MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Niepokonany Europejczyk

Urodzony w 1982 r. w Janowie Podlaskim Europejczyk, syn sprzedanego rok wcześniej do USA za 1 mln dolarów El Paso i Europy po Bandos, był w historii Toru Służewiec jedynym niepokonanym derbistą arabskim. Derby 1986 były, niestety, jego ostatnim, ósmym występem w karierze. Z powodu kontuzji nie dane mu było dołożyć do świetnej kolekcji ewentualnej wygranej w zorganizowanej rok wcześniej po raz pierwszy na Służewcu gonitwie o Nagrodę Europy.

Wywodził się ze znakomitego rodu męskiego założonego przez oryginalnego araba Kuhailana Haifi, sprowadzonego w 1931 roku wprost z syryjskiej pustyni przez Bogdana Ziętarskiego do Gumnisk. Był wnuczkiem Czorta, prawnuczkiem Wielkiego Szlema i praprawnuczkiem Ofira. W linii żeńskiej pochodził od legendarnej or. ar. Sahary, jednej z trzech, obok Gazelli i Mlechy, protoplastek polskiej hodowli arabów, które zostały sprowadzone do stadniny w Jarczowcach w 1845 r.

– Pochodzenie, jak wiadomo, jeszcze samo nie biega. Dlatego gdy dżokej Albin Rejek powiedział mi po pierwszym galopie Europejczyka na torze roboczym, że to chyba będzie jednak „trup” (niestety, my na torze używamy czasami takich dosadnych określeń), gotów mu byłem nawet uwierzyć. Ale informacje z kolejnych galopów były już lepsze i gdy nadszedł czas debiutu Europjeczyk odniósł łatwe zwycięstwo nad Persem, a potem w I grupie ograł Drabika. Gdy w pozagrupowym biegu o Nagrodę Sabelliny, który wtedy był rozgrywany w konkurencji dla ogierów i klaczy na dystansie 1600 m, łatwo pokonał Al Banata, przeczuwałem już, że mam w stajni wyjątkowego araba – wspomina trener Maciej Janikowski.

Od kolejnego biegu (Nagroda Sambora, 2200 m) aż do Derby włącznie, miał już Europejczyk tylko jednego groźnego rywala, trenowanego przez Bogdana Ziemiańskiego Errlisa. Za pierwszym razem wygrał z nim łatwo o 4 dł., ale w Porównawczej już w walce o 0,5 dł.

Podczas kariery w wieku 4 lat wygrywał z Errlisem kolejno w biegach o nagrody: Bandosa (b. łatwo o 2 dł.), Janowa (pewnie o 3 dł.) i Derby (wysyłany o 1,5 dł.). Niestety, po Derby doznał kontuzji i zakończył przedwcześnie piekną karierę wyścigową.

Na torze Europejczyk królował, ale w hodowli już nie. Najlepszym jego przychówkiem był prywatnej hodowli Andrzeja Waliszewskiego Mont Blanc (r. ur. 1996) od klaczy Margilla po Gil, który wygrał 7 gonitw, w tym jedną kat. B. Ponadto janowski Subaru (r. ur. 1994) od derbistki Sarmacji po Gil wygrał pięć gonitw, w tym dwie kategorii B. Tyle samo zwycięstw, ale tylko grupowych odniósł również janowski Satyryk od derbistki Saszetki po Engano.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń