Traf Online
Oglądaj i graj!!!
Podwajamy wyścigowe emocje!
Zaloguj się na TrafOnline.pl już teraz!

Aktualności

Tor Służewiec

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Królowa Shannon wyrównała rekord Marvina El Samawi i Va Banka

16 września 2019

Kolejną arabską gwiazdą polskich wyścigów początku XXI wieku należy bezsprzecznie uznać klacz Shannon Queen, która tak jak  Marvin El Samawi i foblut Va Bank, popisała się fantastyczną serią 12 zwycięstw z rzędu. Trenowana przez Janusza Kozłowskiego kasztanka była niepokonana od początku kariery aż do ostatniego występu w wieku czterech lat (2016-2017). Zwyciężała we wszystkich najważniejszych biegach.

W odróżnieniu od Marvina, Shannon Queen reprezentowała polską hodowlę. Przyszła na świat w prywatnej stadninie państwa Magdaleny i Daniela Gromalów, którzy kilka lat wcześniej kupili świetnego pochodzenia klacz Sasankę Fatę od hodowcy i trenera koni arabskich Jana Głowackiego. Pierwszy przychówek tej klaczy, klacz Szatynka, biegała słabo, mimo dobrych warunków fizycznych. Jednak mająca francuskiego ojca Ainhoę St Fausta Shannon Queen od początku prezentowała się bardzo efektownie i nieźle radziła sobie na treningach pod okiem Janusza Kozłowskiego. Robiła niebywałe postępy i wieku trzech lat została zgłoszona do wyścigu wraz z towarzyszką stajenną Gusą, uznawaną za faworytkę. To jednak Shannon Queen wygrała tamten wyścig łatwo, podobnie jak kolejny.

Shannon Queen była wielokrotnie dekorowana na Służewcu. Z lewej dżokej Viktor Popov, z prawej Katarzyna Kozłowska, współwłaścicielka klaczy razem z Magdaleną Gromalą

W pierwszym starciu pozagrupowym, biegu o Nagrodę Europejczyka (kat. B) przyszło jej zmierzyć się z niezwykle obiecującym francuskim Muzahimem, ale po zaciętej walce pokonała go o łeb, a dwa miesiące później podczas Dnia Arabskiego w rywalizacji o Nagrodę Białki jeszcze raz z nim wygrała, tym razem o krótki łeb. Tym samym klacz udowodniła, że jest nie tylko niesamowicie utalentowana, a do tego twarda i waleczna.

To nie był koniec sukcesów Shannon Queen w wieku trzech lat, bo do tych wygranych dołożyła jeszcze dwa trofea – łatwo zdobyte nagrody: Sambora i Porównawczą, w której po walce pokonała liczną, stawkę składającą się z rówieśników i koni starszych, m.in. zdobywcy Derby Skandynawii Gazello, czy derbistów ze Służewca Alladyna i Mogadiusza.

W wieku czterech lat Shannon Queen kontynuowała niesamowitą serię zwycięstw, które przychodziły jej raz łatwiej, raz ciężej. Wygrała kolejno gonitwy o Nagrody: Kabareta (dowolnie), Janowa (pewnie) i Derby (pewnie przed Bandolero). W biegu o Nagrodę Europy ostatecznie nie stanął na starcie żaden koń trenowany za granicą, ale niespodziewanie zacięty opór faworytce stawiła wyśmienitego pochodzenia pięcioletnia Shahad Athbah, reprezentująca barwy Janowa Podlaskiego. Po walce Królowa okazała się jednak lepsza o 1,5 dł.

Następnym cennym laurem były Oaks (przed Arwą), a dwunastym do kolekcji Nagroda Michałowa, zdobyta po niesamowicie zaciętej rywalizacji z Shahad Athbah (o krótki łeb). W kolejnym występie, w gonitwie o Nagrodę Porównawczą rozegranej na ciężkiej bieżni, Shannon Queen po raz pierwszy nie minęła celownika jako pierwsza. Tamten wyścig z miażdżącą przewagą (o 17 dł.) wygrał zapowiadający się na nową gwiazdę polskich wyścigów Fazza Al Khalediah. Królowa była czwarta, łeb w łeb ze swoją „ulubioną” rywalką Shahad Athbah.

Shannon Queen została w treningu jeszcze na jeden sezon, choć jej właściciele i trener zdawali sobie sprawę, że przyjdzie rywalizować jej z liczną grupą świetnych koni, m. in. „alkhalediahami”. Z tego też powodu Janusz Kozłowski dość spokojnie prowadził ją w pierwszej części sezonu, zapisując ją tylko dwukrotnie: w biegach o Nagrody Pamira i Ofira. W obu była trzecia. Następnie w bardzo dobrym stylu zdobyła Nagrodę Sabelliny (w gronie klaczy) i zajęła czwarte miejsce w biegu o Nagrodę Wielkiego Szlema. Miał to być ostatni start w jej karierze, jednak ostatecznie otrzymała jeszcze jedną szansę i ją wykorzystała. Na zakończenie kariery, po raz drugi wygrała bieg o Nagrodę Michałowa, w którym w celowniku pokonała uciekającego na prostej przy bandzie Burkana Al Khalediah.

Przez większość kariery Shannon Queen dosiadał Aleksander Reznikov (8 zwycięstw w 11 dosiadach), ale też czterokrotnie wygrał na niej Viktor Popov, a po razie Szczepan Mazur i Anton Turgaev.

Po zakończeniu kariery klacz odeszła na matkę do stadniny „Czorty” państwa Gromalów, zlokalizowanej w miejscowości Dabrowa k. Nowego Dworu Mazowieckiego. Ciekawe, czy jej potomstwo odziedziczy wyścigowy talent?

Info