowywane przez niego: Mat (1934 r.) i Jeremi (1938 r.).

Pierwsze lata powojenne nie były dla Konstantego Chatizowa zbyt łaskawe. W dorobku miał tylko wygraną Pink Pearla w St. Leger (1951 r.) i Czarnogóry (1952 r.) w Oaks. Dopiero dzięki zwycięstwom Dorpata w latach 1952-53, którego sylwetkę przedstawiliśmy w poprzednim odcinku, oraz kolejnych derbistów De Corte (1954) i Laryksa (1956) został najlepszym trenerem pierwszej powojennej dekady.

Wszyscy trzej derbiści Chatizowa wygrali także St. Leger, ale niestety, o czym już wspomnieliśmy w poprzednim odcinku, dwaj pierwsi nie mieli szansy zostania trójkoronowanymi, bowiem w latach 1951-54 nie była rozgrywana gonitwa o Nagrodę Rulera. Laryks natomiast jej nie wygrał. Pierwszą koronę zdobył 1956 r. trenowany przez Aleksandra Pacurkę Cedro.

Ponadto w dorobku Konstantego Chatizowa są dwukrotne zwycięstwa w Wielkiej Warszawskiej: De Corte – 1954 i Narraganset – 1956 oraz  w biegu o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, które odniosły: Łepek (1953) i Meran (1955). Oprócz Czarnogóry, Oaks wygrała także Quarry (1957 r.).

Był to ostatni znaczący sukces. Konstanty Chatizow zmarł w 1964 r. Stajnię po nim objął syn Leon, który powtórzył wyczyn ojca, wygrywając dwukrotnie z rzędu Derby: w 1966 roku zwyciężył Atarax, dosiadany przez pod Bogdana Ziemiańskiego, a w 1967 Trabant, pod zadomowionym w Polsce rumuńskim dżokejem Vasylem Hutulaecem.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń