MENU

Aktualności: - wszystkie:

Plebiscyt. Bohaterowie 80-lecia. Nieobliczalny Gorec

Najlepszy z potomków legendarnego Druida został wyhodowany przez Annę Nieorę-Tchkuaseli. Jego matką była rosyjska Gordaia (po Damask). Tak jak ojciec zapisał się w historii jako derbista, a następnie dwukrotny zwycięzca biegu o Nagrodę Europy. W przeciwieństwie jednak do Druida, od czasu do czasu zdarzały mu się zaskakujące wpadki.

Taka sytuacja miała miejsce już w wieku trzech lat. Jego jeźdźcem był wówczas Janusz Kozłowski, pod którym Gorec wygrał trzy biegi: dwa grupowe oraz bardzo łatwo o Nagrodę Europejczyka. Nieoczekiwanie fatalnie zaprezentował się w najważniejszym starcie w sezonie – był dopiero 10. w rywalizacji o Nagrodę Białki. Pod koniec roku też mu się nie wiodło – najpierw był pod Rumenem Panczewem czwarty w wyścigu o Nagrodę Sambora, a następnie dopiero 8. w Porównawczej.

Jego trenerka (a zarazem hodowczyni) wyciągnęła prawidłowe wnioski z tych wyników. Wyglądało na to, że Gorec szybko „łapie” formę, ale równie szybko ją traci. W związku z tym podjęła decyzję o zapisaniu go do Derby, planując wcześniej jedynie jeden start w biegu grupowym, którego Gorec nawet nie wygrał – był drugi pod wówczas jeszcze posiadającym tytuł starszego ucznia Aleksandrem Reznikovem. Rosjanin pojechał na nim także miesiąc później w Derby już jako praktykant dżokejski. Oczywiście Gorec nie był faworytem, ale miał swoich zwolenników i ich nie zawiódł. Na prostej finiszował fantastycznie, wprost nokautując rywali i osiągając celownik z przewagą aż 5 długości nad najlepszym z pozostałych 13 koni Zafirem.

Kilka tygodni później, podczas Międzynarodowego Dnia Arabskiego, Gorec stanął na starcie biegu o Nagrodę Europy. Wysoko dotowany wyścig przyciągnął na start również gościa z Francji czteroletniego Eau de Roche, który znalazł się w gronie faworytów. Reznikov na Gorcu zaraz po wyjściu na prostą zaatakował prowadzącego Millennium, jednak rywal się nie poddawał. Doszło do niezwykle zaciętej i długiej walki pomiędzy tą dwójką. Ostatecznie o łeb wygrał szwedzkiej hodowli Millennium, trenowany przez Bogdana Ziemiańskiego, z Piotrem Piątkowskim w siodle. Jak się okazało to był koniec szczytu formy derbisty, który później zaliczył już tylko dwa bardzo słabe występy w biegach o Nagrody Michałowa (7.) oraz Porównawczej (8.). Jechali Ochocki i Szymczuk, bo Reznikov był wtedy zawieszony.

W wieku pięciu lat znów był oszczędnie przygotowywany. Po raz pierwszy pobiegł pod koniec czerwca, zdobywając Nagrodę Kurozwęk (przed towarzyszem stajennym Vikontem oraz Millennium), a następnie dopiero niemal dwa miesiące później w gonitwie o Nagrodę Europy. Tym razem obsada biegu była jeszcze mocniejsza. Oprócz broniącego tytułu Millennium na starcie stanęło kilka zagranicznych koni: m.in. utytułowani szwedzcy bracia El Wodkine i El Waldo. Co ciekawe, Aleksander Reznikov wybrał na ten wyścig bardzo dobrego czteroletniego Seligera, którego darzył dużym sentymentem, a ponadto wierzył w jego ogromne możliwości. Na Gorcu pojechała dość nieoczekiwanie amazonka Małgorzata Maroszek (świetnie radząca sobie w tamtym sezonie). Na prostej wydawało się, że szwedzkie konie stoczą walkę o zwycięstwo, ale wówczas Gorec pofrunął tak samo jak rok wcześniej w Derby. W końcówce pokonał dziewięcioletniego El Wodkine. Później był jeszcze drugi w gonitwie o Nagrodę Michałowa (też pod Maroszek) i czwarty w Porównawczej (znów pod Reznikovem).

W ostatnim sezonie startów Gorec pobiegł już tylko trzy razy. W walce wygrał pod koniec lipca 2005 bieg o Nagrodę Figaro, a następnie, także po równie pasjonującej walce, pokonał o krótki łeb wyśmienitą Wienervę (jej rekord – 10 zwycięstw w 13 startach) i po raz drugi z rzędu zdobył Nagrodę Europy. Następnie klacz wzięła rewanż, wyprzedzając go o 1,5 dł. biegu o Nagrodę Michałowa.

Ogólny bilans startów Gorca może nie jest tak imponujący jak jego ojca – 19 startów, 8 zwycięstw i 5 drugich miejsc, ale zdobycie błękitnej wstęgi i dwukrotny triumf w międzynarodowo obsadzonych biegach o Nagrodę Europy mają swoją wymowę.

Info

Szanowny Użytkowniku,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Totalizator Sportowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Targowa 25, 03-728 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000007411, REGON: 012862749, NIP: 5250010982.

Twoje dane osobowe przetwarzamy w celu:

  • zapewnienia działania oraz dalszego rozwoju naszego serwisu, w tym właściwego zabezpieczenia Twoich danych osobowych.

Serwis totalizator.pl nie podejmuje decyzji w sposób zautomatyzowany (nie dokonuje profilowania).

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane innym podmiotom współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., w tym:

  • Spółkom zależnym współpracującym z Totalizatorem Sportowym Sp. z o. o.
  • dostawcom systemów IT, z którymi współpracujemy
  • podmiotom konsultingowym, audytorom oraz kancelariom prawnym
  • upoważnionym podmiotom na udokumentowany wniosek, np. policji.

Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych i prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Dane, na przetwarzanie których wyraziłeś zgodę zostaną niezwłocznie usunięte po wycofaniu przez Ciebie udzielonej wcześniej zgody. Swoimi danymi osobowymi możesz zarządzać z poziomu konta użytkownika.

Dane osobowe będą przechowywane przez okres umożliwiający ochronę roszczeń na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Posiadasz ponadto prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, w tym przepisy Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: iod@totalizator.pl.

Zapoznałem się
Pomiń